Břéťa Zahrádka: Jak vidím starý traktor, nutká mě to k jeho renovaci

  • 16
Místo autoveteránů opravuje historické traktory. A tvrdí, že se za ním nakonec ohlédne víc lidí, než kdyby jezdil s ferrari.

Břetislav Zahrádka z Lenešic u Loun si zrenovoval už tři traktorové veterány. Všechny jsou značky Zetor. Traktory upravuje tak, aby byly plně funkční a hlavně aby se na ulici za nimi každý otočil.

Tuning je příliš obyčejný

Pětadvacetiletý Břetislav začal tíhnout k motorům už ve svých patnácti. Nejdříve to byl moped, pionýr a nakonec škodovka. Vše si upravoval sám. Začal jezdit na tuningové srazy. Jenže auto měl každý a navíc díly na auta začaly vyrábět specializované firmy, a tak si mohl na autě tuning udělat prakticky každý bez většího přičinění.

Zetor 3011 v původním stavu

Zetor 3011 v původním stavu

Břetislav chtěl být něčím výjimečný. A uvědomil si, že mu ve stodole stojí padesát let starý nepojízdný Zetor 3011, který před dvaceti lety odkoupil jeho děda z družstva. "Seděl jsem proti němu a přemýšlel, jak by se dal starý traktor zrenovovat, aby byl něčím zajímavý. Sundal jsem plechařinu, rozebral motor, převodovku. Vyndal zašlá rozbitá okna a dal se ve stodole do kompletní renovace," popisuje Břetislav.

Celá práce mu trvala rok. V traktoru bylo nutné vyměnit některé důležité součásti motoru a převodovky. Bylo nutné udělat kompletní plechařinu a důkladně vykytovat masku. Zetory měly totiž špatné brzdy a často se stávalo, že řidič nedobrzdil. Vozidlo dostalo i nová světla.

3011 zezadu

Vše stálo sto tisíc korun. "Hlavně jsem se ale na dědově traktoru naučil všem postupům," vzpomíná. Teď když Břetislav vyjede s traktorem pro nějaký materiál nebo na pole, každý se prý ohlédne. Hlavně starší lidé, kteří si ještě pamatují tyto traktory z práce. Jedno ale ví mladý opravář jistě. Pokud by měl orat v blízkosti křoví a jeho miláček by se měl odřít o větev, raději místo objede a místo zorá rýčem.

Pásák do vinohradu

To už se o jeho vášni i šikovnosti vědělo všude v okolí. A když jeho známý objevil unikátní pásový traktor, který se v padesátých letech hojně používal na chmelnicích a vinicích, požádal ho, aby se pustil i do něho.

Pásový traktor v původním stavu

Vše bylo hotové za pouhé tři měsíce. Motor totiž nepotřeboval úplnou generálku. Stačilo vyměnit některé díly, udělat nový lak a vykytovat masku s novými světly. A pak ještě dodatečně na motoru vyměnil všechny šrouby tak, aby se leskly.

"Vše dělám ve volném čase, po práci. Je to časově dost náročné, přítelkyně není příliš nadšená, stěžuje si, že ji zanedbávám. Ale nemůžu si pomoct. Jak vidím starého zetora, láká mě to, abych ho rozebral a dal do pořádku. Teď mám třeba v práci modernější Zetor 6011 z roku 1985. To ale není taková zábava jako u prvních dvou traktorů. Všude je plno elektřiny, drátů a horší přístup," dodává Břetislav.

Za traktory do muzea

Z expoziceMilovníci staré zemědělské techniky by mohli navštívit stálé expozice Národního zemědělského muzea v Praze. V pobočce v Čáslavi najdou jednu z největších ucelených kolekcí zemědělské techniky v Evropě (150 traktorů). Od roku 2006 je velká stálá expozice i v hlavní budově muzea v Praze pod názvem Jede traktor.