Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chcete koupit český česnek? Jistotu nemáte ani na farmářském trhu

"Byl jsem se podívat na tradičním prodejním trhu ve Věžkách a dva prodejci tam drze nabízeli španělský česnek jako český. Dokonce ho fiktivně označili moravskými lokalitami, kde byl údajně vypěstován," líčí rozhořčeně pěstitel a šlechtitel českého česneku Jan Kozák z Pardubického kraje.
Myslíte si, že český česnek na pultě spolehlivě poznáte? Jako laik nemáte šanci.

Myslíte si, že český česnek na pultě spolehlivě poznáte? Jako laik nemáte šanci. | foto: Profimedia.cz

Totéž se vám může stát na kterémkoliv farmářském trhu, protože jako laik nemáte šanci poznat, jestli se jedná o českou odrůdu vypěstovanou u nás, nebo dovoz z Číny či Španělska. Koupíte loňský čínský či jiný cizí česnek, ani nemrknete.

 "U nás v republice by to poznalo tak deset lidí," konstatuje Kozák, který česneku rozumí jako málokdo – už 17 let dodává česnekovou sadbu českým pěstitelům a spolehlivě pozná všech 21 registrovaných českých odrůd. 

Prohlédněte si české odrůdy

Oloupaná palice české odrůdy Stanik (paličák)
Průřez paličákem (česká odrůda Elin).
Sklizeň česneku, odrůda Anton
Česká odrůda Blanin s příjemnou, jemně ostrou chutí. Také patří k druhům,

Podobně můžete dopadnout v supermarketu, kde si myslíte, že označení musí sedět. "V některých supermarketech se objevuje česnek z letošní sklizně, balení po třech kouscích, který má jako zemi původu uvedenou Českou republiku. Ano, byl skutečně vypěstovaný u nás, ale jedná se o francouzské odrůdy. A ty pro náš jazyk vůbec nemusí být chutné. Ochutnal jsem je, vím, o čem mluvím," říká Kozák. 

Jsme prostě zvyklí na české odrůdy a jejich chuť a sílu nám ty cizí nenahradí, viz Vzpoura proti cizímu česneku se šíří českým internetem.  

Na Festivalu česneku se letos prodaly čtyři tuny toho českého

Dobře udělali ti, kteří si pro český česnek zajeli o posledním červencovém víkendu do Buchlovic, na desátý ročník Festivalu česneku. Dlouhodobým cílem akce je podpořit domácí pěstitele a zvýšit spotřebu tradiční české zeleniny.

Letos se v Buchlovicích prodalo na 4 tuny českého česneku.
Česnek zapletený do copu je ideální pro konečného spotřebitele. Takto se

Letos se v Buchlovicích prodalo na 4 tuny českého česneku. Zájem byl i o česnek zapletený do copu.

Letos už se podle pořadatelů v Buchlovicích prodaly asi čtyři tuny česneku, ke koupi byl v průměru za 150 korun za kilogram. U nás v republice se přitom ročně spotřebuje až sedm tisíc tun česneku, ale třeba loňská celková produkce česneku zahrnující produkci zelinářů i domácností dosáhla podle Českého statistického úřadu 1 457 tun. Zbytek tedy dorovnává většinou česnek čínský.

V minulosti byly v okolí Buchlovic osázeny česnekem desítky hektarů půdy, pak se pomalu začal vytrácet z polí i ze zahrádek. Sehnat tuzemský česnek je dnes v supermarketu v podstatě nemožné. Proto podle pořadatelů festivalu vznikla tato akce s podtitulem Najdi si svého česnekáře. 

Sežeňte si česnek přímo od pěstitele

Paličák x nepaličák

"Paličáky vytvářejí na vrcholu palici, tedy kulovité květenství s květy a pacibulkami," vysvětluje pěstitel Kozák zásadní rozdíl. Pro pěstitele to znamená, že toto květenství se musí odstraňovat, jinak se výrazně snižuje výnos.

Rozeznáte je i podle stroužků. "Stroužky paličáků jakoby směřují všechny ke středu, u nepaličáků jsou rozmístěny v jakési spirále okolo středu," vysvětluje Kozák.

Pro spotřebitele je zajímavé, že nepaličáky mají obecně vyšší skladovatelnost, přesto jsou u nás paličáky tradičně populárnější. "Nevím, jak v Polsku, ale jinak jsme v EU jedinou zemí, kde se dává přednost paličákům," říká pěstitel.

Pokud svého dodavatele česneku ještě nemáte, pan Kozák radí všímat si při cestách po republice cedulí u venkovských domků. "Musíte hledat. Když vám někdo prodá svůj vlastní česnek přímo ze dvora, neměli byste udělat chybu. Jakmile ho hledáte na trzích, už to tak být nemusí." 

S hledáním pěstitele-osobního dodavatele to ale můžete zkusit i na internetu. Inzerují tam i drobní pěstitelé, kteří chtějí prodat přebytky, mnozí nabízejí při osobním odběru i možnost ochutnání nebo svázání česneku do copů, v kterých se česnek dobře skladuje přímo v kuchyni. Ceny se pohybují zhruba od 150 do 200 korun, sadbový česnek je samozřejmě ještě dražší.   

