V nové chovné stanici ryb se už zabydlela první generace dravců

  20:14aktualizováno  20:14
Čtyři tisíce dravých ryb už vysadili do nádrží nadšenci, kteří v bývalé úpravně vody na plzeňské Homolce provozují chovnou stanici. V bazéncích se tu prohánějí siveni, pstruzi i okouni. Rybáři je krmí, přeměřují a hlídají teplotu vody i množství kyslíku. Dravce pak vysadí do řek při rybářských závodech.

Chovnou stanici dravých ryb zřídili v bývalé úpravě vody dva nadšenci (zleva) Adrian Terelmeš a Jan Mikač. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Dva nadšení rybáři Jan Mikač a Adrian Terelmeš jezdili do vodárny denně po tři měsíce, čistili nádrže a vyhazovali z nich písek, aby připravili dravcům potřebné zázemí. V dubnu začalo napouštění bazénů.

"Když začala natékat voda, co si budeme povídat, bylo to krásné. Po třech měsících dřiny... První bazén, takzvaný nátokový, byl bez ztráty kytičky, nezjistili jsme žádný únik vody. Samospádem stéká do prvních bazénků v kaskádě. Také byly bez problémů. U bazénu v dalším stupni nám ale začala mizet voda. Měli jsme v něm metr vody, všechny odtoky uzavřené a utěsněné. Najednou se ozvalo velké pššššt a bazén byl v okamžiku prázdný. Jak jsme byli plní euforie, že po měsících dřiny do bazénků teče voda, obratem to vystřídal pocit zmaru," popisuje Jan Mikač.

Zjistili, že i když odtok pořádně uzavřeli takzvaným špuntlochem, což je speciální litinová zátka na tyči, voda jim mizela litinovou odtokovou trubkou, která byla na několika místech popraskaná.

Vyzkoušeli ještě další tři bazény, než objevili ten, který neprotékal. Týden pak každý den pozorovali, jestli voda nemizí. Až potom přivezli první zkušební ryby. Do jednoho bazénu nasadili sto sivenů, do druhého stejné množství pstruhů duhových.

Fotogalerie

"Víc jsme jich tam nedávali, protože jsme nevěděli, jestli není něco špatného v betonových stěnách nádrží, i když se tu předtím upravovala pitná voda. Nikdo nevěděl, zda něco nezůstalo v písku. Když první rybky přežily, přivezli jsme zbytek," vysvětluje Mikač.

Teď už jsou siveni i okouni v jedné společné nádrži, dohromady jich tam je kolem čtyř tisíc. Pravidelně je zapotřebí krmit, měřit a do tabulek zapisovat teploty vody a obsah kyslíku v ní. Několikrát už oba rybáři přeměřovali a převažovali vysazené ryby. Podle jejich slov by se do bazénu, kde teď malé dravce mají, bez problémů vešlo i 10 tisíc ryb.

I když pro laika vypadá odchovna dravých ryb jednoduše, je to ve skutečnosti velká alchymie. Když je voda moc studená nebo naopak moc teplá, ryby tolik nežerou a nerostou. Stejné je to, když je ve vodě málo kyslíku. Proto rybáři do bazénu spustili speciální provzdušňovací zařízení.

I když je to profesionální výrobek, pár ryb už svoji touhu klouzat po bublinách zaplatilo životem. Hadice přivádí vzduch pod hladinu a tam se točí speciální plastový nástavec.

"Musíme to ještě nějak upravit, protože rybky jsou strašní sebevrazi. Byť tam je plastová ochrana, malé ryby se tam zajedou sklouznout na bublinách a čas od času některá dostane vrtulí," říká Jan Mikač.

Sivenům a pstruhům zatím dělá společnost jeden jeseter, ale zanedlouho by jich tam mělo být víc, aby ze dna sbírali zbytky krmiva.

V září by se tyto dravé ryby měly dostat do jednoho z rybářských revírů v Plzni, protože se tu bude konat Mistrovství republiky juniorů v lovu přívlačí.

Autor:Nejčtenější

Skotská klapouchá. Kočičí společnice, která je stínem svého majitele

Klapouchost se projeví jen u jedinců, kteří jsou nositeli genu způsobujícího...

Jemná malá ouška sklopená dopředu dávají této kočce jedinečný výraz, těžko si ji spletete s jinou. Tedy pokud zdědila...

Kočky nejsou hypochondři, svoje neduhy zpravidla pečlivě skrývají

Jablonecká vyhláška například zakazuje krmit toulavé kočky.

Jsou nezávislé, mají od přírody tuhý kořínek a navíc ještě devět životů. Všechny tyto lidové „pravdy“ o kočkách mohou...Poláci vytvořili unikátní papír, který pomáhá včelám. Může je nakrmit

Recyklovaný papír by mohl pomoci klesajícímu stavu včel v Evropě.

Recyklovaný papír by mohl pomoci klesajícímu stavu včel v Evropě. Společnost Bee Saving Paper vyvinula papír, který je...

Vepřová žebra na houbách: konečně chlapský houbový recept

Maso položíte na hlavičky hub, okořeníte a přidáte trochu sádla

I muži mají své oblíbené kulinářské houbové speciality. K houbám však přidají pořádný kus masa.

Inteligentní kočka ocicat připomíná ocelota, ale aportuje jako pejsek

Jana Georgievová má chovný pár, kterému se nedávno narodila čtyři koťata. Toto...

Jana Georgievová za Žďárska chová atraktivní a inteligentní plemeno kočky domácí. Připomíná divokou šelmu ocelota, ale...

Další z rubriky

Populární přívlač: základní rady pro lov jako podle slabikáře

Menší candátek ulovený na mikro nástrahu Nano Minnow s čeburaškovou montáží

Přívlač je velmi populární rybářská technika. Hodně začínajících „vláčkařů“ však tápe: jaké nástrahy a v jaké barvě...

Chytili 114cm hlavatku pouhých šest minut před koncem povoleného lovu

Hlavatka ulovená Radkem Filipem měřila neskutečných 114 cm.

Sezona lovu dravců u nás skončila posledním prosincovým dnem. Existuje ale mnoho zahraničních zemích s pružnější...

VIDEO: Možnost kempování na vodě se stává realitou. Nejen pro rybáře

Nafukovací stan si zachovává vlastnosti raftu, po vodě se s ním tedy lze i...

Táboření na vodě má umožnit plovoucí stan, který jednoduše nafouknete a pošlete ho na hladinu rybníka, řeky či jezera....Najdete na iDNES.cz