Batáty neboli sladké brambory lze grilovat, péct v troubě i zpracovat na pyré. Obsahují hodně betakarotenu a fungují jako skvělé antidepresivum. | foto: Profimedia.cz

Podzimní zelenina jako zdravá lahůdka na posílení imunity

  • 1
Odborníci mají červenou řepu, batáty, růžičkovou kapustu či dýni za ideální suroviny pro sychravé dny. Zasytí a posílí imunitu. Co z nich uvařit?

Červená řepa? Nejen boršč, ale i lívance

Tato typická podzimní potravina vydrží při správném skladování několik týdnů. Je bohatým zdrojem draslíku a vitaminu C. Bulva červené řepy zároveň obsahuje velké množství vlákniny, ale pozor také na nezanedbatelné množství sacharidů, na což by si měli dát pozor hlavně diabetici.

„Z červené řepy můžete připravit klasický boršč, který je bohatý na vitaminy a minerální látky. Můžete ji i vařit, péct, odšťavnit, připravit z ní placky. Ideální je kombinace naložené červené řepy, medu a kozího sýru nebo ji můžete společně s další kořenovou zeleninou použít jako přílohu k pečenému masu,“ doporučuje Monika Bartolomějová, nutriční specialistka poradny Svět zdraví.

V restauracích ovšem pozor na ohřívaný boršč z pytlíku.

Recept na lívance z červené řepy
Potřebujete dvě až tři malé vařené nebo pečené řepy, 1,5 až 2 hrnky mléka, 1 hrnek hladké mouky, 1 hrnek celozrnné mouky, 1,5 lžičky prášku do pečiva, sůl, 1 vanilkový cukr, 2 až 3 lžíce přírodního cukru, 50 g rozpuštěného másla, 2 vejce, 1 kelímek smetany ke šlehání, 1 lžíci cukru a olej.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Oloupané řepy pokrájíme a rozmixujeme s částí mléka. Mouky prosejeme do mísy a promícháme s práškem do pečiva a špetkou soli, přidáme vanilkový a přírodní cukr. Pyré z řepy promícháme s většinou zbylého mléka, přimícháme rozpuštěné máslo, vejce a suché přísady.

Těsto zamícháme, drobné žmolky mouky nevadí. Z našlehaného a přemíchaného těsta by nebyly lívance nadýchané, ale gumové. Připravené těsto necháme odležet půl hodiny při pokojové teplotě.

Smetanu ušleháme s cukrem do tuha. Na pánvi potřené olejem smažíme postupně větší lívance a ještě teplé je servírujeme s kompotem a šlehačkou, případně s medem, javorovým sirupem a zakysanou smetanou.

Růžičkovou kapustu ideálně s kmínem nebo koriandrem

Růžičky této kapusty výrazně posilují imunitní systém, což je v chladných dnech k nezaplacení. Obsahují účinné antioxidanty a velké množství vitaminu C a jsou zdrojem vlákniny. Někdy však způsobují drobné zažívací obtíže.

„Nadýmavost lze ovšem snížit dušením kapusty a kombinací s vhodným kořením, například s kmínem, koriandrem nebo zázvorem,“ radí odbornice. 

Dýni zpracujete na slano i na sladko

Dýni zbavte semínek.

Je zásobníkem betakarotenu a zároveň i skvělým zdrojem důležitých vitaminů skupiny B. „Lze ji připravovat na slano i sladko, vařit, péct nebo restovat. Je dobře stravitelná v polévkách, jako pyré, ale přidávat ji můžete třeba i do rizota nebo kuskusu,“ radí Bartolomějová.

Vyzkoušejte například dýňový džem podle Blanky Milfaitové (recept zde):

16. října 2015

Nebo zkuste dýňovou polévku podle Zdeňka Pohlreicha, která zahřeje i zasytí:

12. prosince 2016

Sladké batáty se také hodí na polévku

Batáty jsou bohaté na betakaroten, středně velká brambora obsahuje zhruba půlku doporučené denní dávky. Navíc je také bohatá na vlákninu a vitamin C.

Batáty prý také působí jako přírodní antidepresivum, podle Pohlreicha jsou na podzimní deprese nejlepší a jejich příprava je velmi jednoduchá:

17. října 2016

A ještě recept na polévku ze sladkých brambor
Potřebujete lžíci olivového oleje, 1 cibuli, 1 velkou sladkou bramboru, 2 mrkve, 1 konzervu krájených rajčat, 1 červenou papriku, palec zázvoru, stroužek česneku, 1 litr kuřecího nebo zeleninového vývaru, smetanu, sůl a pepř.

Rozpálíme oheň a opékáme na něm cibuli, mrkev, papriku, dokud nezměknou. Přidáme sladké brambory, česnek, zázvor, sůl, pepř a chilli, krátce opečeme a zalijeme vývarem. Necháme vařit asi dvě minuty, dokud brambory nezměknou. Nakonec polévku rozmixujeme nebo propasírujeme a zjemníme podle chuti smetanou.