Britská královna Alžběta s doprovodem na zahradě Buckinghamského paláce

Britská královna Alžběta s doprovodem na zahradě Buckinghamského paláce | foto: dailymail.co.uk

Britská královna hledá ekozahradníka, moc si ale nevydělá

  • 5
Britská královna Alžběta II. hledá nového zahradníka pro pozemky u Buckinghamského paláce. Jeho roční mzda bude činit 15 tisíc liber, musí mít praxi a žádá se od něho ekologický přístup.

Jeho povinností bude udržovat trávníky, keře i záhony růží a recyklovat odpad. Smlouvu dostane na dobu určitou od letošního dubna do září příštího roku, pracovat bude 39 hodin týdně od pondělka do pátku. Jak informoval list The Daily Mail, uchazeči se mohou hlásit do 13. února.

Většina britských komentátorů se pozastavuje nad tím, že mzda rozhodně není velkorysá (v přepočtu zhruba 426 tisíc korun) na to, že se dotyčný nebo dotyčná bude starat o pozemek velký 17 hektarů.

Na královské zahradě se zužitkuje téměř všechno

Manažer zahrad Mark Lane tvrdí, že 99 procent zahradního odpadu v Buckinghamském paláci se recykluje. Vozí se tam i odpad z Kensingtonského paláce, ze sídla Marlborough a z paláce svatého Jakuba. Využívá se posekaná tráva, větve i hnůj z královských stájí. 

Část zahrad u Buckinghamského paláce v Londýně

Zahradní odpad nejdříve projde drtičem, aby ho bakterie mohly začít co nejdříve rozkládat. "Pravidelně se pak přehazuje, aby dostatečně zetlel a mohl být využit k mulčování. Používáme ho při zakládání nových záhonů. Chrání rostliny před horkem i zimou, zadržuje vodu, brání růstu plevelů a zabraňuje vyplavování půdy deštěm," popsal Lane podrobně práci, kterou bude muset nováček zřejmě vykonávat.

V zahradách Buckinghamského paláce se větší dříví nechává na hromadách, aby poskytlo útočiště hmyzu. Neodvážejí se ani pařezy a nechávají se na místě shnít. Uschlé stromy se nekácejí; jeden takový je teď údajně v růžové zahradě a stal se domovem datlí rodiny. Jak se zakládá anglická bílá zahrada si přečtěte v předchozím článku.

Buckinghamský palác, Londýn

"Prostředky proti plevelům se používají minimálně a časem je přestaneme používat úplně," uvádí Lane. Na desetině pozemku se také neseče tráva, což je u přírodních zahrad běžné. Čtěte Koho nebaví drandit se sekačkou, může mít ekozahradu pro lenochy.

V královské zahradě se díky této promyšlené péči vyskytuje na 320 druhů rostlin včetně pryskyřníku, který jinak roste na loukách. Nebo kakost smrdutý, známý z lesů a příkopů. Osmisetmetrový pás pozemku kolem jezera se kosí postupně jednou za čtyři roky, aby se na něm mohly bez narušování vývojových cyklů rozvíjet flora i fauna.


Britská královská rodina