Betonovat můžete i v chladu, stačí ale udělat malou chybu a je průšvih

Při poklesu teploty k nule nemusíte zastavit všechny venkovní práce. Je ale třeba zvolit speciální materiály, které odolají nižším teplotám, a dodržovat doporučené postupy.

Kdo si beton míchá sám, musí přísady dávkovat podle pokynů na balení přípravku | foto: Profimedia.cz

Kdo si na chatě nebo chalupě naplánoval dodělávky stavebních prací až na konec října, tomu náhlý pokles teplot řádně zamíchal kartami. U některých stavebních prací, jako je betonování, zdění nebo usazování nových oken ale není vše ztraceno. Jen je potřeba použít speciální varianty materiálů určené do nižších teplot. Horší to mají amatérští natěrači. Ti si své štětce a ředidla budou muset uskladnit a počkat si až na jaro.

Na beton s polystyrenem

Běžné betony se používají do zhruba pěti stupňů nad nulou. Když teploty klesnou na nulu nebo i níž, musí stavebník zbystřit pozornost. V mrazu voda mrzne a led může roztrhat strukturu betonu dřív, než dosáhne požadované pevnosti.

Zedníci se snaží využít i posledních chvil, kdy teplota dovolí stavět

Zedníci se snaží využít i posledních chvil, kdy teplota dovolí stavět

Pokud stavebník nutně potřebuje dodělat před definitivním nástupem zimy práci, měl by použít do betonu speciální přísady. "Běžný proces vytvrdnutí betonu probíhá tak, že se po smíchání betonové směsi nastartuje hydratační proces. Ten běžně funguje tak do 7 °C, jak se teploty blíží k nule, postupně se zpomaluje, až se úplně zastaví," líčí Jan Vetchý ze společnosti MCT, která se zabývá technologií výroby betonových směsí. V mrazu tedy beton netvrdne a voda krystalizuje na led, který roztrhá jeho strukturu.

Proto se do betonu, který se bude používat v riskantních teplotách, přidávají speciální přísady. Jednou z nich je plastifikátor. "V běžných podmínkách umožňuje snížit množství záměsové vody a tím dosáhnout vyšší pevnosti betonu, anebo umožní snížit dávku cementu. Dobré plastifikační přísady umožňují snížit dávku záměsové vody až o 15 %," říká Vetchý, což je podle něho výhodné právě v situaci, kdy je v chladu třeba urychlit proces vytvrdnutí betonu.

Betonování v mrazu

Plastifikátory - je výhodné, když hydratační proces dokonale proběhne i s menším množstvím vody

Mravenčan - potřebujeme, aby proces proběhl co nejrychleji

Zateplení - při procesu se vyvíjí teplo, to nám "nahrává", potřebujeme ale, aby se nedostalo z konstrukce ven

V betonu by ale neměla chybět ani další přísada, tou je přípravek na bázi mravenčanu vápenatého. "Ten zrychluje proces hydratace. Představte si to tak, že zimní beton mícháte z teplé vody, než dorazí na stavbu, neměla by jeho teplota klesnout pod plus pět. Nalijete ho do základů a potřebujete, aby hydratační proces proběhl tak rychle, aby se vyloučilo nebezpečí zmrznutí vody ve struktuře betonu," pokouší se Vetchý laicky vysvětlit problematiku. "A čím rychlejší ten proces je, tím menší nebezpečí popraskání hrozí."

Hodně chyb ale podle něho dělají i stavebníci, kteří předchozí postup vzorně dodrží. "Důležité je přežít dobu, než beton vyzraje k určité pevnosti, pak už mu mráz nevadí. Při samotném procesu se totiž vyvíjí teplo, jen je třeba zajistit, aby se udrželo v materiálu. Vylitý beton se proto musí přikrýt igelitem, aby se znemožnil odpar do okolního ovzduší, a hlavně materiál obložit polystyrenem, aby z něho neutíkalo teplo. A vydržet tak tři až pět dní, podle teplotních podmínek. Čím déle, tím menší nebezpečí vad materiálu," vysvětluje.

K těmto podmínkám se přidává absolutní nutnost zajistit suché bednění bez ledu a sněhu, pracovní spára by neměla mít nižší teplotu než 0 °C.

I pro zdění se vyrábějí směsi pro nižší teploty

I pro zdění se vyrábějí směsi pro nižší teploty

Také zdění pomocí zimních omítek ctí zásadu, že se pracuje bez vody. Například zimní malty Cemix je možné používat do -5 °C, cihly nebo tvarovky musí ale být suché, není povoleno kropit. Po dobu 14 dnů nesmí teploty klesnout pod -5 °C a omítky nesmí být vystaveny dešti či sněhu. Podobné malty nabízí i další výrobci, například u Baumitu je to malta 50 W.

Používat zimní tmely

Někdy je na stavbě nutné na poslední chvíli vsadit okna, aby se mohlo pokračovat s vnitřními pracemi (a aby se mohlo vevnitř přitopit). Pro nízké teploty při zapěňování oken jsou určeny zimní PU pěny, se kterými lze pracovat až do -5 °C. "Než se ale pěna začne aplikovat, musí být alespoň 12 hodin uložená v pokojové teplotě. A platí pravidlo, že se zapěňovaná spára nevlhčí jako to bývá při aplikaci letní běžné pěny," upozorňuje Petr Raboch z firmy Henkel.

