Kladivo lze přepnout do polohy sekání, pak snadno odstraníte třeba staré

Kladivo lze přepnout do polohy sekání, pak snadno odstraníte třeba staré obklady. | foto: Bosch

Bydlíte v paneláku? Vyměňte příklep za vrtací kladivo

  • 47
Kladivo usnadní vrtání děr do panelu. Na rozdíl od dříve používaných příklepových vrtaček se nenadřete. Pro občasné použití nemusíte kupovat drahé stroje, výbavu pak doplníte malým univerzálním vrtacím šroubovákem.

Vrtat do panelu příklepovou vrtačkou je tak trochu o život a pevné nervy. Vrtačky s mechanickým příklepem byly totiž původně určené do cihly nebo kamene. S betonem se sice taky vypořádají, ale jak ukázal i test v časopisu dTest, příklep do panelu byl nedostačující (viz předchozí článek). Důsledkem toho je zkušenost mnoha obyvatel panelových domů: jde to, ale dře to.

Proto je při vybavování domácího strojového parku výhodnější vsadit na kombinaci vrtacího kladiva a malého (třeba akumulátorového) šroubováku. Pro občasné vrtání hmoždinek a podobné práce není třeba kupovat profesionální stroj. Za malá hobby kladívka v kategorii do dvou kil, která jsou pro domácí použití dostačující, zaplatíte kolem tří tisíc korun v případě, že jde o značkový stroj. V opačném případě je cena ještě nižší a pro občasné použití postačí také.

Jaké má mít funkce

"Pro domácí použití se vyplatí koupit kombinované vrtací kladivo, které dokáže nejen sekat, ale i vrtat. Mělo by mít čtyři polohy. V první budete jen vrtat, ve druhé zkombinujete vrtání s příklepem, ve třetí bude jen sekat. To znamená, že motor se nebude otáčet. A pak je tu užitečná specialita v podobě čtvrté polohy. V té si můžete například sekáček libovolně pootočit tak, abyste si přizpůsobili jeho polohu a nemuseli při práci zbytečně otáčet kladivem. Tak se daleko méně unavíte," popisuje Martin Pavlík z oddělení strojů Bauhaus.

Systém přepínání u výrobce Narex

Systém přepínání u výrobce Bosch

Jeho informace doplňuje i Jan Čarný ze společnosti Bosch. "Při koupi si rozmyslete, zda dáte přednost vrtacímu kladivu, anebo sekacímu. U vrtacího jsou zhruba dvě třetiny výkonu přenášeny do otáčivého pohybu, zbytek do sekání. U sekacích je tomu naopak. Takže s vrtacím klidně můžete vrtat otvory pro hmoždinky do panelu, při vypnutém otáčení třeba odsekávat staré dlaždice nebo dělat drážky pro elektrické rozvody. Ale nepočítejte, že hobby vrtací kladivo vydrží v sekacím režimu třeba osekání omítky v celém bytě. To už by dostalo asi pěkně zabrat," varuje.

Pro větší práce specializované na sekání je třeba pořídit sekací kladivo v alespoň čtyřkilové kategorii.

Výkon v joulech

Malá amatérská kladívka za ceny kolem 3 000 korun mívají výkon kolem 1,5 joulu a jsou určena pro občasné práce v domácnosti. Je to dostatečný výkon na to, abychom vyvrtali otvor podstatně snáze než s příklepovou vrtačkou.

Profesionální sekací kladivo s kolmo umístěným příklepovým pneumatickým mechanismem

Malá kladívka vypadají jako mírně přerostlé vrtačky. Mechanismus pneumatického příklepu je v ose vrtání. Silnější modely ho mívají umístěné kolmo k ose vrtání, aby se lépe rozložila váha stroje. Tady lze už mluvit spíše o sekacích kladivech.

Pozor na sklíčidla

Výrobci někdy ke kladivům přibalují klasické sklíčidlo vybavené adaptérem pro SDS upínání, aby bylo možné používat vrtáky se stopkou. Práce s nimi ale není příliš přesná, když se navíc použije příklep, mnoho nevydrží.

Ideální je koupit kladivo s výměnným sklíčidlem, pak získáte dva stroje v jenom: vrtačku a kladivo. Cena ale odpovídá profesionální třídě.

"Kdo potřebuje víc bourat, třeba přestavuje chalupu, měl by volit výkonnější stroje alespoň kolem 2,5 joulu, kde se klade větší důraz právě na sekání a robustnost," radí Pavlík.

A dodává: "Kdo prvně dostane do ruky kladivo, strašně na ně tlačí, opakuje tak způsob vrtání zažitý z mechanického příklepu. A diví se, proč mu to nefunguje. Jenže tím tlakem eliminuje práci pístu v pneumatickém příklepu. Proto je třeba tlačit jen minimálně, stroj udělá práci za vás. A stejně tak když sekáte směrem dolů, nechte působit jen váhu kladiva," doporučuje.

Plus, anebo max

Standardní nástroje pro amatérské použití mívají úzkou stopku s drážkou nazývanou SDS plus. Ta jednak zajišťuje snadné upnuté nástroje, jednak zabraňuje protáčení vrtáku. To zní sice výhodně, ale má to i své mouchy.

Vrták do kladiva s uchycením SDS plus

Vrtací kladiva mají obrovský momentový výkon a v okamžiku, kdy by se otáčející se nástroj zasekl, je schopný s vámi praštit o zem. To v lepším případě. V tom horším vám klidně zlomí ruku. Proto je dobré ptát se při nákupu, zda má stroj momentovou spojku, které otáčení vypne.

Silnější stopce určené hlavně pro silné profesionální stroje se říká SDS max. Nástroje jsou na první pohled robustnější, jejich cena dosahuje až několika tisíc korun.