Maliňák povalí i dospělého muže.

Maliňák povalí i dospělého muže. | foto: Petra Fürstová

Americké prezidenty chrání i čeští belgičtí ovčáci. Patří k nejlepším

  • 11
Belgičtí ovčáci malinoise chovaní v České republice patří k těm nejlepším služebním psům na světě. S oblibou jsou využíváni například u Ruské armády či u policie Spojených států amerických. Používá je i Secret Service, která střeží bezpečnost amerických prezidentů.

„Tento pes jde do všeho. Například u německých ovčáků je velká pravděpodobnost, že začne sám přemýšlet a kombinovat, jaká varianta by byla nejlepší,“ popisoval před časem pro Českou televizi figurant Marek Vávra, který cvičí služební plemena. Podle něj toto u belgického ovčáka malinoise nehrozí, což z něj dělá tak dobrého služebního psa.

Mezi naše špičkové a dlouholeté chovatele služebních psů patří i Jitka Pospíchalová, která vlastní chovatelskou stanici ‚‚De Alphaville Bohemia‘‘. Zabývá se právě chovem belgického ovčáka malinoise.

Malinois je ideální policejní a vojenský pes

Belgický ovčák malinois vyniká razantností a rychlostí. Je vždy připravený zasáhnout a jít do všeho po hlavě.

Ať už je veden jako pes hlídací, služební či sportovní, vždy bude připraven podávat co nejlepší výsledky. Bude se snažit dostat ze sebe co nejvíc.

„Belgický ovčák malinois je vhodný pro všechny druhy kynologických sportů, aktivit a ve stejné míře je to i vynikající plemeno pro služební účely ve všech ozbrojených složkách. Velkou předností maliňáků je nejen jejich razance, ale hlavně nekompromisnost, s jakou se vrhají během policejního nebo vojenského zásahu proti nebezpečné osobě,“ popisuje chovatelka.

Jak probíhá příprava malinoise do služby

Jitka Pospíchalová má s tímto ďábelsky pracovitým plemenem bohaté zkušenosti nejen v běžném životě, ale hlavně také v oblasti přípravy štěňat do služebního výcviku. Mnoho jejích odchovů se dostalo do majetku americké policie.

„Už před patnácti lety mi volali zájemci o štěňata z USA, mezi nimi policisté i nákupčí dospělých psů, kteří vytipovávají, přezkušují a nakupují již vycvičené psy. Já jsem ale spíše chovatelka než výcvikářka, takže tuto příležitost přenechávám majitelům mých odchovů, kteří s mými štěňaty nadále pracují a připravují je na výkon služby,“ upřesňuje.

Historie maliňáků v Česku

  • V roce 1988 byli dovezeni první 3 jedinci tohoto plemene
  • V roce 1989 byl odchován první vrh maliňáků
  • V roce 1994 se narodil první vrh v chovatelské stanici ‚‚De Alphaville Bohemia‘‘

Pospíchalová připravuje svoje štěňata belgických ovčáků malinois na služební kariéru již v útlém věku, se štěňaty začíná pracovat okolo 4–5 týdne života. V té době jsou již štěňátka na volno před domem, kde si postupně rozšiřují svůj akční rádius a seznamují se s okolním prostředím.

Přelézají, podlézají, chodí po různých materiálech a setkávají se s návštěvami. Později s nimi pracuje jednotlivě, zvyká je na rušivé vlivy – zvuky nejrůznějšího charakteru, trochu drsnější zacházení během tréninku, aby se nelekala různých dotyků, zvuků a materiálů.

Štěňata se také již u chovatelky učí klidným, pevným a tvrdým zákusům a rozvíjejí si svůj kořistnický pud. „Ode mne jako od chovatelky jdou pejsci k výcvikářům, kteří v mé práci pokračují. Základem je poslušnost, tedy povely jako sedni, lehni, štěkej, vpřed a jiné. V obranách se už pracuje s figurantem, aby se pes seznamoval s možnými budoucími situacemi při policejních nebo jiných služebních zákrocích,“ doplňuje chovatelka.

Výcvik služebních psů trvá rok až dva. Pro práci v ozbrojených složkách jsou upřednostňováni jedinci, kteří jsou sebevědomí, překypují odvahou a bez zaváhání se pustí do čehokoliv.

Jsou čeští belgičtí ovčáci malinois v Bílém domě?

Jak již bylo psáno výše, zájem o odchovy malinoisů Jitky Pospíchalové mají také policisté ze Spojených států amerických. Ročně do USA posílá 15 až 20 štěňat. Někteří z policistů jsou s chovatelkou pravidelně v kontaktu a dělí se s ní o zážitky a úspěchy.

Pes Quantus a psovod Roman Vala - Mistři republiky celní správy 2016
Jeden z mnoha úspěšných psů z chovu Jitky Pospíchalové. Pes Dardo de Alphaville...

„Američtí policisté, kteří mají psy z mé chovatelské stanice, mi posílají e-maily s fotkami a popisem, jakých zdarů dosáhli. Jedná se například o zabavené zbraně, munici, bankovky a drogy,“ líčí hrdá chovatelka. Ale zda jsou její psi přímo v ochrance nového prezidenta, nemůže říct. „Ale je docela pravděpodobné, že v Bílém domě slouží, protože moje odchovy jsou v Americe hodně oblíbené,“ odmítá více spekulovat.

Jaký je: socializace je důležitější než sebeintenzivnější výcvik

Podle Jitky Pospíchalové je malinois, zkráceně maliňák, velmi společenský a kontaktní pes s pevným zdravím, který nadevše miluje svoji rodinu a nedá na ni dopustit. Dokáže ji neohroženě bránit i bez předchozího výcviku.

Belgický ovčák malinois
Původ plemeneBelgie
Účel plemeneDříve ovčácký pes, dnes hlídač, obranář a stopař, ale také rodinný společník
Další názvyBerger Belge - Malinois
UznáníFCI 1. skupina
VelikostPsi ideálně 62 cm, feny ideálně 58 cm
HmotnostPsi 25-30 kg, feny 20-25kg
Průměrný věk10-15 let
Pořizovací cena10-20 000 Kč, běžná cena je 15 000 Kč

K dětem je mírumilovný a přátelský, ochraňuje je a je k nim tolerantní. Je však důležité mít na paměti, že by se dítě nikdy nemělo nechávat se psem samotné. „Ve vztahu k jiným lidem, zvířatům a jiným psům je nutná včasná socializace, aby maliňák poznal i jiný svět, než jen ten v bytě či na dvorku. To je důležitější než sebelepší výcvik,“ dodává Pospíchalová.

Jaký pán, takový malinois

Malinois je velmi aktivní a temperamentní varieta belgického ovčáka, proto se hodí spíše pro aktivně založené lidi, kteří s ním budou sportovat nebo mu alespoň dopřejí dostatek volného pohybu, při kterém by se dostatečně vyběhal.

Je to velmi přizpůsobivé plemeno k dennímu rytmu rodiny. V praxi platí, že čím aktivnější rodina, tím aktivnější maliňák a naopak. „U malinoisů opravdu platí jaký pán, takový pes,“ doplňuje chovatelka.