Není nad doma upečený chléb.

Není nad doma upečený chléb. | foto: Probio.cz

Zadělat těsto, nakrmit kvásek. Osvědčený recept na první vlastní chléb

  • 31
První Den domácího chlebopečení připadá na sobotu 23. dubna. Chce podpořit pečení pravého domácího chleba, u kterého přesně víte, z čeho je upečený. Připravili jsme postup, díky kterému zvládne upéct chleba opravdu každý.

Projekt Chlebopečení vznikl ve spolupráci s několika firmami, které se zabývají produkcí biopotravin. Společně proto vyhlašují 23. duben 2016 prvním českým Dnem domácího pečení. Jeho prostřednictvím chtějí šířit informace o poctivém chlebu, surovinách, receptech a také o tom, že domácím pečením můžeme podpořit lokální producenty a prodejce kvalitních potravin.

„Když si dnes koupíte chleba, tak často nevíte, jestli je opravdu jen z nejzákladnějších surovin, nebo z chemicky upravených směsí. Svým nákupem rozhodujete o tom, komu dáváte peníze. Tímto projektem bychom rádi podpořili poctivé české pekaře a producenty poctivých surovin, které si na svůj domácí chleba můžete pořídit,“ říká Petra Kruntorádová, šéfredaktorka Pravého domácího časopisu, který akci inicioval.

Postup pečení chleba

K českému Dni domácího chlebopečení se může přidat každý z pohodlí svého domova a kuchyně tím, že si sám upeče domácí chleba. Veškeré informace, které nezkušení pekaři potřebují k upečení prvního vlastního bochníku, jsou na webu akce.

První ročník českého domácího chlebopečení podporují i osobnosti, které domácí chleba pečou a poctivým potravinám se roky věnují, píší o nich nebo je samy vyrábějí.

Jsou mezi nimi například specialistka na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimáková, autorka knihy BioAbecedář Hana Zemanová, autorka knih a blogu Eva Francová, známá jako Kuchařka ze Svatojánu, provozovatelka webu o zdravé výživě Biolenka.cz Lenka Žák a mnozí další. Akci podporuje například také moderátorka Martina Hynková Vrbová, která na Den chlebopečení plánuje upéct svůj první pecen.

Podívejte se, jak na domácí chléb:

18. listopadu 2014

Běžné mouky vhodné na pečení domácího chleba

Odbornice na zdravý životní styl a biopotraviny Barbora Hernychová upozorňuje, že některé mouky jsou vhodnější na pečení cukrářských výrobků, jiné jsou určené do chlebových směsí, další jsou bezlepkové či z netradičních obilovin. Tady je stručný přehled, abyste se v surovinách vyznali.

Bílé mouky
Bílé mouky mají vynikající pekařské vlastnosti, oproti moukám celozrnným mají nižší obsah vlákniny, minerálních látek, enzymů i tuků. Jsou trvanlivější než mouky celozrnné.

Celozrnné mouky
Celozrnné mouky mají ze všech druhů mouk nejvyšší obsah vlákniny, minerálních látek, enzymů i tuků. Mají hrubší strukturu než mouky chlebové. Z dietetického hlediska jsou tyto mouky nejhodnotnější.

Chlebová mouka
Svým složením je mezi moukou celozrnnou a moukou bílou. Strukturou patří mezi mouky hladké. Ve srovnání s bílou moukou má více vlákniny, minerálních látek, enzymů i tuků. Ideální je kombinovat mouky chlebové v určitém poměru s moukami bílými. Těsta z chlebových mouk mají hrubší a hutnější strukturu, jsou vláčnější a vážou více vody. Díky tomu vydrží chléb čerstvý a nevysychá tak rychle.

Mouky ze zapomenutých plodin vhodné k pečení chleba

Tip pro úplné začátečníky

Připravená směs mouky ze sedmi druhů obilovin, ke které stačí jen přidat droždí a vodu.

Ten, kdo by si chtěl vyzkoušet pečení ve své domácí pekárně úplně poprvé a netroufá si na experimentování s moukami, má ještě jednu možnost. Vyzkoušet již hotovou, namíchanou směs z kvalitních bio surovin.

Špaldová mouka
Pšenice špalda představuje jednu z nejstarších původních obilovin. Oproti klasické pšenici nebyla uměle přešlechtěna, zachovala si vysoký obsah živin i lepší stravitelnost pro náš organizmus.

Pohanková mouka
Pohanková mouka je přirozeně bezlepková, tedy vhodná i pro celiaky.

Mouka z červené pšenice a dvouzrnky
Tato mouka vzniká jemným namletím a kombinací dvou méně známých obilovin – pšenice dvouzrnky a červené pšenice. Pečivu dodá výraznější chuť a tmavší zabarvení.

Mouka výražková
Jedná se o málo vymletou mouku ze žita. Byla vždy považována za panskou surovinu, lepší a luxusnější než mouky tmavé. Je velmi jemná a peklo se z ní na svátky a posvícení. Nejlépe ze všech žitných mouk drží tvar.