Šárka Sedláčková

Šárka Sedláčková | foto: MF DNES

Chyběla jí česká zelenina, tak rozjela farmářské trhy

  • 65
Šárka Sedláčková vystudovala výtvarné umění, založila rodinu a teď rozjíždí farmářské trhy. Chce podporovat potravinářské dovednosti děděné po generace.

Výtvarnice Šárka Sedláčková se mohla v klidu dál zabývat návrhy interiérů. Místo toho začíná společně s manželem a občanským sdružením Archetyp začne od soboty v Praze pořádat farmářské trhy.

Na Kubánském náměstí ve Vršovicích budou 3x do týdne - v úterý, ve čtvrtek a v sobotu. V konkrétní dny tam lidé najdou "své" farmáře. Od 12. června budou trhy jednou měsíčně i na náplavce u Rašínova nábřeží v Praze 2. Tam budou ke koupi i živí pstruzi.

Móda? Ne, mají to v krvi

Ale není to tak, že by Šárka Sedláčková podlehla módnímu trendu nebo že by se svým mužem, hudebním režisérem a manažerem , chtěli naskočit na současnou vlnu zájmu Pražanů. K farmaření a zpracování plodin mají oba blíž, než by se zdálo. Její předkové před desetiletími hospodařili na Mělnicku a rod jejího muže měl dokonce zpracovatelnu, byť v jiném regionu.

"Jeho prapradědeček vařil doma na kamnech hořčici a na trakaři ji rozvážel v okolí Kutné Hory. Později se vypracoval k vlastní továrně na hořčici, možná se ještě najdou lidé, kteří si na Krupičkovu hořčici vzpomenou," říká absolventka Knížákova ateliéru na Akademii výtvarných umění.

O trhy usiluje občanské sdružení už od roku 2007, Pražané pár let předtím přišli kvůli stavbě obchodního centra o tržnici na Pankráci.

Pro magistrát vypracovalo sdružení studii se sedmnácti vytipovanými místy, kde by mohli pěstitelé pokračovat s prodejem, ale léta se nic nedělo. Teprve když letos v lednu uspořádali společně s Nadací Partnerství seminář o tom, jak farmářské trhy dělat, věci se hnuly.

"Zájem projevily některé radnice a v podpoře vybudovat pro veřejnost stabilní tržiště došla nejdál Praha 10," vysvětluje Šárka Sedláčková, proč budou trhy právě ve Vršovicích.

Chceme podpořit dovednosti

Když s ní mluvíte, máte pocit, jako kdyby vystudovala historii pěstování různých kuchyňských plodin. Vždycky ji mrzelo, že se vytrácejí dovednosti předků. S nostalgií vzpomíná na to, že třeba její prababička uměla doma vyrobit mýdlo.

"Bylo by dobré, kdyby podobná tržní místa podporovala rozvoj dnes už málem zapomenutých dovedností a také kreativitu zpracovatelů plodin," míní matka dvou dětí. Z pozapomenutých tradic připomíná věhlasný malínský křen, který se ve velkém nepěstuje už po tři generace, a zmiňuje i neméně vyhlášený český chřest, který už se v Česku také málem nepěstuje.

A právě chřest z Mělnicka má být pýchou prvních trhů na Kubáni. Brzy ráno ho farmáři sklidí a za pár hodin ho lidé budou mít na pultech. Jeho kvalitu ocenil i majitel sítě restaurací Ambiente Tomáš Karpíšek. "Zakousl se do syrového a pochvaloval si, jak je šťavnatý," usmívá se letitá odběratelka "bedniček" s čerstvou zeleninou, kterou vozí farmáři Pražanům až na stůl.

Kde budou trhy

Kubánské náměstí: 22., 25., 27., 29. května a 1., 3., 5., 8., 10., 12., 15., 17., 19. června

Holešovická tržnice: 22. května

Náplavka u Raš. nábřeží: 12., 19., 26. června

Vítězné náměstí: 29. května, 12. června

Náměstí Míru: 18. června