Zamořil panelák cvrčky pro své chameleony. Stálo ho to padesát tisíc

aktualizováno 
Chovatelství exotických zvířat si často žádá nemalé oběti. Musíte svým mazlíčkům vytvořit ideální podmínky imitující život v jejich domovině, a pokud se vám něco vymkne z ruky, může to mít nepříjemné následky. Například když se vám po paneláku rozutečou cvrčci, živé krmení pro chameleony.

Bez živého hmyzu se chameleoni neobejdou. Jeho přechovávání však má svá úskalí, může se vám rozutéct po bytě i celém domě. (ilustrační foto chameleona pardálího) | foto: Profimedia.cz

Libor Červínek z Brna chová chameleony od svých 12 let, kdy si domů přinesl prvního tohoto zvláštního mazlíčka z teraristické burzy. Šilhavým očím a měnícím se barvám kůže chameleonů naprosto propadl, dnes jich má zhruba 70 ve 14 druzích. Chová jak běžné chameleony jemenské, které lze pořídit za pár stovek, tak chameleony pardálí efektně měnící barvu, chameleony obrovské i vzácný druh z Tanzánie.

Fotogalerie

Chameleonům je nutné zařídit v teráriu správnou teplotu i vlhkost a také je potřeba je jako hmyzožravce krmit čerstvým hmyzem. Například cvrčky či sarančaty. Loví je nenapodobitelným způsobem svým vystřelovacím jazykem, dlouhým jako celé jejich tělo. „V malých krabičkách lze živý hmyz koupit ve zverimexu, kdo má chameleonů víc, chová už si cvrčky sám,“ vysvětloval mladý, ale zkušený chovatel chameleonů pro Playtvak.cz:

Jenže právě přechovávání živého hmyzu v bytě má svá úskalí. „Jednou mi cvrčci utekli do stoupaček a zamořili kompletně celý panelák. „Přiznal jsem, že jsem to byl já,“ uvedl chovatel pro Playtvak.cz s tím, že deratizace ho stála přes padesát tisíc (ve skutečnosti šlo dezinsekci, protože se hubil hmyz, ne krysy, pozn. red.). Mladý chovatel si po této zkušenosti k chovu chameleonů raději vybral neobývaný průmyslový objekt, kde podobná událost nehrozí.

I krokodýli jsou fascinující plazi

Krokodýlí mláďata

Krokodýlí mláďata jsou roztomilá, ale vyrostou. A dospělé zvíře vás klidně napadne, říká chovatel.

Chameleoni obecně patří mezi plazy a jsou mimořádně přizpůsobeni životu na stromech. Ti nejmenší z nich objevení na Madagaskaru by se vám vešli na nehet, ten největší narůstá s ocasem i do třičtvrtě metru. Tím je právě chameleon obrovský, které s úspěchem odchovávají například i v Zoo Praha. (Vidět je lze v Pavilonu velkých želv, kde se ve středu 23. května odehraje oslava Světového dne želv. Těšit se můžete jejich komentované krmení melouny.) 

„Oči chameleonů mají srostlá víčka a umožňují jim takové teleskopické vidění každým okem zvlášť, takže chameleon neustále propátrává veškeré své okolí,“ vysvětluje kurátor plazů Zoo Praha Petr Velenský na archivním videu, jak chameleoni loví. A prozrazuje i další zajímavosti o jejich životě v korunách stromů: 

Záleží samozřejmě na druhu, ale i chovatel začátečník si může vybrat chameleona, o něhož se zvládne bez problémů postarat. Například chameleona jemenského, případně pardálího. Spoustu rad může získat přímo od chovatelů, na burzách terarijních zvířat, na stanicích mladých přírodovědců nebo během vzdělávacích programů zoologických zahrad.

Autor:
Témata: burza

Nejčtenější

VIDEO: Největšího vola Austrálie nemohli vzít na jatka. Nevešel se jim tam

Vedle tohoto býka jsou ostatní kravičky jako nedochůdčata.

Australského volka Knickerse zachránil před jatky unikátní vzrůst. Podle řezníků se totiž nevejde do linky, kde se...

Roman Vaněk: mistr kuchařek, podle kterých se dá vařit

Autor kuchařek a zakladatel Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk

Roman Vaněk objevil recept, jak se stát autorem nejoblíbenějších kuchařských knih. Zdánlivě je to naprosto banální:...

Šéfová Jitka Pagana v Rozstřelu vyjmenovala nešvary české gastronomie

Jitka a Santo Pagana v diskusním pořadu Rozstřel. (3. prosince 2018)

Karla Mráčková v pondělním Rozstřelu zpovídala nástupce Zdeňka Pohlreicha, protagonisty pořadu Ano, šéfová! Pro TV...

Bucovina je obří nekompromisní strážce stád v rumunských horách

Bucovina je nádherný a majestátní pes, který ihned upoutá pozornost každého.

Rumunský pastevecký pes bucovina se řadí k málopočetným plemenům, na které jinde jen tak nenarazíte. V jejich domovině...

Ozdoby z ořechových skořápek mají kouzlo starých časů, vyzkoušejte to

Do ozdob z ořechových skořápek se dá schovat celý betlém i s příběhem.

První adventní neděle je tu a přípravy na Vánoce jsou v plném proudu. Co k výzdobě přidat i vlastnoručně vyrobené...

Další z rubriky

Nezkracujte psům vycházky a nechejte je pořádně očichávat, radí vědkyně

Pro psy je čich nesmírně důležitý.

Psi čenichem zkoumají svět, využívají k tomu až miliardu receptorů. Umějí tak dokonale číst lidské emoce. Proto nechte...

Bucovina je obří nekompromisní strážce stád v rumunských horách

Bucovina je nádherný a majestátní pes, který ihned upoutá pozornost každého.

Rumunský pastevecký pes bucovina se řadí k málopočetným plemenům, na které jinde jen tak nenarazíte. V jejich domovině...

VIDEO: Největšího vola Austrálie nemohli vzít na jatka. Nevešel se jim tam

Vedle tohoto býka jsou ostatní kravičky jako nedochůdčata.

Australského volka Knickerse zachránil před jatky unikátní vzrůst. Podle řezníků se totiž nevejde do linky, kde se...

Najdete na iDNES.cz