Kozu musíte hlídat, je mlsná a přitom má citlivý bachor.

Kozu musíte hlídat, je mlsná a přitom má citlivý bachor. | foto: Profimedia.cz

Chcete vlastní mléko? Pořiďte si minimálně dvě kozy

  • 21
Snaha o zdravější život nás žene zpátky k přírodě, a tak si pečeme domácí chleba, pěstujeme bio zeleninu a mnozí se rozhodli, že musí mít i vlastní vajíčka či mléko. Je to sice už vyšší dívčí, ale při troše šikovnosti to zvládnete.

Pro začátek malé varování. Nečeká vás jen dojení, čištění příbytku a kydání hnoje, budete si muset zvyknout i na nějaké to papírování. Jakmile si zřídíte hospodářství, je potřeba ho zaregistrovat u Českomoravské společnosti chovatelů. Ze zákona musíte ohlásit každou kozu, kterou vlastníte, ale i každou změnu v chovu, jako je úhyn, porod, koupě, prodej a podobně.

Navíc chov koz vyžaduje poměrně hodně času. Musíte je dvakrát denně dojit, ošetřovat, zajistit krmení. "Jestli nemáte vhodného pomocníka, musíte po dobu dojení, tedy zhruba od března od listopadu, zapomenout na dovolené a vícedenní výlety z domova," upozorňuje Vít Mareš, předseda Svazu chovatelů ovcí a koz České republiky. (Pokud chcete i vlastní vejce, návod zde.) 

Kozy držte vždycky aspoň v páru

Nejlepší je koupit kozu přímo u chovatele, který je vedený v registru kontroly užitkovosti, protože v těchto chovech se pravidelně provádí kontrola. Odběr je vhodný asi v půl roce jejího života.

"Nezapomeňte ale na to, že kozy mají vysoce vyvinutý stádový reflex a těžce nesou, pokud by byly chované samostatně. To muže být považováno i za týrání," říká Vít Mareš. Ceny se podle něj pohybují kolem tří až čtyř tisíc korun. Koza potřebuje vzdušné ustájení, zařízení na podávání krmiva a napáječku.

Další místo zabere prostor pro dojení. To by podle Mareše mělo být kvůli hygieně umístěné odděleně od stáje. Dále budete určitě potřebovat zařízení na rychlé zchlazení mléka.

Hlavně pozor, ať se vám kozy nepřežerou

V každém případě kozám musíte dopřát výběh, kde mohou okusovat dřeviny, po celý den jim umožnit přístup ke kvalitnímu krmivu, jako je seno a tráva doplněné odměřenou dávkou krmné směsi podávané třeba při dojení. Musí mít rovněž přístup k vodě a také možnost odpočinku ve stínu.

Kozy v kostce

- Většinou rodí dvě kůzlata, mohou být ale i tři čtyři.

- Nejvhodnější doba na připouštění je okolo 10. měsíce, kdy má kozička hmotnost 35 až 40 kg.

- Koza je březí 150 dní, dospívá kolem půl roku života.

- Více info na webových stránkách www.schok.cz

Dejte však velký pozor na to, co ve výběhu zvířata mohou zlikvidovat. "Koza sežere kde co, a to jí může způsobit vážné problémy i smrt. Je nutné udržet v jejím bachoru příznivé pH. Když ale koze nasypu pytel chleba, jablek, hrušek a podobného sladkého ovoce nebo zrní ci šrotu, koza se přežere, protože jí to chutná. Tím jí ale způsobím acidózu neboli překyselení bachoru a kozu de facto zabiju. Takže všeho s rozumem," varuje veterinární lékař Josef Honzíček.

"Problém je, že zdravotní problémy na sobě koza dává znát až na poslední chvíli, a to je většinou pozdě. Je dobré ji tedy sledovat, jestli má chuť k jídlu. Také si všímejte vemene v laktaci, do kterého by mohla dostat zánět. Všechna onemocnění u koz probíhají velmi rychle a je třeba rychlý zásah veterináře. Doporučil bych také očkování proti tetanu. Dále je třeba pravidelně odčervovat, ideálně na jaře a na podzim," dodal Honzíček.