Podobné žloutnutí listů způsobí přílišná zálivka - rostlina nemůže přijímat vodu, protože jí uhnívají kořeny.

Podobné žloutnutí listů způsobí přílišná zálivka - rostlina nemůže přijímat vodu, protože jí uhnívají kořeny. | foto: Dana Makrlíková

Co dělat, když pokojové rostliny chřadnou: naučte se řeč rostlin

  • 12
Jistě se vám to už stalo. Koupili jste krásnou kvetoucí rostlinu a za pár dnů jí začaly opadávat květy, listy zežloutly nebo zhnědly a nakonec jste ji vyhodili. Přitom stačí znát pár základních pravidel. Naučte se proto dešifrovat řeč rostlin. Dají vám včas najevo, že něco není v pořádku.
Přestože světlo ovlivňuje růst a kvetení rostlin velmi výrazně, mají jednotlivé rostliny různou potřebu světla - podle svého původu. Například většina tzv. kvetoucích druhů, kaktusy či sukulenty vyžadují světlé stanoviště. Mnohé s ozdobnými listy, jako například kapradiny nebo orchideje, naopak dobře snášející mírné zastínění.

Dostatek světla především

Rostliny potřebují dostatek světla, nesmí je však spálit ostré sluníčko.Máte-li rostliny na parapetu okna schované za záclonou, ubírá jim až polovinu světla. Se vzdáleností od okna ho ubývá ještě více. Například dva metry od okna je čtyřikrát méně světla, takže tam lze úspěšně pěstovat většinou jen stínomilné rostliny.

Intenzita slunečního záření u nás také závisí na ročním období. Přitom spolu s teplotou do značné míry ovlivňuje vybarvení květů i olistění rostlin. Za přiměřené intenzity světla mají rostliny kompaktní vzrůst a listy jsou sytě zelené a pevné.

Nízká intenzita světla způsobuje při vyšších teplotách blednutí a zesvětlení. Proto má v zimě řada rostlin světle zelené listy - trpí nedostatkem světla. Kvůli nedostatku světla mohou také rostlinám opadávat poupata, jako například u ibišku. Nedostatek světla také způsobuje vytáhlý růst, listy jsou měkké a jemné.

Zimní zahrada pro rostliny většinou znamená ideální podmínky. Pozor ale na ostré sluníčko na jaře či přehřívání v létě.V letních a jarních měsících musíme rostlinám naopak zajistit přistínění na jižně orientovaných oknech, například pomocí žaluzií. Pokud to neuděláte, listy rostlin se spálí, což na nich často vytvoří hnědo-žluté skvrny.

S vodou opatrně a s citem

Typický nepravidelně zalévaný ibišek. Listy zežloutnou a opadají. Stromek je potřeba ostříhat, přesadit a dát na světlo. Když začnou rostlině vadnout a žloutnout listy, může to mít dvě příčiny. Nedostatek, nebo nadbytek vody. Správnou možnost zjistíte jednoduchým testem – zapíchněte prst do zeminy květináče alespoň do centimetrové hloubky a hned zjistíte, zda je zemina suchá, nebo ne.

Říká se, že sedmdesát procent pokojových rostlin zahyne vlivem přílišné péče, tedy přesněji přílišné zálivky. Řiďte se pravidlem, že zemina v květináči by měla být po zalití pouze vlhká, nikoliv přemokřená. A před další zálivkou jí dejte čas, aby mohla mírně proschnout.

Tchýnin jazyk trpící přílišnou zálivkou, listy žloutnou.Pokud je rostlina přemokřená, okamžitě vylijte přebytečnou vodu z květináče i z podmisky. Rostlinu vytáhněte z květináče, odstraňte uhnilé kořeny a rostlinu přesaďte. (Pokud ale zemina s kořeny zapáchá, je už šance na záchranu minimální.) Po přesazení novou zeminu udržujte jen mírně vlhkou. Zato rostlinu hodně roste, abyste zvýšili její příjem vody plochou listů, než vyžene nové kořeny.

Problémy způsobuje i nepravidelná zálivka, kdy rostlinu necháme i několik týdnů vyschnout a pak ji vydatně zalijeme. Například oblíbený ibišek na nepravidelnou zálivku reaguje žloutnutím a opadáváním listů.

Kromě intenzity a frekvence zálivky může růst rostlin ovlivnit i kvalita a teplota vody. Vlivem nízké teploty zálivkové vody mohou rostlinám opadávat listy. Na zálivku je optimální voda pokud možno odstátá, s teplotou kolem 22 °C.

