Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bodoval v soutěži Zahrada roku, musel ale vybagrovat 600 kubíků zeminy

aktualizováno 
Nedávno dokončená zahrada Radka Jurníčka ve Šlapanicích u Brna dokazuje, že abstraktní obrazy Pieta Mondriana ovlivnily nejen módní tvůrce, ale i zahradní tvorbu.

Zahrada jako galerie pod otevřeným nebem, kde hlavní slovo dostal mistr abstrakce Piet Mondrian. | foto: Jiří Savinec, www.e-knihovnicka.cz

Zahrada je to opravdu zajímavá a zvláštní. Ne nadarmo získala loni třetí místo v prestižní soutěži Zahrada roku, kterou každoročně vyhlašuje Svaz zakládání a údržby zeleně. Její majitel je na to samozřejmě náležitě pyšný a stejně tak autor myšlenky a tvůrce v jedné osobě: brněnský architekt Zdeněk Sendler.

Postupně přestavěné dvojdomí

Vstupte do zahradní galerie

Na samém konci nad poslední stěnou nahoře se našlo místo pro pár užitkových
Posezení na terase za domem, pod pergolou krytou sítí, má své zrcadlově
Zahrada je v podstatě zahloubená v terénu a rozdělená betonovými panely do
Zahrada je to sice malá, ale bohatá na průhledy.

Málokdo by řekl, že tu původně byly dva domy a dvě zahrady. "Vlastně to byly takové nanicovaté nudle v uzavřeném vnitrobloku," říká Radek Jurníček, který celý život podniká ve stavebnictví. "Ale v jednom z těch domků jsem se narodil a také jsem tu žil až do svých 25 let s rodiči," vzpomíná.

Zabydlel se pak v jiném stavení ve vsi nedaleko odtud, ale stále ho to táhlo domů. "Mimo jiné proto, že ve Šlapanicích mám většinu přátel a také jsem činný ve zdejším sportu," přiznává. Toto rozhodnutí nabralo výraznějších obrysů, když se mu podařilo koupit sousední domek. Tehdy zřídil pro rodiče vejminek ve svém druhém příbytku a pustil se do rekonstrukce.

Jako správný stavitel začal pečlivě zpracovanými plány. "První byl projekt na dům, který jsem svěřil architektovi Ivo Branštetrovi. Věděl jsem, že na venkovské bydlení bude ideální. Ovšem ještě před jeho realizací jsme museli naplánovat zahradu. V opačném případě by se za barák nedostala těžká technika," vysvětluje majitel.

Posezení na terase za domem, pod pergolou krytou sítí, má své zrcadlově
Z terasy i zimní zahrady se dá vyběhnout přímo na vzorně střižený trávník.

Posezení na terase za domem, pod pergolou krytou sítí, má své zrcadlově obrácené dvojče na druhé straně zahrady. Z terasy i zimní zahrady (na snímku vpravo) vkročíte přímo na vzorně střižený trávník.

Bylo jí tu skutečně zapotřebí, protože v pozemku, který se původně zdvihal do svahu, podle Sendlerova návrhu vybagrovali koridor, v němž je zahrada zapuštěná. Nově je pak rozdělená třemi nevysokými stupni na něž navazují betonové panely, takže se otevírá přímým pohledům z domu s obytnou terasou. Zásah to byl skutečně razantní - odvezlo se odtud 600 kubíků zeminy. 

Trochu jiná zahrádka

Zajímavá byla i fáze plánování. "Společně jsme nejprve prošli obě původní parcely a Zdeněk Sendler po chvíli prohlásil: Už vím, co tady bude," vzpomíná Jurníček. Do ateliéru k němu pak dorazil, když dostal avízo, že návrh je připravený. "Do ruky mi tenkrát vrazil zavřenou složku a řekl jen: Tady to máš, ale neotvírej to. Až doma! Nech si vše týden projít hlavou a nevolej mi. A když jsem odcházel, přes téměř zavřené dveře ještě zavolal: Pokud nejsi srab, tak to uděláš," pokračuje a přiznává, že doma přímo zkoprněl, když papíry rozložil na stůl.

Jednotlivé pokoje jsou po obou stranách vysvahované tak, aby nahoře zbylo místo

Jednotlivé "pokoje" jsou vysvahované tak, aby nahoře zbylo místo pro ovocné stromy a keře.

