Některé druhy zeleniny se pod sněhem cítí vyloženě dobře. Patří k nim i kapusta. | foto: Profimedia.cz

Čerstvé vitaminy přímo ze záhonu si můžete dopřávat i za sněhu a mrazu

  • 1
Sklizeň zeleniny zpod vrstvy sněhu není žádná utopie. Zimní pórek, hlávková či růžičková kapusta, podobně jako kapusta kadeřávek se dají běžně sklízet od podzimu až do jara. Dokonce mívají po přejití mrazem jemnější chuť. Také černý kořen nebo křen můžete vykopat uprostřed zimy.

Pro některé druh zeleniny je sníh dobrou izolační vrstvou, navíc rostlinám dodává v průběhu zimy potřebnou vláhu. Takový zimní pórek, kapusty nebo černý kořen se pod sněhem cítí vyloženě dobře.

Čtěte v MF DNES

Ve středu 5. 10. v příloze DOMA DNES najdete maximum informací nejen o tykvích, ale právě také o mrazuvzdorné zelenině.

Mrazuvzdornost ovšem sama o sobě neznamená, že se o tuto zeleninu nemusíte nijak starat. Vaši péči bude potřebo­vat především v dlouhých a suchých holo­mrazech, kdy není sníh, který jinak skvěle funguje jako izolační vrstva. K rostlinám v takovém případě nakopčete ještě vyšší vrstvu zeminy nebo je přihrňte kompostem a záhon po celé plo­še obložte chvojím, slámou nebo suchým listím.

Ani ostré slunce, které způsobí chvil­kovou prudkou změnu teploty, zelenině nedělá dobře. Vyplatí se proto přistínit záhon rohožemi nebo překrýt netkanou textilií. 

Jakou zeleninu můžete sklízet čerstvou po celou zimu

Zimnímu pórku mrazíky nevadí, sklízet ho můžete postupně po celou zimu.

Zimní pór můžete sklízet průběžně, od podzimu do jara. Musíte si ale vybrat zimní odrůdy, ty letní by mráz ne­vydržely. Vhodné jsou odrůdy Blizzard, Porvite či Elefant. Rostliny na podzim hodně nakopčete, získáte delší vybělenou část.
U póru také pozor na opakované mrazy a oblevy, protože po opakovaném zmrznutí a roztávání začne hnít. V takovém případě ho raději vyhrabte.

Hlávková kapusta (na úvodním snímku) je méně náročná než zelí, snese i mrazy kolem -10 °C. Doporučují se odrůdy Tarvoy, Alaska, Arkta. Na ochranu před okusem zvěří a před sluncem je vhodné zakrývat ji netkanou textilií.

Ze záhonu můžete sklízet jak jednotlivé kapustičky, tak celou růžičkovou kapustu.

Růžičková kapusta je také velký otužilec, dobře přitom přezimují například odrůdy Content, Lunex nebo Rosella. Sklízet můžete postupně jak jednotlivé růžičky z vysokých košťálů, tak celé rostliny. Zakrývání rostlin netkanou textilií se neosvědčuje, protože se na vysoké košťály špatně fixuje.
Podobně to má kapusta kadeřávek: její listy se také dají sklízet po celou zimu.

Černý kořen

Černý kořen - u nás se pěstuje odrůda Libochovický - má velmi dlouhé a křehké kořeny, proto si na jeho vyrývání vezměte vidle s dlouhými bodci, ať plodiny nepoškodíte.
Podobně můžete i v zimě vyrýt i křen. Pokud tedy půda není příliš zmrzlá.