Příroda umí být akčnější než úřední šiml. A pak stromy padají i samy

  19:40aktualizováno  19:40
Nedělní bouře lámala stromy. U některých to nikdo nečekal, jinde se to dalo předpokládat. Jako u prokazatelně nemocné lípy ve Stříbrné Lhotě, kde arboristé v červnu doporučili z důvodu rizika rychlé pokácení. Ale nedělní bouřka byla rychlejší než úředníci.

Nedělní bouře lípu strhla natolik šikovně, že nikomu neublížila. I škody jsou naprosto minimální. | foto: Pavel Jeřábek

Nedělní bouřka v podvečer přelomila právě tu lípu u autobusové zastávky ve Stříbrné Lhotě u Mníšku pod Brdy, na které nám v červnu zkušení arboristé názorně popisovali, jak se pozná nemocný strom, který už nemá šanci na smysluplný návrat do života a naopak ohrožuje své okolí (více zde).

Podívejte se na video z poloviny letošního června, kde je poškození lípy vidět:

Úředníci to nemají jednoduché, ale měl by vítězit zdravý rozum

Vzhledem k bezprostřední blízkosti autobusové zastávky doporučili rychlé, tedy tzv. rizikové pokácení bez čekání na další odborné posudky. "Ta lípa může vydržet dalších pět let, ale taky může být pozítří dole," zaznělo jasně.

Nedá se říci, že by zastupitelé z Mníšku lípu porazit nechtěli. Ale v těchto případech jsou pod silným tlakem z několika stran. Mají dát na radu arboristů a nechat strom urychleně pokácet v rámci prevence hasičům? Odborný posudek s razítkem v tu chvíli v ruce neměli (arboristé u nich zasahovali zdarma v rámci osvětové akce, proto jim nemohli oficiální posudek vystavit, pozn. redakce).

Fotogalerie

Jenže veřejnost současně bývá vůči každému kácení vzrostlých stromů velmi citlivá, proto zastupitelé Mníšku nejprve konzultovali nejvhodnější postup s Agenturou na ochranu přírody a krajiny i s odborníky z Inspekce životního prostředí. Ti se měli vyjádřit v tom smyslu,  že pokud mají v Mníšku čas na posudky, asi o rizikové kácení až tak nejde.   

"V takovém případě pak znalecký posudek jednoznačně potřebujete mít v ruce. Nelze riskovat, že strom kvůli ohrožení bezpečnosti obyvatel Lhoty urychleně pokácíme a Inspekce životního prostředí nám pak za pokácení bez posudku vyměří pokutu," vysvětluje začarovaný kruh úředního řízení tajemnice městského úřadu v Mníšku pod Brdy Věra Landová.

Posudek, který potvrdil mínění kolegů arboristů zasahujících v červnu, tedy následně vypracovala firma Arbosana. A pokácení potenciálně nebezpečné nemocné lípy už teoreticky nic nestálo v cestě.

Veřejnost často bojuje i za nemocné a nebezpečné stromy

"Už jsme měli domluvený termín kácení na minulou středu. Jenže veřejnosti se kácení vzrostlých stromů obecně většinou nelíbí, proto jsme si na radě města odhlasovali posunutí tohoto termínu na pondělí 5. srpna, abychom ještě dali lidem možnost nahlédnout do posudku, že má pokácení této lípy skutečně opodstatnění," dokresluje místostarosta Vlastimil Kožíšek paradoxní situaci.

Spadlý kmen i s výzvou zastupitelstva občanům, že se mohou přijít na radnici...
Pařez spadlé lípy dokládá správný odhad arboristů, že kmen je silně postižený...

Spadlý kmen i s výzvou zastupitelstva občanům, že se mohou přijít na radnici podívat na odborný posudek. Po nedělní vichřici je evidentní, že pokácení této lípy bylo z bezpečnostních důvodů skutečně nutné.

Nedělní vichřice tak byla rychlejší a likvidaci stromu stihla o den dříve. Naštěstí se nic nestalo, spadla šikovně. Poškodila jen pár tašek na sousedící garáži, ale autobusovou zastávku ani silnici v bezprostřední blízkosti nijak nezasáhla.

"Vichřice často znamená přirozený zánik poškozených, nebo starých stromů," konstatuje k tomu rodák z Mníšku Pavel Jeřábek, který se péči o zeleň věnuje celý život.

"Lidem je potřeba vysvětlovat, že všechno má svůj čas. Neplakat nad stromy, které jsme si během svého života užili. Když nadejde jejich čas, je potřeba dívat se do budoucnosti. A postarat se o to, aby se měly z čeho radovat naše děti a vnoučata," sází starý praktik v takových případech na novou výsadbu vhodných a zdravých stromů.

Autor:

Nejčtenější

Svatomartinská husa krok za krokem: peče se sama bez kontroly 13 hodin

Sliny se sbíhají i na obrázku

Dozlatova pečená husička patří k oslavám svatého Martina stejně jako Ježíšek k vánočním svátkům. Ideální je vložit ji...

V Paříži na ryby? Kvůli imigrantům dnes musíte mít odvahu, řekl Vágner

Rybář Jakub Vágner v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (13. listopadu 2018)

Jakub Vágner je rybář, který proslul „hony“ za téměř vymřelými rybami po celém světě a několika světovými rekordy. Dnes...

Nájem platí Šárce Grossové, mají boží svíčkovou a od šéfové první hvězdu

Jitka a Santo Pagana na terase pražského podniku Černý kohout s výhledem do...

Jen těžko lze nahradit někoho, kdo je jako doma jak v kuchyni svého podniku, tak v jeho organizaci. Nekompromisně to v...

Pohlreich už zase vaří v televizi. V neděli dopoledne a opět lehce

O zeleninu není nouze ani v nové řadě Teď vaří šéf, protože Zdeněk Pohlreich...

Zdeněk Pohlreich z obrazovek úplně nezmizel, pěkně v klidu si pro své fanoušky připravil další lehké recepty, po...

Přes léto dala dohromady starou dřevěnou chatku. Díky barvám prokoukla

S minimálními náklady čtenářka proměnila i malinkou koupelnu.

Shodou náhod se čtenářka Kateřina dostala k opuštěné chatičce, kterou někdo používal naposledy před dvaceti lety. Stav...

Další z rubriky

Podzim je ideální čas na provzdušnění trávníku, pomůžete mu do další sezony

aerifikace

Provzdušněním trávníku se myslí především propichování trávníku železnými trny. Mezi odborníky se i u nás používá slovo...

Teď sázejte a na jaře vám zahrada může rozkvést do uklidňující bílé

Pokud toužíte po prosvětlené uklidňující zahradě, nalaďte ji do bílé. Zdaleka...

Pokud toužíte po prosvětlené uklidňující zahradě, nalaďte ji do bílé. Zdaleka nejde jen o sněženky či bledule. Z...

Zazimování zahrady: nezapomeňte na vodní plochy, radí zahradník

Vysokým výkonem, záběrem 46 cm a pevným kovovým šasi připomíná AKU rotační...

Nenechte nic náhodě a zazimujte zahradu ještě před příchodem prvních večerních mrazíků. Speciální péči potřebuje...

Najdete na iDNES.cz