Čechratka černohuňatá

Čechratka černohuňatá | foto: www.houbar.cz

Čechratka černohuňatá (Tapinella atrotomentosa)

Jak vypadá

. Zajímavosti a rady

midiČechratka černohuňatá je podobná slabě jedovaté čechratce podvinuté (Paxillus involutus), která se liší špinavě okrovým kloboukem, žlutavým třeněm a růstem ze země, nikoli ze dřeva.

Najdete ji na starých pařezech, ale moc velkou radost houbařům neudělá. Navíc shora vypadá jako hřib hnědý, takže spíš naštve, než potěší.

Klobouky jsou 8 - 18 cm široké, v mládí sklenuté, později polorozložené, vějířovité, masité, s podvinutými okraji. Barvu mají rezavohnědou, olivově hnědou až černohnědě sametovou, naspodu se sbíhavými, okrově žlutými lupeny a krátkým, tlustým, sametově černohnědým, výstředným nebo postranním, 3 - 9 cm dlouhým a 2 - 5 cm širokým třeněm. Výtrusy jsou žlutohnědé.


Kde a kdy roste

Čechratka černohuňatá roste velmi hojně od července do listopadu v jehličnatých a smíšených lesích na pařezech nebo ležících kmenech jehličnanů, zejména smrků a borovic.

Její zařazení mezi jedlé houby je také docela sporné. Zatímco jeden atlas ji popisuje jako jedlou, ale chuťově spíše podřadnou, hodící se v malém množství pouze do směsí s jinými houbami, v jiném atlase je u její fotografie přeškrtnutý příbor a v popisu poznámka, že může vyvolat zdravotní potíže. Proto možná bude lepší sbírat osvědčené druhy a čechratku černohuňatou nechat volně růst.