VIDEO: To se takhle vracíte z Rakouska a na poli napočítáte devět čápů

  • 10
Vracíte se autem z víkendu, kolem vás ubíhá krajina a najednou fascinovaně hledíte na pole, po kterém se prochází hned několik čápů. Kolega z videooddělení tedy logicky vystoupil z auta a točil alespoň na mobilní telefon. A co z jeho videa vyčetli ornitologové?

Podle ornitologa Zdeňka Vermouzka šlo zřejmě o dospělé ptáky na čerstvě posekané louce nebo porostu vojtěšky. „Těsně po posekání se odkryje povrch půdy a ptáci se pak dostanou k potravě, ke které předtím nemohli. Ve vysoké trávě ji neviděli, nemohli ji lovit,“ vysvětluje.

Kde hnízdí čápi v Česku

To je důvod, proč se po posekání na takováto místa slétají ptáci z širšího okolí. „Je to pro ně prostřený stůl. Podle množství potravy tam vydrží pár hodin či dnů. Pak začne plocha zase zarůstat a potrava se buďto schová, nebo je sežrána, a ptáci se zas rozletí,“ vysvětluje ornitolog a dodává, že nejde o nic mimořádného. Kolega měl jen štěstí, že byl ve správný čas na správném místě.

„Po vyhnízdění - tedy na přelomu léta a podzimu - se mohou na takto příhodných místech shromáždit i desítky čápů, kteří jsou již v pohybu na cestě do zimovišť,“ dodává ještě ornitolog Lukáš Viktora.

Čapí hnízda lze sledovat na cap.birdlife.cz

Přestože byli čáp bílý i čáp černý vyhlášeni evropským ptákem roku loni, jednotlivá čapí hnízda lidé na webu sledují i letos. „Lidé mají o hnízda čápů zájem a rádi zapisují, co se na nich děje,“ popisuje Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické.

Navíc jsou na webu i odkazy na webkamery, takže můžete on-line sledovat třeba hnízdo se čtyřmi mláďaty v záchranné stanici v Makově na Písecku, ve středočeských Kralicích, v Teplé na Karlovarsku, v Dlouhé Loučce na Olomoucku, v Supíkovicích na Jesenicku a dokonce i Maďarsku, Lotyšsku (nádherný přenos z hnízda čápa černého s mláďaty) či Polsku.

Pokud by se člověk mohl v tu chvíli k čápům přiblížit blíž, případně měl pořádnou kameru se zoomem, dal by se zřejmě vysledovat i „prostřený stůl“. Takhle lze jen odhadovat, že „lovnou zvěří“ byli pro čápy především hraboši i hmyz, v řadě případů poranění od žacích strojů. Později v sezoně to jsou často i kobylky a sarančata.

U Budějovic zřejmě šlo o hnízdící ptáky, kteří se sešli pohromadě jen kvůli potravě. I když podle ornitologů nelze vyloučit, že šlo o hejno zatím nehnízdících ptáků; například loňských či předloňských mladých, kteří se takto potulují krajinou a zastaví se tam, kde je co žrát. 

Ornitology těší, že lidé v Česku čápy vnímají jako nedílnou součást naší přírody a daří se je chránit. Rádi by, aby to tak zůstalo - a to nejen u čápů a dalších ptačích druhů, ale také u celého spektra evropských živočichů i rostlin.

Proto se Česká společnost ornitologická a BirdLife International přidaly k více než stovce evropských nevládních organizací, které 12. května 2015 spustily kampaň Nature Alert neboli Klenoty přírody v ohrožení (více zde). Tato kampaň reaguje na plánované změny v klíčových evropských zákonech na ochranu přírody a již ji podpořilo přes 170 tisíc lidí z celé Evropy.