Činčily milují oříšky a sušené ovoce.

Činčily milují oříšky a sušené ovoce. | foto: profimedia.com

Činčila je pohodový mazlík. Ale pozor na pamlsky, ty jí škodí

  • 33
Činčila je milý domácí tvor. Nesmí jen přijít do styku s vodou, koupe se v písku. Nepohrdne ale čerstvou zeleninou, a pokud se o ni budete dobře starat, může s vámi vydržet až 15 let.

Chováme činčily

. Mláďata

Mláďata se rodí chlupatá, vyvinutá a vidí. Porodní hmotnost se pohybuje kolem 30-60 g. Miminka mají velké hlavičky a dlouhá hubená tělíčka. Velmi rychle se však zakulatí a vypadají jako plyšové přívěsky ke klíčům. V osmém týdnu jsou činčily schopné se živit pevnou potravou a nejsou závislé na matce.

Činčily jsou hlodavci, a proto s tím musíte počítat a přizpůsobit chod a někdy i vzhled domácnosti. Jsou to velmi živá zvířátka. V období své aktivity rády běhají, skáčou, šplhají, prolézají. Proto nemohou být celý život zavřené v malé kleci. Největší aktivitu vyvíjejí večer a nad ránem. Přes den si s nimi moc legrace neužijete. Pozor! V noci dokonce mohou občas dělat v kleci rámus.

Krmení

V přírodě se živí suchou trávou, semeny rostlin či drobnými plody. Těmto zdrojům se také přizpůsobilo jejich trávicí ústrojí. V obchodech seženete mnoho různých směsí přímo pro činčily, ne všechny ale odpovídají jejim potřebám. 

sp5Jejich jídelníček by ve skutečnosti měly tvořit pouze speciální granule pro činčily zvané pelety a seno. U sena se musí dát pozor na to, aby na něm nebyly výkaly jiných zvířat nebo aby nebylo sklízené někde u silnice. Jednou týdně jí můžete obohatit jídelníček kouskem sušeného tvrdého chleba (1 × 2 cm) nebo 3 – 5 ovesnými vločkami. Velkým pamlskem činčil jsou pak sušené rozinky, ale ty by se jim neměly dávat vůbec. Když činčile ale chcete udělat radost, tak jí jednu malou rozinku za měsíc dopřejte. Také jí můžete (ne ovšem denně) nabídnout kousíček jablka. Jinak činčila nic jiného nejí a dávat jí různé pamlsky je chyba! Všechno se jim usazuje v játrech a může to pro ně končit i smrtelně. Takže pelety (denně asi jednu polévkovou lžíci) a seno jsou pro ni ideální a zdravá potrava. 

. Víte, že

Cena činčil se pohybuje od 900 do 2 000 korun. Jsou k dostání v obchodech se zvířaty a nebo je můžete zakoupit od specializovaných chovatelů, které najdete na internetu.

Vedle suché potravy jim zpestřete jídelníček kouskem čerstvé zeleniny či ovoce. Mají rády salát, kousek mrkve či jablka. Činčily nemají velké nároky na vodu. Pokud mají k dispozici neustále šťavnaté ovoce nebo zelené krmení, vodu nepotřebují  vůbec. To neznamená, že by v kleci měla chybět. Voda musí být pořád čerstvá, aby se činčila mohla kdykoli napít.

Bydlenísph

Činčily se chovají v klecích ze dřeva nebo z pletiva. Nikdy nepoužívejte skleněná akvária. Je v nich málo místa a zvířata nemohou lézt po stěnách. Rozměry by měly být  minimálně 100 x 90 x 50 cm. Jako čilé zvířátko potřebuje činčila dostatečný prostor. V kleci by měl být dřevěný domek na spaní. Součástí je samozřejmě i miska na granule a napáječka na vodu. Jako podestýlku používejte hobliny.

Důležitou součástí klece jsou větve, poličky, sedátka, sph(dřevěné) hračky, prolézačky, závěsné seníčky, atd. Klec umístěte v místnosti, kde teplota neklesá pod 17 °C a není zde vlhko. Neměla by stát v průvanu - nejlépe v klidném, odlehlém koutu u zdi.



Hygiena, koupání

Činčily nesmí přijít do styku s vodou (kromě pití) kvůli svému kožíšku. Pro koupání používají čistý bílý písek, který je opět zakoupíte ve specializovaných prodejnách. Písek nasypejte do velké skleněné nebo umělohmotné mísy. Musí být dostatečně velká, protože činčila se v ní při "koupání" otáčí jak vrtulka. sph


Činčily jsou ideální bytová zvířátka. Nemají rády přímé slunce, přílišné horko, vítr, déšť či mlhu, ale vyžadují suchý vzduch a prostor mezi čtyřmi zdmi jim k vyběhání bohatě stačí. Pokud má činčila dobré podmínky pro život, jako je vhodná klec, dostatek volného prostoru pro běhání a správnou stravu, dožívá se 10-15 let.

. pozor

Pokud pustíte činčilu do místnosti, aby se "vyřádila", nezapomeňte jí zamezit přístup k vodě. Dejte pozor na dřez v kuchyni, toaletu, umyvadlo, vanu nebo sprchový kout. Zavřete okna a dveře, ať neuteče.Také dejte pozor na volné předměty na poličkách, mohly by spadnout a rozbít se. Z místnosti odneste také konvičky na zalévání či kbelíky s vodou. A nebojte se, že se do své klece nevrátí. Buď ji sami lehce chytnete (zvlášť je-li na vás zvyklá), nebo dostane chuť na pamlsky, které má ve svém příbytku.