Noční můra - hlodavci roznášející celou řadu nebezpečných chorob.

Noční můra - hlodavci roznášející celou řadu nebezpečných chorob. | foto: Profimedia.cz

Chystá se útok na potkany. Povinnost bojovat má i majitel rodinného domku

  • 6
Řada měst a obcí chystá jako každoročně obvyklou dubnovou jarní deratizaci. Ze zákona ji musí provádět podnikatelé a právnické osoby. Stejnou povinnost má ale i každý majitel rodinného domu.

Zákon praví, že každý vlastník nemovitosti má povinnost bránit rozmnožování a šíření škůdců. Ačkoliv mají radnice jen omezenou možnost tuto povinnost kontrolovat, je v zájmu každého se do akce zapojit. Potkan sice setkání s lidmi obyčejně nevyhledává, ale cítí-li se ohrožen, může se odhodlat k útoku a přenést na člověka infekci.

Rizika za to nestojí

Potkan je silný a inteligentní protivník.Pokud se vám, nebo třeba vašemu dítěti či psovi, podaří zahnat potkana do kouta, neváhá zaútočit a kousnout. Nemocí, které takto zraněnému člověku či zvířeti hrozí, je celá řada. A žádná z nich není ani trochu příjemná. Většinou jsou to nemoci velmi vážné, infekční, někdy dokonce i smrtelné. Třeba tuberkulóza, tularemie, Weilova žloutenka (jedna z forem leptospirózy), myší tyfus, krysí skvrnivka, salmonelóza, sodoku (onemocnění krys přenosné kousnutím na opice a člověka) a řada dalších.

Přísný metr

U podnikatelů a právnických osob je povinnost deratizace jasně dána a bez potvrzení o jejím pravidelném provádění by nemohli vůbec fungovat. Do této skupiny patří například i družstva vlastníků bytů v panelových a činžovních domech. Pokud tuto prevenci přesto zanedbají či podcení, může to snadno znamenat jejich konec.

Případné sankce totiž nejsou malé. "Při prokázaném zavinění, tedy například při zanedbání deratizačních opatření ze strany firmy či jiné právnické osoby, hrozí pokuta ve výši až 2 miliony korun. Pokud dojde následkem tohoto prokázaného zavinění k poškození zdraví a dalším škodám, může se dokonce vyšplhat až na tři miliony," varuje právník Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích.

Mírnější metr

Nepořádkem v okolí domu hlodavce snadno přesvědčíte, aby se stali vašimi sousedy.Jste-li vlastníkem rodinného domu nebo bytu a svou povinnost zanedbáte, nemůžete spoléhat na to, že je kontrola soukromého objektu prakticky nemožná.

Hlodavci dají svou přítomnost nejdřív pocítit přímo vám, ale navíc se rozšíří i do vašeho okolí. A pak už jen stačí, aby si právem naštvaný soused stěžoval přímo na hygienické stanici. Případně to může zkusit přes odbor životního prostředí místně příslušného úřadu. Tou nejhorší variantou je i možnost, že potkan na vašem pozemku či v jeho bezprostřední blízkosti někoho napadne, či dokonce zraní.

V každém takovém případě pak má hygienická stanice nejen právo, ale přímo povinnost situaci u vás na místě přešetřit. Pokud se vaše zavinění prokáže, může v přestupkovém řízení vyměřit pokutu až do výše 10 tisíc korun.

Potřebujete poradit? Není problém

S deratizací se začíná brzy zjara, aby hlodavci nestihli vyvést mladé.Jarní období, ještě než stačí hlodavci vyvést mláďata, je k deratizaci ideální. Podrobnější informace o letošních chystaných opatřeních byste měli dostat na místně příslušné hygienické stanici nebo odboru životního prostředí vašeho obecního úřadu či magistrátu. Například v Praze se podobné téma probíralo 27. 1. 2009 na jednání Rady hl. města Prahy.

Deratizační firma ve vašem okolí by vám také měla být schopna poradit, jak na hlodavce ve vašem domě. "My už jsme za 19 let praxe zvyklí, že se občané s prosbou o radu obracejí přímo na nás," potvrdili ve firmě EKOSAN servis, která působí na celém území republiky.

"V posledních letech to děláme ve spolupráci s některými obcemi tak, že nabízíme vlastníkům rodinných domů možnost zakoupit nástrahy na hlodavce za režijní ceny. Běžné občany tak přijde boj s hlodavci výrazně levněji a spíše se dají přesvědčit, aby se k deratizaci připojili," prozradili v Ekosanu návod, který se osvědčil v některých městech a obcích.

Na kolik to přijde

Tradiční pastičky jsou stále v kurzu.Náklady na deratizaci běžného rodinného domu činí zhruba 200 až 300 Kč, pokud si pouze nakoupíte nástrahy a o vše ostatní už se postaráte sami.

Podobné náklady budete mít i při používání tradičních pastiček s návnadou.

Při odklízení uhynulých zvířat ale v každém případě platí, že byste se jich neměli nikdy dotýkat.

I v rodinném domě si ale můžete na deratizaci najmout firmu. Profesionálové jednotlivé nástrahy uloží do jedových staniček a postarají se také o odstranění uhynulých zvířat. Tato kompletní služba vyjde zhruba na 500 až tisíc korun.