Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zamořil panelák cvrčky pro své chameleony. Stálo ho to padesát tisíc

aktualizováno 
Chovatelství exotických zvířat si často žádá nemalé oběti. Musíte svým mazlíčkům vytvořit ideální podmínky imitující život v jejich domovině, a pokud se vám něco vymkne z ruky, může to mít nepříjemné následky. Například když se vám po paneláku rozutečou cvrčci, živé krmení pro chameleony.

Bez živého hmyzu se chameleoni neobejdou. Jeho přechovávání však má svá úskalí, může se vám rozutéct po bytě i celém domě. (ilustrační foto chameleona pardálího) | foto: Profimedia.cz

Libor Červínek z Brna chová chameleony od svých 12 let, kdy si domů přinesl prvního tohoto zvláštního mazlíčka z teraristické burzy. Šilhavým očím a měnícím se barvám kůže chameleonů naprosto propadl, dnes jich má zhruba 70 ve 14 druzích. Chová jak běžné chameleony jemenské, které lze pořídit za pár stovek, tak chameleony pardálí efektně měnící barvu, chameleony obrovské i vzácný druh z Tanzánie.

Fotogalerie

Chameleonům je nutné zařídit v teráriu správnou teplotu i vlhkost a také je potřeba je jako hmyzožravce krmit čerstvým hmyzem. Například cvrčky či sarančaty. Loví je nenapodobitelným způsobem svým vystřelovacím jazykem, dlouhým jako celé jejich tělo. „V malých krabičkách lze živý hmyz koupit ve zverimexu, kdo má chameleonů víc, chová už si cvrčky sám,“ vysvětloval mladý, ale zkušený chovatel chameleonů pro Playtvak.cz:

Jenže právě přechovávání živého hmyzu v bytě má svá úskalí. „Jednou mi cvrčci utekli do stoupaček a zamořili kompletně celý panelák. „Přiznal jsem, že jsem to byl já,“ uvedl chovatel pro Playtvak.cz s tím, že deratizace ho stála přes padesát tisíc (ve skutečnosti šlo dezinsekci, protože se hubil hmyz, ne krysy, pozn. red.). Mladý chovatel si po této zkušenosti k chovu chameleonů raději vybral neobývaný průmyslový objekt, kde podobná událost nehrozí.

I krokodýli jsou fascinující plazi

Krokodýlí mláďata

Krokodýlí mláďata jsou roztomilá, ale vyrostou. A dospělé zvíře vás klidně napadne, říká chovatel.

Chameleoni obecně patří mezi plazy a jsou mimořádně přizpůsobeni životu na stromech. Ti nejmenší z nich objevení na Madagaskaru by se vám vešli na nehet, ten největší narůstá s ocasem i do třičtvrtě metru. Tím je právě chameleon obrovský, které s úspěchem odchovávají například i v Zoo Praha. (Vidět je lze v Pavilonu velkých želv, kde se ve středu 23. května odehraje oslava Světového dne želv. Těšit se můžete jejich komentované krmení melouny.) 

„Oči chameleonů mají srostlá víčka a umožňují jim takové teleskopické vidění každým okem zvlášť, takže chameleon neustále propátrává veškeré své okolí,“ vysvětluje kurátor plazů Zoo Praha Petr Velenský na archivním videu, jak chameleoni loví. A prozrazuje i další zajímavosti o jejich životě v korunách stromů: 

Záleží samozřejmě na druhu, ale i chovatel začátečník si může vybrat chameleona, o něhož se zvládne bez problémů postarat. Například chameleona jemenského, případně pardálího. Spoustu rad může získat přímo od chovatelů, na burzách terarijních zvířat, na stanicích mladých přírodovědců nebo během vzdělávacích programů zoologických zahrad.

Autor:


Témata: burza

Nejčtenější

KVÍZ: Znáte naše brouky, pavouky a další bezobratlé?

Na Velké výstavě bezobratlých 2018 na půdě Přírodovědecké fakulty University...

Tvoří zhruba 95 % všech živočišných druhů na naší planetě, jen v České republice jich podle odhadů žije více než 40...

KVÍZ: Umíte nakupovat maso, abyste uvařili klasická česká jídla?

Segedinský guláš

Jiné maso potřebujete na karbanátky, jiné na cikánskou pečeni nebo ke koprovce. Umíte si u řezníka říci, které maso vám...Většině ovoce a zeleniny lednička škodí. Kde je tedy skladovat?

Nezralý ananas do lednice zásadně nepatří. A jak je to s dalším ovocem?

Draze zakoupené ovoce a zeleninu logicky chceme uchovat čerstvé a chladničku považujeme za jasnou volbu. Jenže většina...

Domácí jahodový džem jako od babičky: jen ovoce, trochu cukru a citron

Pokud vás příprava domácích džemů baví, investujte do speciálního nerezového...

Jak to ty naše babičky dělaly? Vždyť neměly možnost jednoduše koupit želírující přípravky a přesto byl jejich jahodový...

VIDEO: Gorilí samec Richard dělal z nervozity psí kusy, Kamba mu chybí

Richard ve venkovním výběhu poté, co byla Kamba oddělena od ostatních a...

Kamba je téměř dva týdny oddělená od skupiny, a přestože je po operačním zákroku s ostatními v kontaktu alespoň přes...

Další z rubriky

Počty ohrožených goril horských rostou, ale podmínky mají nejisté

Stříbrohřbetý samec gorily horské, kriticky ohroženého druhu, jehož počty se...

Počet kriticky ohrožených horských goril žijících ve volné přírodě v národních parcích v oblasti pohoří Virunga se...

Proč se v Česku znovu nenaučíte žít s vlky? ptá se slovenský ochranář

Vlci u nás nežili přes sto let, dnes se vracejí, ale není třeba se jich bát....

Od poloviny 90. let se v Česku znovu objevuje šelma, kterou jsme kdysi vyhubili. Máme věřit strašidelné pohádce o...

Výmarský ohař je modrý inteligentní krasavec. Ale ne pes pro lenochy

Výmarský ohař lovecké plemeno nezapře, proto je mu venku nejlépe. Potřebuje,...

Původně lovecké plemeno dnes vypomáhá i záchranářům a používá se ve sportovní kynologii. Celé označení plemene je...

Najdete na iDNES.cz