Vliv pokojové teploty

Teplotní požadavky jednotlivých pokojových rostlin jsou velmi rozdílné, což může způsobovat řadu problémů. Optimální teploty jsou přitom při vyšší světelné intenzitě vyšší než na stinném místě.

Zimní zahrada pro rostliny většinou znamená ideální podmínky. Pozor ale na ostré sluníčko na jaře či přehřívání v létě.Mnohé pokojové rostliny, pocházející především ze subtropů, potřebují proto během naší zimy většinou nižší teploty. Citrusy, bramboříky, pokojové azalky či kamélie vám v přetopených bytech dlouho nevydrží. Listy začnou hnědnout a opadávat, stejně jako květy. Takové rostliny je lepší umístit v chladnějších ložnicích nebo chodbách.

V zimě musíte dávat pozor při větrání. Pokud otevřete okno třeba jen na chvilku, když je venku pod nulou, pokojové rostliny na to velmi citlivě zareagují. Například listy fíkusu vystavené chladnému proudění vzduchu zaručeně zežloutnou a opadají. V létě je ale naopak potřeba rostlinám větrat, aby se nepřehřívaly.

Stejně tak musíme dávat pozor na ústřední topení, které většina rostlin špatně snáší. Rostliny umístěné nad radiátorem trpí nedostatkem vzdušné vlhkosti a přílišným teplem stoupajícím vzhůru. Většině z nich pak hnědnou listy, až postupně celá rostlina uschne.

Výživa

Rostlina stresovaná nedostatkem vody a živin se zbavuje listů, aby omezila potřebu příjmu živin. Potřebuje nový výživný substrát, větší květináč, dostatek světla a přiměřenou zálivku. Zásadní význam mají pro prospívání pokojovek živiny. Rostlinám bychom měli v době vegetačního růstu, tedy na jaře a v létě, zajistit dostatek živin dodáním hnojiva rozpustného ve vodě, a to minimálně jednou za týden. V nabídce květinářství najdete celou řadu hnojiv vhodných pro pokojové rostliny. V zimě se hnojí daleko méně, stačí jednou za měsíc.

Zemina

Příklad totálně vyžilého substrátu, ze kterého už si rostlina nemá co brát.Řada rostlin, které koupíte v obchodě, byla přivezena z Holandska. Aby se dosáhlo nízké hmotnosti, je jsou zasazeny do lehkého rašelinového substrátu, který rychle vysychá. Takové rostliny by se měly co nejdřív přesadit do kvalitního substrátu pro pokojové rostliny, který je v zahradnických obchodech běžně k dostání.

Cenné rady na závěr

Když si koupíte jakoukoliv rostlinu, napište si hned její název. Na internetu nebo v knize si pak zjistěte, jaké podmínky ke svému životu potřebuje.

Moderní interiér živé rostliny krásně doplní. Za to chtějí jen odpovídající péči. Pokud chcete, aby zakoupená rostlina vydržela téměř vše (kromě přílišné zálivky, tu nevydrží žádná), vybírejte z následujících rostlin: tlustice (Crassula), tchýnin jazyk (Sansevieria trifasciata), šplhavník (Scindapsus), voděnka (Tradescantia), fíkus (Ficus), dracena (Draceana), monstera (Monstera deliciosa), pandán (Pandanus), zelenec (Chlorophytum), orchidej kůrovec (Phalaenopsis), difenbachie (Dieffenbachia), syngonium (Syngonium) nebo například lopatkovec(Spathiphyllum).

Jednoduché znaky řeči rostlin:

Přílišná zálivka – listy žloutnou, opadávají a vadnou, zemina je přemokřená.
Nedostatečná zálivka – listy žloutnou, opadávají a vadnou, zemina je suchá.
Málo světlo – listy jsou měkké, slabé a světlé, lodyhy jsou vytáhlé a zesláblé, opadávají poupata a listy.
Příliš světla – listy jsou žluto-hnědé, na listech se objevují spálená hnědá místa většinou kruhového tvaru.
Příliš chladno – listy opadávají a vadnou.
Příliš teplo a sucho – listy hnědnou a usychají.
Nedostatek živin – listy odspodu žloutnou, mohou být i hnědožluté; listy jsou světle zelené; okraje listů se stáčejí, někdy kadeřavějí; květy jsou malé a bledé; listy odspodu opadávají.