Zamořil panelák cvrčky pro své chameleony. Stálo ho to padesát tisíc

aktualizováno 
Chovatelství exotických zvířat si často žádá nemalé oběti. Musíte svým mazlíčkům vytvořit ideální podmínky imitující život v jejich domovině, a pokud se vám něco vymkne z ruky, může to mít nepříjemné následky. Například když se vám po paneláku rozutečou cvrčci, živé krmení pro chameleony.

Bez živého hmyzu se chameleoni neobejdou. Jeho přechovávání však má svá úskalí, může se vám rozutéct po bytě i celém domě. (ilustrační foto chameleona pardálího) | foto: Profimedia.cz

Libor Červínek z Brna chová chameleony od svých 12 let, kdy si domů přinesl prvního tohoto zvláštního mazlíčka z teraristické burzy. Šilhavým očím a měnícím se barvám kůže chameleonů naprosto propadl, dnes jich má zhruba 70 ve 14 druzích. Chová jak běžné chameleony jemenské, které lze pořídit za pár stovek, tak chameleony pardálí efektně měnící barvu, chameleony obrovské i vzácný druh z Tanzánie.

Fotogalerie

Chameleonům je nutné zařídit v teráriu správnou teplotu i vlhkost a také je potřeba je jako hmyzožravce krmit čerstvým hmyzem. Například cvrčky či sarančaty. Loví je nenapodobitelným způsobem svým vystřelovacím jazykem, dlouhým jako celé jejich tělo. „V malých krabičkách lze živý hmyz koupit ve zverimexu, kdo má chameleonů víc, chová už si cvrčky sám,“ vysvětloval mladý, ale zkušený chovatel chameleonů pro Playtvak.cz:

Jenže právě přechovávání živého hmyzu v bytě má svá úskalí. „Jednou mi cvrčci utekli do stoupaček a zamořili kompletně celý panelák. „Přiznal jsem, že jsem to byl já,“ uvedl chovatel pro Playtvak.cz s tím, že deratizace ho stála přes padesát tisíc (ve skutečnosti šlo dezinsekci, protože se hubil hmyz, ne krysy, pozn. red.). Mladý chovatel si po této zkušenosti k chovu chameleonů raději vybral neobývaný průmyslový objekt, kde podobná událost nehrozí.

I krokodýli jsou fascinující plazi

Krokodýlí mláďata

Krokodýlí mláďata jsou roztomilá, ale vyrostou. A dospělé zvíře vás klidně napadne, říká chovatel.

Chameleoni obecně patří mezi plazy a jsou mimořádně přizpůsobeni životu na stromech. Ti nejmenší z nich objevení na Madagaskaru by se vám vešli na nehet, ten největší narůstá s ocasem i do třičtvrtě metru. Tím je právě chameleon obrovský, které s úspěchem odchovávají například i v Zoo Praha. (Vidět je lze v Pavilonu velkých želv, kde se ve středu 23. května odehraje oslava Světového dne želv. Těšit se můžete jejich komentované krmení melouny.) 

„Oči chameleonů mají srostlá víčka a umožňují jim takové teleskopické vidění každým okem zvlášť, takže chameleon neustále propátrává veškeré své okolí,“ vysvětluje kurátor plazů Zoo Praha Petr Velenský na archivním videu, jak chameleoni loví. A prozrazuje i další zajímavosti o jejich životě v korunách stromů: 

Záleží samozřejmě na druhu, ale i chovatel začátečník si může vybrat chameleona, o něhož se zvládne bez problémů postarat. Například chameleona jemenského, případně pardálího. Spoustu rad může získat přímo od chovatelů, na burzách terarijních zvířat, na stanicích mladých přírodovědců nebo během vzdělávacích programů zoologických zahrad.

Autor:


Témata: burza

Nejčtenější

Skotská klapouchá. Kočičí společnice, která je stínem svého majitele

Klapouchost se projeví jen u jedinců, kteří jsou nositeli genu způsobujícího...

Jemná malá ouška sklopená dopředu dávají této kočce jedinečný výraz, těžko si ji spletete s jinou. Tedy pokud zdědila...

Kočky nejsou hypochondři, svoje neduhy zpravidla pečlivě skrývají

Jablonecká vyhláška například zakazuje krmit toulavé kočky.

Jsou nezávislé, mají od přírody tuhý kořínek a navíc ještě devět životů. Všechny tyto lidové „pravdy“ o kočkách mohou...



Poláci vytvořili unikátní papír, který pomáhá včelám. Může je nakrmit

Recyklovaný papír by mohl pomoci klesajícímu stavu včel v Evropě.

Recyklovaný papír by mohl pomoci klesajícímu stavu včel v Evropě. Společnost Bee Saving Paper vyvinula papír, který je...

Thajské kočky jsou něžné, ale také velmi upovídané krasavice

Thajská kočka s koťaty. I z těch vyrostou upovídané krasavice či krasavci,...

Umí být laskavé a něžné, ale nesmíte v nich vidět jen mazlíčka. Thajskou kočku musíte mít za parťáka, se kterým si...

Vepřová žebra na houbách: konečně chlapský houbový recept

Maso položíte na hlavičky hub, okořeníte a přidáte trochu sádla

I muži mají své oblíbené kulinářské houbové speciality. K houbám však přidají pořádný kus masa.

Další z rubriky

Veterináři zachránili ježuru, která má alergii na mravence

Echidna, Tachyglossus aculeatus, ilustrační snímek

V australské zoo narazili na ojedinělý případ. U ježury Matildy zjistili alergii na mravence, což je u tohoto druhu...

Thajské kočky jsou něžné, ale také velmi upovídané krasavice

Thajská kočka s koťaty. I z těch vyrostou upovídané krasavice či krasavci,...

Umí být laskavé a něžné, ale nesmíte v nich vidět jen mazlíčka. Thajskou kočku musíte mít za parťáka, se kterým si...

Při koupeli si slonice pustila kameru k tělu, vidíte jí až do krku

Slonice Gulab při koupeli s tréninkem

Sloni v pražské zoo sice pravidelné koupele milují, nicméně běžně je při tom nesnímá kamera. To si výjimečně při...



Najdete na iDNES.cz