"Tak tohle opravdu ne! Tady žádné betonové zdi nebudou," ječel jsem na celé kolo. "Uklidnil jsem se až po třech dnech a nakonec jsem uznal, že to není tak špatná myšlenka. Až na pár detailů, které jsme společně doladili k oboustranné spokojenosti…" Fázi prováděcí odhadli víc než dobře, hlavně objemy materiálu a finanční náklady, takže realizace běžela jako po másle.

A majitelé okolních parcel zírali, co se to děje v jejich sousedství. "To tady budete mít tak velký bazén?," divila se stařenka přes plot. "To bude taková zahrádka," pokusil se Radek Jurníček o vysvětlovací kampaň. "Ale trochu jiná." Bábinka ale obrátila oči v sloup, pokřižovala se a odešla. "Ovšem mimo byli i moji rodiče. Hotový dům se jim líbil, ale rozpracovanou zahradu nepochopili. Nicméně dnes jsou z ní nadšení," dodává majitel.

Umění až nakonec

Piet Mondrian

Pozoruhodné abstraktní obrazy holandského malíře Pietera Cornelise Mondriaana alias Pieta Mondriana (1872 - 1944) pobláznily celý svět, když je módní návrhář Ives Saint-Laurent přenesl v 60. letech 20. století v podobě potisků na své šaty. Nejvíc se tehdy zalíbil obraz s názvem Kompozice s červenou, žlutou a modrou, který následně oslovil řady dalších výtvarníků, designérů i architektů.

Radek Jurníček věděl už na začátku, že chce zahradu bezúdržbovou. "Občas posekat trávník, sem tam vytrhnout nějaký ten plevel a víc nic! Ale jedno přání jsem přece měl - pár ovocných stromů a keřů po stranách, což architekt Sendler respektoval," vyzdvihuje skvělou spolupráci.

"Ovšem jednu věc mi neprozradil: Původně byly v projektu dělicí stěny šedivé. A když bylo v zahradě vše hotové, včetně terénních úprav a dřevěných pergol, nechal panely natřít barvami, které sám vybral, a přišel za mnou s návrhem: Vyber si den, kdy mi ráno otevřeš, vypadneš z baráku a vrátíš se až v pět odpoledne. Ale nezapomeň tady připravit pár lahví vína, malé občerstvení pro náš ateliér, a až se budeš vracet, vezmi s sebou kamarády. Uděláme slavnostní odhalení." Jak se dohodli, tak učinili.

Určitě by se divil i samotný Mondrian, kdyby se takového ztvárnění svého díla
Zahrada je v podstatě zahloubená v terénu a rozdělená betonovými panely do

Určitě by se divil i samotný Mondrian, kdyby se takového ztvárnění svého díla dožil. Málokdo ví, že svými kompozicemi reagoval na myšlenky téměř neznámého filosofa a matematika M. J. H. Schoenemakera.

Když se Radek Jurníček pozdě odpoledne vrátil, nestačil se divit. "Mondriana jsem opravdu nečekal, stejně jako sítě, jimiž jsou zakryté obě pergoly," přiznává. A jedním dechem dodává, že od té doby je ze zahrady nadšený pokaždé, kdykoli třeba jen vyhlédne z okna ven.

Další zajímavě řešené a inspirativní zahrady najdete v aktuálním čísle časopisu Knihovnička Zahrada.

Autoři:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

VIDEO: Potřebovali se zbavit beranů, upekli je na kamenech v zemi

Vše potřebné je už připravené.

Šéfkuchař Vojtěch Kalášek rád zkouší neobvyklé věci, se kterými se v běžné praxi nesetkáte. Tentokrát se rozhodl...

Další z rubriky

Přírodní zahrada jako divočina, kde se odpočívá i myslí na ptactvo a žáby

Zahrada je ve svahu, nechybí na ní slunce ani stín, daří se tu tedy i kapradí,...

Unavená městským životem začala hledat zahradu, kde by mohla odpočívat, a přitom tam byla za chvilku, když půjde...

Chtěli vlastní čaj, tak jezdí pečovat o kus čajové zahrady v Gruzii

Když pečujete o pronajaté čajové záhony v Gruzii, přijde se za vámi podívat...

Zahrady mají nejrůznější podoby. Mladý pár z Frýdku-Místku a Třince vycestoval mimo domov a pronajal si malou část...

Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Najdete na iDNES.cz