Blahovičník kulatoplodý (Eucalyptus globulus) - Rod eucalyptus zahrnuje až kolem 500 druhů a řadí se mezi nejvyšší rostliny světa. | foto: Profimedia.cz

Blahovičník kulatoplodý (Eucalyptus globulus)

  • 0
Blahovičník kulatoplodý je nejpěstovanějším druhem rodu eucalyptus na světě.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Víte, že...

Rod eucalyptus zahrnuje až kolem 500 druhů a řadí se mezi nejvyšší rostliny světa. Blahovičníky se vysazovaly v oblastech postižených malárií. K růstu spotřebují velké množství vody a tím způsobily vysušení močálů, které jsou právě místem výskytu komára Anophela, přenašeče této nebezpečné choroby.

Popis: Blahovičník je z čeledi myrtovité. Tento až 100 metrů dorůstající strom pochází z Austrálie. Blahovičník je zajímavý především rozmanitostí listí. Na mladých větvích vyrůstají oválné, střídavé a přisedlé listy bez aroma, zatímco na starších větvích jsou listy podlouhlé, úzké s typickým aroma. Užívané listy jsou právě ty ze starších větví. Květy bez korunních lístků, drobné a bílé. Kůra stromu je modrošedá. Plodem je tobolka.

Stanoviště:
Upřednostňuje teplé a vlhké místo s dostatkem světla a kyselé půdy.

Výskyt: v současnosti se nachází na území Británie, Ameriky, Austrálie, Novém Zélandu, Středozemí či v Alžíru.

Léčivé účinky: Listy ze starších větví jsou bohaté na silice a jsou zpracovávány ve formě tinktury, nálevu, kapslí, kapek nebo přidávány jako součást do léčivých mastí. Vhodné jsou především k léčbě dýchacích cest, především proti bolesti v krku, kašli, rýmě nebo při bronchitidě. Velmi významný je také eukalyptový olej, který se užívá na značnou řadu potíží, např. pohmožděniny, svalové potíže nebo zánět dutin.

Období květu: Kvete od května do června.

Ohrožení: Není ohrožen.