Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chtěli kruhový bazén, tak jim z něj architekt vytvořil střed vesmíru

aktualizováno 
Opakování je zaručeným receptem na úspěch, což neplatí jen v architektuře. A tak se v zahradě na Opavsku patřící rodině nejmenované tenisové hvězdy dočkal kruh celé řady podob.

Na první pohled vypadá zahrada po dvaceti letech od založení dokonale. Podle odborník už ale potřebuje "rekonstrukci". | foto: www.e-knihovnicka.cz

Kruhový tvar bazénu kopíruje už chodník kolem bazénu, stejně jako půdorys přiléhající terasy pod pergolou. Zastření venkovního posezení přitom tvoří prstovitě se rozestupující krokve, které vystřelují od fasády přízemního zázemí s dílnou.

Obdobně vykroužené jsou i chodníky směřující od posezení pod bujným příkrovem vegetace k zimní zahradě u domu, zakulacené okraje trávníků, partie s pestrou zelení i kruhovité ostrůvky v trávníku dále od domu, osázené trvalkami. 

Chtěli kruhový bazén, měli ho mít

Objednávka majitelů zněla před dvaceti lety na kruhový bazén v zahradě za domem, kde byl původně dvůr. Ze striktně určujícího zadání dokázal zahradní architekt Lubomír Rychtar, autor celkové kompozice i jednotlivých detailů, vytěžit maximum. Přání respektoval a naopak ve znamení kruhu "jednoduše" vystavěl celou zahradu.

Bohatá fotogalerie zahrady

Řešení architekta přitom směle popřelo hned několik nepsaných pravidel: středobodem zahrady se stal bazén. Kdekoliv jinde se ho přitom majitelé snaží spíše odclonit a izolovat, aby v zahradě příliš neprovokoval a nerušil.

A pergolu s posezením zase Lubomír Rychtar šikovně upozadil. "V žádném případě jsme nechtěli, aby tvořila dominantní prvek. I proto je situovaná spíše stranou a zakrytá konstrukcí. Tu jsme ponechali napospas bujným popínavcům, takže časem domácím nabídla opravdu intimní a klidné zázemí s příjemným mikroklimatem," vysvětlil.

Dlouho váhali, jak ztvárnit podlahu terasy a navazujících chodníků. A řešení, na kterém se s domácími dohodli, se nakonec ukázalo jako optimální. Jednotlivé zóny v zahradě jsou díky tomu ukázkově propojené cestami.

Vsadili přitom na obyčejné cementové šedé kostky, byť se od betonu všeobecně mnoho neočekává. "Tady doslova zazářil, přestože jsme ze hry záměrně vyšachovali šablony různě probarvené, které se tehdy začaly všude masově používat," popisuje zahradní architekt. 

Vzrostlá zahrada působí upraveně, ale čekají ji úpravy

Zahrada po celé roky těží z toho, že investor i architekt našli společnou řeč i představu o podobě zahrady v maximální jednoduchosti a účelnosti. To se nakonec odrazilo i v údržbě zahrady. A Rychtar své dílo navíc dál dozoruje a nasměrovává jeho podobu do budoucnosti.

V případě této zahrady podle něj vývoj dospěl do fáze, kdy jsou zde zapotřebí poměrně zásadní změny. "Vlastně je to opravdová rekonstrukce, kterou s majiteli právě plánujeme," prozrazuje architekt Rychtar.

Pohled ze zadních partií zahrady k domu
Na cestě k zimní zahradě u domu je třeba překonat tři stupně ztvárněné ze dřeva.
Volný koridor na druhé straně domu umožňuje průjezd až k přízemnímu zázemí s

Z podrostů by měly z jeho pohledu některé rostliny zmizet, řadu dřevin je nutné prořezat či dokonce přeorganizovat a u velkých solitérů je načase přiznat sílící kmeny a krásnou kůru. Což znamená další průklest, čištění a zjednodušení.

"Budoucnost této zahrady vidím tedy velice jasně," prorokuje tvůrce. "Bude to vzdušný borový háj oživený pouze dominantním jedlovcem nad pergolou, protože borovice mám velmi rád. A dole při zemi se chceme víc zaměřit na plochy trávníku. V žádném případě sem nehodláme dosazovat spousty nových rostlin a časem rozvolněná zákoutí jimi znovu zahltit a zadusit."

Tuto i další zahrady najdete v aktuálním čísle časopisu Knihovnička Zahrada.

Autoři:Nejčtenější

Nizozemsko trápí invazivní papoušek alexandr malý. Češi dávají pozor

Alexandr malý je dutinový pták. Problémem je, že ubírá prostor původním...

Jasně zelený opeřenec alexandr malý je rozšířen v mnoha městech starého kontinentu. Avšak v Nizozemsku, kde počet...

Konec trhanů v Čechách. Do oblečení na zahradu míří módní novinky

Tento muž si sice nemůže hrát na elegána, ale alespoň nezanedbává základní...

I kutil může vypadat šik, jak říkají Francouzi. Už žádné modráky a děravá trika. Na zahradu, stavbu i do dílny proniká...Ochranáře trápí „zloději“ mláďat, která vůbec neměla být zachráněna

Takto velký zdravý ježek vy za normálních okolností pomoc nepotřeboval. Tohoto...

Ochránci zvířat se už připravují na jarní měsíce, kdy se rodí nejvíce mláďat, kterým kvůli neznalosti lidí hrozí...

Závislá kočka si brání majitelku značkováním močí po bytě. Večer kvílí

Kočka Dežka je pěkně rozmazlovaná.

Kočku Dežku našli jako koťátko na ulici a přes počáteční nepřízeň osudu měla nakonec štěstí. Ujala se jí důchodkyně,...

Fascinujícími snímky český astronom varuje před světelným znečištěním

Snímek "Pestrobarevný svět národního parku Yellowstone vznikl v noci na 26....

Předloni mu bylo teprve třicet, noční oblohu fotí v Česku i po celém světě a za zajímavými úkazy by se zřejmě vydal...

Další z rubriky

Jaro v lednu, na jaře mráz. Je tu nová zima, zvykejte si na extrémy

Počasí se v lednu zbláznilo. Vyšší teploty způsobují pučení stromů a probouzení...

V Česku můžeme na Silvestra venku chodit v lehkém přehozu. Francie počítá škody po ničivých bouřích. Amerika trpí...

Nejvyšší čas vyčistit a opravit ptačí budky. Případně rozvěsit nové

Přírodovědec Milan Bruchter při vyvěšování ptačí budky. Ta by měla být pro...

Pokud jste od podzimu ještě nevyčistili ptačí budky, obejděte zahradu a učiňte tak. A zkontrolujte, že dna budek pevně...

Konec trhanů v Čechách. Do oblečení na zahradu míří módní novinky

Tento muž si sice nemůže hrát na elegána, ale alespoň nezanedbává základní...

I kutil může vypadat šik, jak říkají Francouzi. Už žádné modráky a děravá trika. Na zahradu, stavbu i do dílny proniká...

Najdete na iDNES.cz