Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Krahulík, HZS Praha

Čištění kouřovodů lidé nechávají na poslední chvíli, mohou ale vyhořet

  • 2
Hasiči se zlobí na lidi, kteří zanedbávají pravidelné čištění komínu. Usazené dehty a saze často vzplanou a způsobí požár, hrozí i otrava oxidem uhelnatým.

Lidé zanedbávají povinné čištění komínů. Dehet a saze usazené v kouřovodu pak mohou snadno vzplanout a požár pohltí celý dům. Hořící střechy či podkroví tak zaměstnávají v tomto ročním období stále častěji hasiče. Na začátku topné sezony totiž vyjíždějí k mnoha požárům, které vznikly kvůli zanedbaným komínům.

Lidé nechávají čištění kouřovodů na poslední chvíli, nebo komíny vůbec neudržují. "Na kominíka si vzpomenou až na podzim. Přitom stále platná vyhláška z roku 1981 říká, že majitel musí nechat vyčistit komín až šestkrát za rok," vysvětlil kominík Jaroslav Paštyka ze Sušice.

Jen během října zažil na Sušicku dva požáry poté, co se vzňaly saze v zanedbaném komíně. Čištění komínů přitom přirovnává k jakékoliv jiné povinné údržbě. "S autem musí člověk také každé dva roky na technickou kontrolu a termíny si musí hlídat sám," prohlásil Paštyka.

Za nečistoty a oxid uhelnatý může špatné spalování

Mnohdy se do čištění komínů pustí sami majitelé domu. Hasiči jim ovšem doporučují, aby údržbu nechávali na profesionálech.

Rozlehlou loveckou chatu včetně řady vzácných trofejí zničil požár v oboře u Radějova na Hodonínsku

"Nečistota v komíně v podobě sazí nebo dehtových usazenin může způsobit velké nepříjemnosti, ať již dlouhodobé žhnutí a následný otevřený požár, nebo otravu lidí jedovatým oxidem uhelnatým," varovala mluvčí hasičů Alena Marešová.

Podle plzeňského kominíka Zdeňka Řáhy čištění komína dodržují vetšinou správci objektu. "Nechtějí totiž odpovědnost nechat na sobě. Majitelé rodinných domků se na nás obracejí teprve když kamna kouří nebo nehoří," zlobil se Řáha.

Doplnil, že nedokonalé spalování urychluje hromadění sazí a dehtu. Tento problém vzniká při nízkých teplotách a nedostatku kyslíku při spalování. "Lidé neumí jednak topit, ale kvůli úsporám uzavřou přívod vzduchu, aby paliva hořela pomaleji," vysvětlil příčiny problémů Řáha.

Letos jen na Plzeňsku vyjížděli už dvacetkrát

Ilustrační foto

Minulý rok vyjížděli hasiči v kraji k sedmnácti případům požárů po zanedbané údržbě komínů. Letos zatím více než dvacetkrát. "Poslední říjnový den chytil trám, zabudovaný do komínového tělesa rodinného domu v Domažlicích. Ohnisko požáru bylo mezi stropem a střešní konstrukcí. Škoda byla vyčíslena na čtyřicet tisíc korun," popsala mluvčí hasičů Blanka Nechvátalová jeden z posledních případů.

Druhý listopadový den hořela kvůli nevhodné konstrukci komínu a odvodu spalin střecha zahradní chaty v Koterově.

V minulých dnech hořely saze v komíně jedné z chalup v Kladrubech na Tachovsku a rodinného domu v Plasích na severním Plzeňsku.

,