Želvu k zimnímu spánku nenuťte

Želvu k zimnímu spánku nenuťte | foto: shutterstock.com

Chováme suchozemské želvy - zdraví a spánek

I želvy bývají unavené a nemocné. Nemusí se ale vždy jednat o nějakou závažnou chorobu. Jestli je vaše želva strnulá a nehybná, nezoufejte, třeba jenom spí.

Zimní spánek

Některé druhy želv tráví v přírodě zimní období ve stavu strnulosti. V domácnosti není situace tak jednoduchá. Spát dávejte jen želvu naprosto zdravou a dobře vyživenou. Zkuste ji nejprve postupně přenášet do stále chladnějšího prostředí. Želva přestane přijímat potravu a nakonec se zahrabe do bedničky naplněné rašelinou, mechem a listy a zakrytou pletivem, aby do ní nepronikli  predátoři.

Během zimy pečlivě kontrolujte, zda je substrát dostatečně vlhký, ale nikdy nesmí být plesnivý. Želva zimuje při teplotě 4-8 oC, větší teplotní výkyvy jí nesvědčí.

. Pozor

Nikdy nenuťte želvu k zimnímu spánku. Nejeví-li snahu usnout, chovejte ji i přes zimu ve stejných podmínkách jako v létě – tedy v teplém teráriu.

Po probuzení ze zimního spánku želvu položte do umyvadla s vlažnou vodou, kde se napije a vyprázdní. Pravděpodobně nebude hned přijímat potravu, a proto jí dopřejte čas.

Zdravá a nemocná želva

Zdravá suchozemská želva má jasné jiskrné oči, pravidelně klenutý pevný krunýř, nepopraskané drápy a je čilá a zvědavá (a někdy překvapivě rychlá), bystře reaguje.
Dobrý výživový stav poznáte podle krku – nesmí být nápadně vyhublý.
Příčiny problémů tvoří nejčastěji nevhodné podmínky chovu a různé nemoci. V prvním případě zkuste nejprve sami upravit želvě podmínky – změnit jídelníček, teplotu v teráriu, substrát, hygienu. Pokud to nepomůže, vyhledejte pomoc veterinárního lékaře.

Charakteristické změny u nemocné želvy

Zakalené oči:

Mohou být důsledkem nevhodného substrátu (příliš jemný písek, příliš vlhká rašelina) nebo infekce, nedostatku vitaminu A, případně jiného onemocnění.

Příliš suchá nebo naopak zanícená kůže:

Nedostatečná možnost koupání, nevhodný substrát, cizopasníci nebo plísňové onemocnění.

Měkký nebo deformovaný krunýř:

Nedostatečná výživa (chybí hlavně vápník a vitamin D) a nedostatek UV záření. Lze mu předcházet podáváním vitaminových preparátů, přiměřeným sluněním nebo instalací UV lampy.

Znečištěné okolí kloaky:

Nevhodná skladba jídelníčku (např. příliš mnoho salátu či ovoce), nedostatečná hygiena, infekce.

Výtok z nozder, kýchání:

Nachlazení, infekce.