Co je pro psa lepší - obojek, nebo kšíry?

  • 2
Také jste stáli před rozhodnutím, která z těchto variant bude pro vašeho psa lepší? I kynologové vedou na toto téma rozsáhlé debaty.

Pro malé štěně se může zdát obojek zbytečný. Platí ale pravidlo - začněte co nejdříve! 

. Obojky se specifickými vlastnostmi

Antiparazitární obojek

Tento typ pomáhá psy chránit proti klíšťatům, blechám a jiným parazitům. Obsahuje insekticidy nebo různé esence, které škůdce odpuzují.

Jeho cena se pohybuje od 50 do 400 Kč.

Blikací a reflexní obojky

Přispívají k bezpečnosti vašeho psa při výletech a procházkách. Zlepšují jeho viditelnost za šera a tmy.

Koupíte je v cenovém rozmezí od 100 do 500 Kč.

Než si u vás za pár dní pejsek zvykne, nemusíte jej obojkem trápit. Pak už ale není na co čekat. Začínat s výchovou až v půl roce štěněte, to je podle kynologů rozšířený omyl.

"Někteří chovatelé vám prodají štěně, které je na obojek zvyklé a umí už chodit na vodítku. Výhodou je dostat od chovatele obojek společně se štěnětem. Zvíře z něj cítí pach původní smečky a snáší jej daleko lépe," říká kynolog a prodejce psích potřeb Miroslav Blažej.

Kšíry jsou dnes podle kynologů módním trendem. Hodí se hlavně pro záchranářské psy a pro psy asistenční. 

"Samozřejmě všechna tato zvířata jsou nejdříve zvládnutá na obojcích," dodává Miroslav Blažej.

gal

Kšíry se využívají také pro hodně aktivní psy. Ti se při "tahání" majitele po parku narozdíl od obojku neškrtí. Na tom, zda je pro psa lepší obojek, nebo kšíry, se stále odborná veřejnost nemůže shodnout.

Materiály

Každý chovatel i pes preferuje něco jiného. Někde je oblíbená pravá kůže a její napodobeniny, jinde různobarevné látkové či obyčejné provázkové obojky. Psí doplňky se vyrábějí také z umělých vláken (nylon, polypropylen, polyuretan) nebo z různých kovů.

Ceny

"Obyčejné provázkové obojky seženete za 16 až 30 korun. U těch z chromu se dopracujete k tisícovce úplně bez problémů," upozorňuje kynoložka Lada Voženílková, která se také věnuje prodeji psích potřeb.

Fóra čtenářů HOBBY.cz