Zimní PU pěny se musí před použitím nechat alespoň 12 hodin v pokojové teplotě

Zimní PU pěny se musí před použitím nechat alespoň 12 hodin v pokojové teplotě

Obecně platí, že čím nižší teplota, tím déle pěna tuhne. Zatímco v běžných podmínkách zatuhne během dvaceti minut, v extrémních teplotách se tento čas může počítat i na hodiny. "Stavba v zimních podmínkách je vždy choulostivá, doporučuji každému, aby si pečlivě prostudoval technické listy k výrobkům, aby se mu vlastní chyby nevymstily," dodává.

U dalších výrobků stavební chemie, jako jsou lepidla či tmely, je třeba konat podle doporučení výrobce, který na obalu vyznačuje aplikační teplotu. "Riskovat můžete jakkoliv, ale pod bod mrazu už bych s běžnými tmely nešel, to je skutečně hraniční teplota," říká Raboch.

Dvojsložkové barvy nenastartují

Konec je v chladném počasí s aplikací barev. "U dvojsložkových, tedy polyuretanových nebo epoxidových máte smůlu. Prostě nenastartuje reakce mezi tužidlem a pojidlem," říká technický poradce výrobce BAL Hostivař Richard Dener s tím, že normální aplikační teplota se má pohybovat nad 15 °C.

Natírat v teplotách pod 15 °C má cenu jen v nouzi

Natírat v teplotách pod 15 °C má cenu jen v nouzi

Velké riziko je v nestálosti počasí. "I ostatní barvy jsou ale citlivé na počasí. Přes den se zdá, že je teplo, svítí sluníčko. Jenže pak přijde noc a teplota teď už hodně klesá. Výsledkem je, že se na barvě udělají mléčně zakalené fleky," popisuje.

Trochu lépe jsou na tom lazurovací laky. "Jasně, když si budete chtít na poslední chvíli natřít plot luxolem, tak asi nic nepokazíte. Ale počítejte s tím, že je to jen nouzové řešení. Dřevo v tomto období už nenatáhne tolik laku jako v létě, takže bude stejně podstatně méně chráněné," upozorňuje.

Dodává, že nemá význam pokoušet se to dohnat více nátěry, nijak si nepomohou, protože už odmítá sát. "A kdyby si lidé přečetli návod, tak by věděli, že se veškerý přebytečný lak se dřeva má setřít. A nedivili by se pak, že na povrchu vytvořili neprodyšnou vrstvu laku, který se nechová jako lazurovací lak a časem praská," durdí se Dener. Tím, že si lidé nedají říct a nanášejí více vrstev než je nutné, zadělávají si na problém: místo aby za pět let vzali štětec a nátěr lehce obnovili, čeká je pracné odstraňování vrstvy zatvrdlého a popraskaného laku.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

V belgické zoo lev zardousil lvici Mayu z Česka, měl se s ní původně pářit

14. března 2024  18:19

V zoologické zahradě Bellewaerde Park na západě Belgie lev Nestor zardousil lvici Mayu, která...

KVÍZ: Jak se vyznáte ve vývarech a postupu jejich přípravy?

18. března 2024

Vývar je v kuchyni základ, ostatně už naše babičky tvrdily, že polévka je grunt a maso špunt. A...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nadšenec pro grilování nic nevyhodí. Co najde, přetvoří na gril nebo udírnu

16. března 2024

Dan Kordula je fanda grilování. A nejen to, většinu svých grilů, udíren a dalších prostředků k...

Hlasujte pro nejroztomilejší mazlíčky, vyhrají krmivo pro gurmány za 10 tisíc

1. března 2024,  aktualizováno  15.3 10:01

Rozběhlo se hlasování v březnové anketě, z níž vzejdou nejroztomilejší mazlíci měsíce a tři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za socíku jsme hodně pletli i háčkovali. Abychom ušetřili a měli co na sebe

12. března 2024

Mnoho z nás si jistě ještě dnes vzpomene na dobu, kdy moderního oblečení nebylo v obchodech tolik...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Zlato z dortíků vámi projde, uklidňuje v Rozstřelu vítěz soutěže Peče celá země

19. března 2024

Vysíláme „Nekoukat se nalevo napravo a jít si svou vlastní cestou je nejlepší,“ řekl na úvod Rozstřelu s...

Otevře sklenice, očistí spáry, nabrousí boty. To všechno svede brusný papír

19. března 2024

Kousek ho najdete snad v každé dílně nebo garáži. A to je dobře, nikdy nevíte, kdy budete brusný...

Bydlí u vás třeba chluponožka? Samotářky jsou hmyzem roku, sčítejte hotely

18. března 2024

Včely samotářky jsou volně žijící opylovači, jejichž svět je naprosto fascinující. Zůstávají v...

KVÍZ: Jak se vyznáte ve vývarech a postupu jejich přípravy?

18. března 2024

Vývar je v kuchyni základ, ostatně už naše babičky tvrdily, že polévka je grunt a maso špunt. A...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...