Z nenápadného potůčku se při záplavě může stát divoká řeka.

Z nenápadného potůčku se při záplavě může stát divoká řeka. | foto: HZS Olomouckého kraje

Na záplavou zatopený sklep použijte čerpadlo s integrovaným plovákem

  • 9
Bydlíme kousek od potoka a opět nás vystrašilo současné tání. Myslíme, že na jaře by mohla voda dosáhnout až do sklepa nebo nás potrápit spodní voda. Uvažuji, že bych pro jistotu koupil nějaké čerpadlo. Ale jaké? ptá se čtenář HOBBY.cz

Čtenář by rád dostal doporučení na čerpadlo, které by měl doma do zálohy, kdyby opravdu došlo k nejhoršímu.

Žádné hobby čerpadlo nemůže konkurovat výkonům čerpadel, která používají při povodních hasiči. Zatímco maximální velikost průtoku u hobby čerpadel se pohybuje mezi 100 až 250 litry vody za minutu, benzinová výkonná profesionální čerpadla mívají průtok přesahující 500, často i 1 000 litrů za minutu. Jejich cena ovšem překračuje hranici 20 tisíc korun.

"Hasiči si u nás většinou kupují přenosná plovoucí benzinová čerpadla. Za tyto peníze to není čerpadlo pro amatéra, který by ho využil jen jednou za několik let," tvrdili nám ve specializovaném obchodě s technikou pro hasiče Stimax International.

Plovoucí čerpadla slouží k doplňování cisteren hasičských vozů nebo odčerpávání znečištěné vody po záplavách.

Robustní kalové čerpadlo si poradí i s bahnem.

"Záleží hlavně na zkušenostech z minula. Nevím, zda ho trápila spodní voda, anebo se bojí, že by sklepy zatopila voda z vylitého potoka," říká Filip Werner ze společnosti Mountfield.

Podle něj by se výběr čerpadla měl odehrávat podle tohoto základního předpokladu. "Pokud jde jen o průsak spodní vody, je možné použít obyčejné ponorné čerpadlo na znečištěnou vodu. To má v parametrech, že vyčerpá i měkké částice o průměru až tři centimetry. Jde v tomto případě o úlomky větviček, drobný kamínek a podobně. Rozhodně si neporadí s bahnem. V takovém případě by se přetížilo," vysvětluje.

Proto je v případě, že je sklep plný vody z vylitého toku, lepší použít kalové čerpadlo, které je robustnější a dimenzované na podobný typ znečištění. Bohužel, zatímco běžné čerpadlo na znečištěnou vodu koupíte podle výkonu už za ceny kolem dvou tisíc korun, u kalového je to minimálně dvojnásobek.

U čerpání spodní vody je třeba také vybírat podle plochy sklepa. Naivní by byla představa, že koupíme čerpadlo s plovákovým spínačem a ponecháme ho v automatickém provozu. Když vyčerpá vodu, vypne se a čeká, dokud nenateče další várka. Pak se znovu zapne.

V praxi to funguje tak, že na podlaze zůstane několik centimetrů vody, které ven už nedostanete. U sklípku o ploše několika metrů čtverečních to není problém, prostě se voda vysuší hadrem, u velkého sklepu to není tak snadné.

Proto je výhodnější koupit čerpadlo s integrovaným plovákem. Takové dokáže vyčerpat vodu až na úroveň hladiny 2–3 milimetry.

Anebo pokud jste na nebezpečí průsaku spodních vod mysleli předem a vyspádovali sklep tak, aby v nejnižším místě vznikla malá šachta, vystačíte si i s plovákem. Pak voda z celého sklepa steče do šachtičky a čerpá se jen odtud.