Blecha pod elektronovým mikroskopem. Ilustrační fotografie.

Blecha pod elektronovým mikroskopem. Ilustrační fotografie. | foto: Profimedia.cz

PORADNA: Sousedčin kocour má blechy. Může je chytit i náš pes?

  • 15
Moje sousedka má doma kocoura, který neustále courá ven, a často ho vidím drbat se. Je to starší paní a sama se zmínila, že má asi kocour blechy. Mám doma fenku malého knírače a bojím se, aby je nechytila. Mohou se dostat blechy z vedlejšího bytu i do ostatních? ptá se čtenářka.

Veterinář Vlastimil Pospíšil z Veterinární kliniky Vyškov to nevylučuje. „Ano problém s blechami je všudypřítomný a trvalý. V poslední době dokonce pozorujeme nárůst bleší populace v mnoha domácnostech. Důvodem mohou být ideální podmínky pro překonání zimy ve vyhřátých domovech, kde mazlíčky chováme stále více, rostoucí obliba koček mezi majiteli a snad i tolik zmiňované globální oteplování, které má prostě za následek teplejší zimy,“ tvrdí veterinář.

Blechy

Na hostiteli pobývá blecha v dospělém stavu, kdy také kouše a saje krev. Blechy dokážou kousnout až 400× denně a nasát 15× více krve, než je jejich vlastní hmotnost. Vajíčka, která na zvířeti nakladou, nelepí, a tak volně vypadávají do okolního prostředí.

Co se přenosu z kočky na psa týče, ten je možný, jelikož drtivá většina blech napadajících psy patří k druhu blecha kočičí. A překonání stěn bytu není už vůbec žádný problém. Zvířata se navíc snadno mohou potkávat.

Pro ochranu před blechami je podle něj potřeba volit dlouhodobou prevenci. Hlavní hrozbou jsou totiž vývojová stádia, která nejsou vidět, z nichž se postupně líhnou další blechy, které pak opětovně napadají psa.

K dispozici jsou obojky, které však nejsou ideální volbou pro ošetření zvířat v domácnosti, nebo spot on přípravky. „U nich je potřeba vybírat pečlivě na základě vlastní zkušenosti nebo doporučení veterinárního lékaře, protože u některých může být efekt řekněme diskutabilní. Zcela novou formou jsou tablety s účinností proti blechám i klíšťatům po dobu 12 týdnů. Váš kocour tak bude chráněn před blechami téměř tři měsíce, čímž zaručíte přerušení vývojového cyklu blech a v domácnosti tak bude šance, že se z vajíček, vylíhnou blechy nové, minimalizována,“ vysvětluje Pospíšil. Tato tableta totiž dospělé blechy jen nelikviduje, ale okamžitě zabrání nakladení vajíček těmito blechami.

Kvůli tomu se pak vyskytují rovněž ve zvířecím pelíšku nebo také v kobercích nebo sedačkách další vývojové fáze, tedy kromě vajíček i larvy a kukly. Jakmile se vylíhnou, hledají si nového hostitele a mohou k vám připutovat klidně od sousedů. Jedna blecha, kterou tak najdete na psovi či kočce, v praxi znamená, že jich můžete mít v bytě klidně dalších sto v různých vývojových fázích.

Dospělci viditelní na psovi tvoří asi 5 % celkové populace, 95 % se nachází v okolí. Průměrně trvá doba od nakladení vajíčka do vylíhnutí dospělé blechy 4 až 5 týdnů. Nepříjemnou vlastností blech je jejich schopnost vydržet i roky bez potravy, takže ani dvoutýdenní odjezd na dovolenou vás nezachrání.

Kromě toho, že se napadená zvířata neustále škrábou a jsou neklidná, přinášejí blechy i řadu nepříjemných zdravotních rizik. Přenášejí kupříkladu některá závažná onemocnění, jako jsou mor a tularémie. Blechy mohou být také mezihostitelem tasemnic, a mohou tudíž tasemnice přenášet. Z jiných druhů tasemnic přenášených blechami je to tasemnice rodu Hymenolepis, která se takto přenáší z myší a potkanů.

Často se po kousnutí blechou objevuje řada alergických reakcí na kůži, což může mít za následek zarudlou pokožku i vypadávání srsti. Známá je rovněž „nemoc z kočičího škrábnutí“, kterou vyvolává bakterie přenášená trusem blech. Trus se zachytí na drápcích kočky a při poškrábání se pak tímto způsobem přenese na člověka.

Nejnovějším trendem v ochraně psů je použití ochucených tablet, které účinkují minimálně tři měsíce a dokážou postupně zlikvidovat nejen všechny blechy v domácnosti, ale i ty, které se vylíhnou a budou chtít psa napadnout. Nová unikátní molekula blechy nejen zabíjí, ale zamezuje i jejich schopnosti naklást vajíčka, čímž se přeruší životní cyklus. U takto chráněných psů se navíc nemusíte bát kontaktu s dětmi jako u vnějších přípravků a můžete je bez obav ze ztráty účinnosti koupat. Nově je ochrana na principu těchto nových molekul k dispozici i pro kočky, a to v podobě pipety.