Nebo si proklikejte nabídky jednotlivých farem registrovaných na webu, více informací o projektu najdete v článku Prodej ze dvora už společně na internetu nabízí přes 50 farem. Přes 50 jich bylo loni na jaře, teď už jich tam je mnohem víc.

Zprostředkování dodávky přímo od pěstitelů pak nabízí jednatel sdružení Českomoravský česnek Ladislav Logaj. "Prodávat český česnek přímo od pěstitelů máme jako sdružení v plánu, zatím na tom pracujeme, ale zprostředkovat prodej přímo od pěstitele jsme schopni už teď. Stačí se na nás obrátit."    

Uchovávání česneku nám kazí paraziti

Logaj také radí, jak česnek nejlépe uchovat, aby vám co nejdéle vydržel. "Já mám vyzkoušeno, že zapletený do copu vydrží zavěšený přímo v kuchyni až do příští sezony, jen si odřezáváte podle potřeby jednotlivé cibule." Kozák k tomu dodává, že ideální je teplota 18 až 20 °C, při které česnek neraší, a nízká vlhkost.

"Největším nepřítelem uchovávání česneku je vlnovník česnekový, parazit, který způsobuje takzvané vyšeptávání česneku," popisuje ještě Kozák nepřítele, který zapříčiní, že jednotlivé stroužky se postupně zcvrknou tak, že z palice zbudou v podstatě jen obaly.

"Pomohlo by skladovat česnek při teplotě kolem nuly, což ale nejde v lednici, kde je vlhko," nabízí možnou variantu. Proto také mnohé hospodyňky stroužky vyloupou a uloží v zavíčkované sklenici do mrazáku; snadno pak z ní odebírají jednotlivé stroužky ke spotřebě. 

Čeští pěstitelé až do této doby mořili sadbu právě proti vlnovníku v Sulce, takže na rozdíl od čínských se českým odrůdám vyšeptávání vyhýbá. Jenže právě tomuto přípravku letos na příkaz Bruselu končí registrace. "Bohužel v tuto chvíli ještě netušíme, čím česnek proti tomuto parazitovi namoříme," konstatuje šlechtitel. A dodává, že pěstitelé by v tomto směru uvítali větší invenci Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Ruzyni, který by měl tyto situace řešit.      

Proč je vlastně českého česneku málo?

V polovině devadesátých let bylo českého česneku všude dost, ale nikdo o něj nestál. Důvod byl prostý: lidé ho chtěli za stejné peníze, za jaké byl v té době k mání česnek čínský. A ten se tehdy prodával úmyslně hodně pod cenou. "Za stejné peníze ho nemohl český zemědělec ani vypěstovat, natož aby byl za tu cenu k prodeji v supermarketu," vysvětluje pěstitel Kozák. 

Český nepaličák Benátčan

Český paličák Bjetin

Český fialový paličák Vekan

Proto má dnes český česnek – který má svá specifika co se týká složení, chuti i obsahu prospěšných látek – cenu zlata. Čeští pěstitelé byli nuceni v minulém desetiletí produkci česneku z uvedených důvodů omezit a dnes je tedy logicky málo sadby českých odrůd i česneku konzumního.

Koho napadne, že si tedy zasadí česnek čínský či španělský, aby měl svůj vlastní, měl by na to zapomenout. "Hrozí zanesení nejrůznějších cizích patogenů, takže z úrody nemusíte mít nic. Naopak. Ještě hrozí, že se cizí paraziti, se kterými neumíme bojovat, přenesou i na další plodiny," varuje Kozák.

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Seznamte se s Ninou, francouzským buldočkem budoucnosti

26. března 2024

Chovatelé se snaží zachránit francouzského buldočka tím, že odstraňují jeho hlavní zdravotní...

Ve spáleném Českém Švýcarsku už vyrostly břízky ze semínek do výšky metru

22. března 2024

Vědci Botanického ústavu Akademie věd se nestačí divit, s jakou rychlostí se obnovuje vegetace na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohlreichův cukrář prozradil náročný recept na italské velikonoční holubice

25. března 2024

Co je pro nás velikonoční beránek, to je pro Italy velikonoční holubice. Colomba. Symbol Ducha...

Pohlreich se vrátil do rodné stáje. V Česku na grilu je mírný jako beránek

24. března 2024

Kdo má rád gastronomické soutěže, v tomto pořadu si možná přijde na své. Po krátkém „odskoku“ na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

Ve skleníku topí koňským hnojem, prodlouží si tak sezonu o týdny

28. března 2024

Novou pěstební sezonu zahajují Lucie a Brett Gallagherovi už na konci února. Přestože pozemek v...

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

Semínka rajčat koupejte v heřmánku, radí zkušený zahradník, jak na výsev

27. března 2024

Semena rajčat se tradičně vysévají na Josefa, nicméně do Velikonoc to pořád stihnete tak, abyste po...

Jak máte zorganizovanou knihovnu? Nejlepší vychytávky pro knihomoly

27. března 2024

Každý vášnivý čtenář ví, že čím víc knih doma má, tím náročnější je všechny ty skvosty nějak...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...