Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chtěli kruhový bazén, tak jim z něj architekt vytvořil střed vesmíru

aktualizováno 
Opakování je zaručeným receptem na úspěch, což neplatí jen v architektuře. A tak se v zahradě na Opavsku patřící rodině nejmenované tenisové hvězdy dočkal kruh celé řady podob.

Na první pohled vypadá zahrada po dvaceti letech od založení dokonale. Podle odborník už ale potřebuje "rekonstrukci". | foto: www.e-knihovnicka.cz

Kruhový tvar bazénu kopíruje už chodník kolem bazénu, stejně jako půdorys přiléhající terasy pod pergolou. Zastření venkovního posezení přitom tvoří prstovitě se rozestupující krokve, které vystřelují od fasády přízemního zázemí s dílnou.

Obdobně vykroužené jsou i chodníky směřující od posezení pod bujným příkrovem vegetace k zimní zahradě u domu, zakulacené okraje trávníků, partie s pestrou zelení i kruhovité ostrůvky v trávníku dále od domu, osázené trvalkami. 

Chtěli kruhový bazén, měli ho mít

Objednávka majitelů zněla před dvaceti lety na kruhový bazén v zahradě za domem, kde byl původně dvůr. Ze striktně určujícího zadání dokázal zahradní architekt Lubomír Rychtar, autor celkové kompozice i jednotlivých detailů, vytěžit maximum. Přání respektoval a naopak ve znamení kruhu "jednoduše" vystavěl celou zahradu.

Bohatá fotogalerie zahrady

Řešení architekta přitom směle popřelo hned několik nepsaných pravidel: středobodem zahrady se stal bazén. Kdekoliv jinde se ho přitom majitelé snaží spíše odclonit a izolovat, aby v zahradě příliš neprovokoval a nerušil.

A pergolu s posezením zase Lubomír Rychtar šikovně upozadil. "V žádném případě jsme nechtěli, aby tvořila dominantní prvek. I proto je situovaná spíše stranou a zakrytá konstrukcí. Tu jsme ponechali napospas bujným popínavcům, takže časem domácím nabídla opravdu intimní a klidné zázemí s příjemným mikroklimatem," vysvětlil.

Dlouho váhali, jak ztvárnit podlahu terasy a navazujících chodníků. A řešení, na kterém se s domácími dohodli, se nakonec ukázalo jako optimální. Jednotlivé zóny v zahradě jsou díky tomu ukázkově propojené cestami.

Vsadili přitom na obyčejné cementové šedé kostky, byť se od betonu všeobecně mnoho neočekává. "Tady doslova zazářil, přestože jsme ze hry záměrně vyšachovali šablony různě probarvené, které se tehdy začaly všude masově používat," popisuje zahradní architekt. 

Vzrostlá zahrada působí upraveně, ale čekají ji úpravy

Zahrada po celé roky těží z toho, že investor i architekt našli společnou řeč i představu o podobě zahrady v maximální jednoduchosti a účelnosti. To se nakonec odrazilo i v údržbě zahrady. A Rychtar své dílo navíc dál dozoruje a nasměrovává jeho podobu do budoucnosti.

V případě této zahrady podle něj vývoj dospěl do fáze, kdy jsou zde zapotřebí poměrně zásadní změny. "Vlastně je to opravdová rekonstrukce, kterou s majiteli právě plánujeme," prozrazuje architekt Rychtar.

Pohled ze zadních partií zahrady k domu
Na cestě k zimní zahradě u domu je třeba překonat tři stupně ztvárněné ze dřeva.
Volný koridor na druhé straně domu umožňuje průjezd až k přízemnímu zázemí s

Z podrostů by měly z jeho pohledu některé rostliny zmizet, řadu dřevin je nutné prořezat či dokonce přeorganizovat a u velkých solitérů je načase přiznat sílící kmeny a krásnou kůru. Což znamená další průklest, čištění a zjednodušení.

"Budoucnost této zahrady vidím tedy velice jasně," prorokuje tvůrce. "Bude to vzdušný borový háj oživený pouze dominantním jedlovcem nad pergolou, protože borovice mám velmi rád. A dole při zemi se chceme víc zaměřit na plochy trávníku. V žádném případě sem nehodláme dosazovat spousty nových rostlin a časem rozvolněná zákoutí jimi znovu zahltit a zadusit."

Tuto i další zahrady najdete v aktuálním čísle časopisu Knihovnička Zahrada.

Autoři:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Rib eye, striploin, rump, flank, hanger. Který steak je nejlepší?

Různé druhy syrových steaků

Máte chuť ugrilovat si doma pořádný steak, ale nevíte, jaké maso vybrat? Vždyť možností je tak moc. Má to být svíčková,...KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...

Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Na webu najdete 10 tisíc míst, kde si můžete natrhat úrodu zdarma

Iniciativa Na ovoce pořádá řadu akcí se sběrem jablek a moštováním, ale i...

Speciální web ukazuje místa, kde je možné trhat ovoce, aniž by vás jeho majitel hnal. Interaktivní mapa zobrazí přes 10...

Další z rubriky

Jak čtenáři iDNES.cz zahradničí ve městě, na venkově i ve vnitrobloku

Přírodní zahrada respektující potřeby živočichů, kteří na ní žijí. Najdete tu...

První kolo letní čtenářské soutěže Naše krásná zahrada končí v neděli. Projděte si další ochutnávku vypovídající o tom,...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Pavučinová hnízda žravých housenek mohou být i alergenní. Stromům nevadí

Housenky obalují stromy pavučinkami a okusují pod nimi listy.

Zhruba třicet centimetrů dlouhé, téměř hororově vypadající pavučinové zámotky visí z lipových stromů podél silnice z...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz