Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V nové chovné stanici ryb se už zabydlela první generace dravců

  20:14aktualizováno  20:14
Čtyři tisíce dravých ryb už vysadili do nádrží nadšenci, kteří v bývalé úpravně vody na plzeňské Homolce provozují chovnou stanici. V bazéncích se tu prohánějí siveni, pstruzi i okouni. Rybáři je krmí, přeměřují a hlídají teplotu vody i množství kyslíku. Dravce pak vysadí do řek při rybářských závodech.

Chovnou stanici dravých ryb zřídili v bývalé úpravě vody dva nadšenci (zleva) Adrian Terelmeš a Jan Mikač. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Dva nadšení rybáři Jan Mikač a Adrian Terelmeš jezdili do vodárny denně po tři měsíce, čistili nádrže a vyhazovali z nich písek, aby připravili dravcům potřebné zázemí. V dubnu začalo napouštění bazénů.

"Když začala natékat voda, co si budeme povídat, bylo to krásné. Po třech měsících dřiny... První bazén, takzvaný nátokový, byl bez ztráty kytičky, nezjistili jsme žádný únik vody. Samospádem stéká do prvních bazénků v kaskádě. Také byly bez problémů. U bazénu v dalším stupni nám ale začala mizet voda. Měli jsme v něm metr vody, všechny odtoky uzavřené a utěsněné. Najednou se ozvalo velké pššššt a bazén byl v okamžiku prázdný. Jak jsme byli plní euforie, že po měsících dřiny do bazénků teče voda, obratem to vystřídal pocit zmaru," popisuje Jan Mikač.

Zjistili, že i když odtok pořádně uzavřeli takzvaným špuntlochem, což je speciální litinová zátka na tyči, voda jim mizela litinovou odtokovou trubkou, která byla na několika místech popraskaná.

Vyzkoušeli ještě další tři bazény, než objevili ten, který neprotékal. Týden pak každý den pozorovali, jestli voda nemizí. Až potom přivezli první zkušební ryby. Do jednoho bazénu nasadili sto sivenů, do druhého stejné množství pstruhů duhových.

Fotogalerie

"Víc jsme jich tam nedávali, protože jsme nevěděli, jestli není něco špatného v betonových stěnách nádrží, i když se tu předtím upravovala pitná voda. Nikdo nevěděl, zda něco nezůstalo v písku. Když první rybky přežily, přivezli jsme zbytek," vysvětluje Mikač.

Teď už jsou siveni i okouni v jedné společné nádrži, dohromady jich tam je kolem čtyř tisíc. Pravidelně je zapotřebí krmit, měřit a do tabulek zapisovat teploty vody a obsah kyslíku v ní. Několikrát už oba rybáři přeměřovali a převažovali vysazené ryby. Podle jejich slov by se do bazénu, kde teď malé dravce mají, bez problémů vešlo i 10 tisíc ryb.

I když pro laika vypadá odchovna dravých ryb jednoduše, je to ve skutečnosti velká alchymie. Když je voda moc studená nebo naopak moc teplá, ryby tolik nežerou a nerostou. Stejné je to, když je ve vodě málo kyslíku. Proto rybáři do bazénu spustili speciální provzdušňovací zařízení.

I když je to profesionální výrobek, pár ryb už svoji touhu klouzat po bublinách zaplatilo životem. Hadice přivádí vzduch pod hladinu a tam se točí speciální plastový nástavec.

"Musíme to ještě nějak upravit, protože rybky jsou strašní sebevrazi. Byť tam je plastová ochrana, malé ryby se tam zajedou sklouznout na bublinách a čas od času některá dostane vrtulí," říká Jan Mikač.

Sivenům a pstruhům zatím dělá společnost jeden jeseter, ale zanedlouho by jich tam mělo být víc, aby ze dna sbírali zbytky krmiva.

V září by se tyto dravé ryby měly dostat do jednoho z rybářských revírů v Plzni, protože se tu bude konat Mistrovství republiky juniorů v lovu přívlačí.

Autor:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

Další z rubriky

Rybář Vágner chce sjednotit dobu lovu. Kdo chodí pozdě z práce, nemá šanci

U vody je nyní božský klid.

Jakub Vágner zahájil kampaň za prodloužení doby lovu tak, aby byla celoročně od čtyř hodin ráno až do půlnoci. Podle...

VIDEO: Možnost kempování na vodě se stává realitou. Nejen pro rybáře

Nafukovací stan si zachovává vlastnosti raftu, po vodě se s ním tedy lze i...

Táboření na vodě má umožnit plovoucí stan, který jednoduše nafouknete a pošlete ho na hladinu rybníka, řeky či jezera....

Chytili 114cm hlavatku pouhých šest minut před koncem povoleného lovu

Hlavatka ulovená Radkem Filipem měřila neskutečných 114 cm.

Sezona lovu dravců u nás skončila posledním prosincovým dnem. Existuje ale mnoho zahraničních zemích s pružnější...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz