Ježek v kleci svého času oslovil stovky sběratelů.

Ježek v kleci svého času oslovil stovky sběratelů. | foto: Profimedia.cz

Blogera přitahuje svět sběratelství. Začal pohlednicemi s nahotinkami

  • 1
Jsou lidé psavci, kteří nevynechají jediný den bez počítače. K psaní je prostě cosi nutí. A když se pro něco nadchnou, obrátí věc ze všech stran, všechno o ní zjistí a také o ní napíšou, aby předali své nabyté znalosti druhým.

Mezi takové patří i Martin Lavay, který na blogu iDNES.cz začal zveřejňovat sérii článků o sběratelství. Popisuje, kde se u něj tato mánie vzala, jak vznikla potřeba sbírat ježky v kleci, že na samém počátku byly hambaté pohlednice a roční kalendáříky. 

„Sběratelství? Je to zajímavý koníček, sám jsem kdysi sbíral známky, sýrové etikety, hlavolamy, staré časopisy... a tak mě napadlo, že bych mohl tohle téma i trošku zpopularizovat. Psaní mě občas chytne a pak většinou sepíši hned celou sérii článků. Jindy jsem línější,“ vysvětluje občasné pauzy mezi psaním Lavay. 

Hlavolamům nejvíce fandí Japonci

Nejaktivnějšími sběrateli jsou Američané a Japonci, pro které je dokonce shromažďování nejrůznějších technických hříček národní tradicí. Hlavolamů je obrovské množství a dělí se do řady kategorií, skupin a podskupin (existuje mnoho způsobů tohoto třídění).

Martin Lavay

Nenajdete tu literární cvičení, ale jasně, výstižně a krátce shrnuto, kde, kdo, jak, proč. „Nejobsáhlejší sbírku kapesních kalendáříků u nás vlastní paní Zdena Smetanová z Tábora. Kartičkových kalendářů má celkem 132 340. Mezi její oblíbená témata patří například kartičky s vyobrazením kominíků. Její specialitou jsou i miniaturní, ´kolibří´ historické kalendáře z let 1901, 1902 a 1926 a ozdobou její sbírky je i vzácná série stovky dobových portugalských kalendářů s vyobrazením muzejních hodin. Zdena Smetanová vlastní rovněž kuriozitu: kalendářík – imitaci kapesníčku, který se dá zastrčit jako ozdoba do kapsy u saka,“ píše bloger.

To jen na ukázku, s jakým stylem se na blogu Martina Lavaye můžete setkat. Možná přitom zabrousíte i do jiných „rubrik“. Autor totiž píše v kratších či delších sériích. Mezi ty delší (až dlouhé) patří romány Kniha zázraků a Trubač. První z nich uvádí slovy: „Co se stane, když se lidem znovu zjeví Ježíš? Mahdi? Buddha? Jak zareaguje současný svět? Věřící? Církve? Média? Televizní reportér Dominik Baso se vydává po stopách muže kráčejícího po hladině Vltavy...“

Má tu však i kratší série, například o neprolomitelných šifrách, o fintách a tricích malíře Zdeňka Buriana nebo humoristické povídky ze série Houpačka, které stejně jako romány vyšly jako e-kniha na Bezvydavatele.cz. Tady se například dozvíte, jak Bhůtánec při světovém rekordu běžel i ležel nebo něco o prazvláštních jménech z českého místopisu.