Dům houba, policejní stanice, koštování whisky. Takové je finále Bouda roku

Už posedmé probíhá finále Boudy roku. Tato britská fotografická soutěž představuje ty nejzajímavější a nejroztodivnější zahradní budky, boudičky a kůlničky postavené převážně vlastníma rukama.
Reklama

Shed of the Year je poklonou těm, kdo si dokázali postavit na vlastním pozemku svou „zašívárnu“, vlastně druhý domov, kam chodí relaxovat, setkávat se s přáteli mimo pravidelný rodinný provoz. Podívejte se na několik z 32 letošních finalistů.

Davidova chatrč

Davidova chatrč je útočištěm pro otce a syna, kde společně pracují se dřevem.

Davidova chatrč je útočištěm pro otce a syna, kde společně pracují se dřevem.

Tady soutěžící David Oliver tráví čas se synem. Spolu pracují se dřevem a chatrč vyrobili výhradně ze starých věcí, které našli kolem domu.

Za nejlepší přednost stavby považují to, že se tu setkávají ve volném čase a občas tu na vyvýšené verandě během léta i přespávají, když přeje počasí.

Houbový dům

Domeček ve tvaru houby postavil otec pro dceru v době, kdy byla ještě malá.

Domeček ve tvaru houby postavil otec pro dceru v době. kdy byla ještě malá.

Když mu jeho dvanáctiletá dcera podala 500 liber se zadáním: „Tati, já bych chtěla na zahradě domeček, který by vypadal jako houba“, Ben Swanborough se už dál nevyptával. Sebral se a pustil se bez otálení do stavby.

Do úzké stopky se vešel jenom psací stůl a žebřík do prvního patra, ale jakmile se tam skrz padací dveře dostanete, máte už více prostorových možností. Navíc je podlaha částečně prosklená, což opticky prostor zvětšuje. A to se týká i střechy, takže za bezmračných nocí můžete pozorovat hvězdy.

Z domku na hraní her centrum Whisky HQ

Tato kůlnička se nakonec proměnila na diskuzní klub u whisky.

Tato kůlnička se nakonec proměnila na diskuzní klub u whisky.

Reklama

David Nicks původně stavěl zahradní kůlničku jako zázemí pro grilování a v případě špatného počasí jako místo, kam si partička může zalézt a hrát deskové hry. Postupně se bouda proměnila v místo pro diskusní kroužky. David má totiž kamarády, kteří by se dali označit jako „přátelé whisky“. Takže to dopadlo tak, že se v boudě koštuje, filozofuje a obecně „vedou řeči“.

Pojízdná policejní stanice

Původní pojízdná stanice policie z roku 1940 teď slouží jako pojízdné policejní...

Původní pojízdná stanice policie z roku 1940 teď slouží jako pojízdné policejní muzeum.

Stanice z roku 1940 je postavená na přívěsu a sloužila v době 2. světové války. Dnes cestuje po celé Velké Británii a slouží například o dnech otevřených dveří nebo slavnostech jako pojízdné muzeum.

Veřejnost uvnitř může vidět dobové vybavení a plakáty, pouští se tam nahrávky dobového rozhlasového vysílání. Zkrátka ukázka válečné policejní práce.

Ovčí bouda

Tento zahradní domek má krásný výhled do krajiny.

Tento zahradní domek má krásný výhled do krajiny.

Takové pojmenování dala své kůlničce majitelka Jane Foadová. Je určena pro relaxaci a odpočinek od každodenního stresu. Horní patro je vybavené příjemným ležením a těží z výhledu do krajiny.

K modernímu vybavení patří solární panely, kompletně vybavená kuchyně i tekoucí voda. Na terasu lze vytáhnout i vířivku.

Reklama
Reklama
Reklama