Starý, ale dobrý způsob sušení prádla

Starý, ale dobrý způsob sušení prádla | foto: Monika Trojanová, Hobby.cz

Britové „objevili Ameriku“. Zjistili, že sušička prádla jim rabuje peněženky

  • 316
Zhýčkané britské hospodyňky jsou šokovány. Zjistily, že energie pro sušičku na prádlo stojí rodinu až 100 liber ročně. A teď objevují, že na šňůře se prádlo usuší stejně dobře - a navíc zadarmo.

Problému se ve své poradně věnuje Sarah Lonsdale v deníku Telegraph. "Za pět liber jsem koupila čtyřmetrovou elastickou šňůru s háčky a pověsila v bytě," pochválila si nákup, který jí na zimu řeší problém s vypranými svršky.

Podle ní sice přátelé zpočátku významně zvedali obočí, když při slavnostní večeři seděli mezi ponožkami a spodním prádlem, ale to se časem urovnalo. "Stačily svíčky, dobré jídlo a spousta vína a pověšeného prádla si pak ani nevšimli," vtipně dodává. Zvláště když jim vysvětlila, že ročně ušetří sto liber a prádlo je stejně do druhého dne suché.

Pohodlné, ale poněkud drahé

Elektrické sušičky patří mezi energeticky nejnáročnější spotřebiče. Spotřeba na jeden sušicí cyklus se pohybuje zhruba od jedné do pěti kilowatthodin, podle energetické třídy sušičky. Obvykle čím levnější, tím vyšší spotřeba. Nejméně energie spotřebovávají sušičky prádla s tepelným čerpadlem, jejich cena je ale astronomická. I při nákupu přes internet jejich cena podle značky šplhá až ke 30 tisícům korun. Za běžné a tedy i méně úsporné sušičky se platí zhruba od 10 tisíc výše.

Sarah Lonsdale se pokouší hledat lepší způsoby, jak si přes zimu poradit s vlhkým prádlem. Rovnou zavrhuje věšení na radiátory. "Jednak je to neestetické, jednak se snižuje účinnost vytápění," poznamenává. A tak objevuje "staromódní" metodu: obyčejnou šňůru na prádlo. Většina z nás je ale zatím ve fázi minulého století, takže tento způsob pro nás není nijak překvapivý (viz článek o výběru nejpraktičtějších sušáků).

Sušáky jako objevování zapomenutého

Sušení prádla nad schody

Poradkyně se obrátila s dotazem i na prodejce. "Závěsné sušáky se prodávají stále víc. Je evidentně stále více lidí, kteří hledají alternativu k obyčejné elektrické sušičce," tvrdí Amanda Alexandrová, prodavačka z obchodu s bytovými doplňky. Toto řešení podle ní využívají hlavně lidé, kteří nemají zahradu.

To Jane Arblaste z viktoriánského statku nedá dopustit na zahradní sušení. "Syn hraje kriket, a tak peru bílou várku pětkrát, možná šestkrát týdně. A na zahradě mám nataženo pár šňůr. Držák je tu už asi padesát let, občas se jen koupí nová šňůra," chválí si s tím, že by ji ani nenapadlo pořizovat elektrickou sušičku.

Doplňuje ji Mark Addison: "Celý dům máme navržený tak, aby se vše recyklovalo, dešťová voda se využívá ke splachování WC, je tu rekuperace tepla. V takové situaci mi přijde absurdní kupovat sušičku a plýtvat energií," rozhorlí se.

Nové pole pro vynálezce

Sušením prádla se zabývají i architekti. Třeba návrh zelených domů Barrat Homes využívá pro sušení prádla vzduch stoupající schodištěm do podkroví.

Vynález Malcolma Victory: sušák pro zimní období

Největší "bombu" ale představuje vynález Malcolma Victory, který tvrdí, že objevil "svatý grál" pro britské prádlo. "Bydlím v Malvern, jednom z nejmokřejší míst v Anglii. Jeden z mých kolegů se mě zeptal, zda by nemohlo fungovat něco, co by usušilo prádlo venku i když prší," říká.

A tak Malcolm vymyslel sušicí stan, který se nasadí na běžný otočný venkovní sušák. Pod střechou jsou odvětrávací otvory, které umožní cirkulaci vzduchu, ale zároveň dovnitř neprší. "Funguje to perfektně i v létě, protože pod střechou se rychle zvyšují teploty," tvrdí.

Jak sušíte v zimě prádlo?

celkem hlasů: 8951

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 3. prosince 2010. Anketa je uzavřena.

Používám stojanový sušák v obytných místnostech
Používám stojanový sušák v obytných místnostech 6109
Venku na zahradě
Venku na zahradě 1475
Mám sušák v koupelně (nad vanou atd.)
Mám sušák v koupelně (nad vanou atd.) 1007
Suším na radiátoru
Suším na radiátoru 360