Želvy se živí hlavně rostlinnou potravou

Želvy se živí hlavně rostlinnou potravou | foto: shutterstock.com

Chováme suchozemské želvy - krmení a péče

  • 4
Správná strava je důležitá nejen pro lidi, ale i pro želvy. I pohybem uděláte svojí želvě radost. Na léto ocení určitě venkovní výběh.
V přírodě se suchozemské želvy živí převážně rostlinnou potravou. Občas si pochutnají i na žížale, slimákovi nebo zdechlině. Doma předkládejte želvě co nejpestřejší výběr zeleniny a ovoce, trávu, listy, květy – nejvhodnější je pampeliška, jetel nebo vojtěška. Můžete občas zkusit i vařenou rýži, nejlépe neloupanou. Ovoce s vysokým obsahem cukrů raději omezte.
Vegetariánský jídelníček lze doplnit tvarohem, vařeným bílkem nebo vařeným hovězím masem, ovšem s živočišnou potravou to rozhodně nepřehánějte. Přebytek živočišných bílkovin může způsobit zdravotní potíže.

Denní dávku krmení rozložte do dvou až tří menších porcí. Jednak zůstane déle čerstvá, jednak ji želva zbytečně nezašlape do substrátu.

Koupání a péče o krunýř

Jak už bylo řečeno, suchozemské želvy se s chutí vykoupou ve vlažné vodě. Určitě ocení kromě misky v teráriu i samostatnou koupel v umyvadle. Voda by měla mít teplotu kolem 25 oC. Želva musí mít stále možnost dýchat, i když zatáhne hlavu do krunýře. Proto ani množství vody nepřehánějte.

. Rady pro krmení

Potravu doplňujte vitaminovými přípravky a minerály, ale i zde platí, že nic se nemá přehánět. Zvláště důležité jsou doplňky, které želvě zajistí přísun vápníku a tvorbu vitaminu D. Prvního docílíte například podáváním sépiové kosti, druhého kapkou Infadinu.

Po koupání nechte želvu oschnout a pak ji vraťte do terária. Předtím ji důkladně prohlédněte, zda nemá prasklinky na krunýři nebo poškozené drápy.
Čas od času se želvě odlupují malé kousky kůže na krku a nohou, neděste se – je to běžná výměna staré pokožky.
Krunýř můžete jemně přetřít třeba čistým olivovým olejem. Rozhodně jej však nedávejte želvě na nohy nebo hlavu a krk, jak se to dříve doporučovalo. Mohlo by to vaší želvě způsobit kožní problémy.

Želva venku

Máte-li tu možnost, zařiďte želvě sezonní venkovní výběh. Stačí i ohrádka ze zatlučených kolíků a prken, vysoká asi 30-50 cm, podle velikosti zvířete. Občas želvu zkontrolujte, zda se nepodhrabala nebo naopak nepřelezla.
Jako trvalejší výběh doporučujeme stěny zapuštěné do země a horní hranu stěn opatřenou přesahem. Želvy jsou neobyčejně vytrvalé a až překvapivě obratné.
Ve výběhu nepozapomeňte želvě vytvořit možnost pro slunění, úkryt ve stínu a v ideálním případě i příležitost ke koupeli v mělkém bazénku.