Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Deset fíglů, abyste se nesekli při výběru nové motorové sekačky

aktualizováno 
Může se vám stát, že si pořídíte drahou značkovou sekačku a stejně s ní nebudete spokojeni. Zvolili jste patrně model, který neodpovídá vašim potřebám. Anebo jste koupili levnou bezejmennou, kde je hodně komponentů ošizených.

Těžký výběr mezi desítkami typů sekaček | foto: Profimedia.cz

Proč jsou některé sekačky drahé a jiné za polovic, i když vypadají skoro stejně? Jak je možné, že jeden výrobce dokáže sekačku vyrobit za málo a druhý ne? Připlácí se opravdu jen za značku?

"Trochu ano, ale jen do jisté míry. Zatímco značkový výrobce nemůže jen prodávat, ale musí budovat dokonalou a kvalifikovanou servisní a prodejní síť, bezejmenný výrobce prodá přes hobbymarket a dál se nestará. Tyto náklady se u značky musí samozřejmě projevit v ceně. Zákazník pak ale na oplátku dostává kvalitní a rychlý servis. Navíc jsou stroje před prodejem připraveny a seřízeny do provozu. S tím v marketu nemůžete počítat," tvrdí Tomáš Nevečeřal ze společnosti Husqvarna.

U každé sekačky je několik míst, kde je možné ušetřit a zákazník to nepozná na první pohled. Značkový výrobce si ale takové šetření nemůže dovolit, neznačkovému je to jedno, hlavně že prodá. Další osud zákazníka je mu lhostejný.

Sekačka jako od krejčího

co nahlásit prodavači

  • velikost pozemku
  • členitost pozemku
  • svahovou dostupnost
  • četnost sekání
  • způsob sběru trávy
  • kdo bude sekat
Sekačka se kupuje na míru jako oblek do tanečních. "Mám nacvičených několik základních otázek, na které se zákazníka ptám, jakmile vkročí do prodejny," říká Patrik Machek, šéf prodejny Nobur, která prodává zahradní techniku (viz box).

Od velikosti pozemku se odvíjí síla motoru a záběr nože, členité pozemky potřebují sekačky s velmi snadnou ovladatelností a menším záběrem. Jinou sekačku také potřebuje ten, kdo počítá na jaře, kdy tráva roste nejvíc, se sekáním 2-3x týdně, jinou ten, kdo přijede na chalupu a seká jednou za čtrnáct dní.

Záleží také na tom, zda si zahrádkář přeje trávník pěstovat, anebo mu jde jen o to, aby mu zahrada nezarostla plevelem, zda má možnost a chuť likvidovat posekanou trávu.

1. Pozor na ložiska

U levných sekaček nenajdete kolečka uložená v klasických kuličkových ložiscích. U koleček to na první pohled nepoznáte, lze ale předpokládat, že pokud je výrobce takto kvalitně usadil, pochlubí se tím v manuálu nebo propagačních materiálech. V opačném případě o uložení taktně pomlčí. U profesionálních sekaček bývají kolečka dokonce hliníková.

2. Poddimenzovaný motor

U neznačkové sekačky se může stát, že výrobce, jen aby ušetřil, poddimenzuje motor. Na sekačce se záběrem sečení přes 50 cm pak najdete motor odpovídající použití spíše na malé sekačce bez pojezdu. Obecně se uvádí, že na deset centimetrů žacího nože budete potřebovat jednu koňskou sílu, pojezd navíc spotřebuje 0,3-0,5 koně.Uložení hřídele motoru

Problém je v tom, že na motorech sekaček tento údaj už často nenajdete, udává se spíše točivý moment. To proto, že malé zahradní stroje (sekačky, křovinořezy, pily...) spotřebují většinu výkonu na rotační pohyb, tradiční značení najdete na větších strojích, například na traktůrcích, kde se více výkonu využije k pojezdu.

Pro orientaci: u nejběžnějších motorů značky Briggs and Stratton jsou série 400 a 500 vhodné pro malé sekačky bez pojezdu, série 600 a 700 jsou určené pro výkonné stroje, řada 800 pro poloprofesionální sféru (velký přehled motorů a návod, jak se v nich vyznat připravujeme). Rozmezí točivého momentu od nejslabší po nejvýkonnější řadu se pohybuje zhruba v rozmezí od 6 do 10 Nm, pro sekačky s pojezdem a větším záběrem vyhoví "šestistovková" řada.

3. Lanko plynu

Dnes už se u lepších sekaček označuje jako přežitek. "Sekačka má stejně v záběru běžet na nejvyšší otáčky, v opačném případě ztrácí výkon," radí Machek.

Plynulé ovládání rychlosti pojezdu

Plynulé ovládání rychlosti pojezdu

Kdo si bude chtít vybrat sekačku s pojezdem bez lanka plynu, měl by chtít ale motor se systémem, který si dokáže automaticky regulovat výkon. Pokud vjedete do vysoké trávy, přidá si tak, aby se nezahlcoval.

Tyto sekačky bývají také vybaveny plynule regulovatelným pojezdem: čím víc mačkáte páku, tím rychleji sekačka jede bez závislosti na otáčkách motoru.

4. Snadné startování

Snadné startování motoru

Snadné startování motoru

Vyšší řady motorů už startují bez nepraktického pumpování benzinu před startem. Když na motoru pumpičku nenajdete, bývá to i známkou toho, že motor zabere s použitím daleko menší startovací síly.

5. Pozor na levné plasty skeletu

Materiál skeletu patří k nejdůležitějším parametrům sekačky, motory často vydrží déle než šasi. Levné a lehké ABS plasty jsou vhodné spíše na elektrické sekačky, přesto se na trhu občas objeví i v provedení s benzinovým motorem. Mezi prodejci se traduje: levný italský ABS plast je křehký, drahý finský naopak nezničitelný. To je informace bez záruky, v obchodě toto stejně nepoznáte, vodítkem může být jedině cena sekačky.

Rozumným kompromisem mezi cenou a kvalitou je skelet z ocelového plechu, při dobré údržbě nějaký ten rok vydrží, o stupeň výš je úprava s pozinkem. Na vrchol žebříčku pak patří skelety z nezničitelného litého hliníku a drahé kompozitní plasty.

6. Ať se pod ní při údržbě neplazíte

Při koupi se přesvědčte, jak snadno se sekačka čistí. Možnost připojení na zahradní hadici je marketingovým tahem, který přiznávají i sami výrobci. Pokud se nepoužívá od začátku a pravidelně, nemá v praxi smysl.

Sklopení do servisní polohy

Sklopení do servisní polohy, ucpávka a tvar skeletu ukazují na sekačku vhodnou k mulčování

Po sklopení do servisní polohy

Sklopení umožní jednoduché pojistky na madle

Daleko lepší je při koupi zjistit, do jakého záklonu je možné sekačku sklopit, aby se pod ni člověk dostal a mohl vyčistit zbytky trávy.

7. Ať si neotlačíte ruce

Ergonomie pák pojistky plynu a pojezdu

Ergonomie pák pojistky plynu a pojezdu

Přestože samochodné sekačky jezdí samy, je velmi nepříjemné tisknout při tom současně obě páky: "pojistku mrtvého muže" a páku pojezdu. Vyzkoušejte si už v obchodě, jak výrobce dbá na ergonomii. V opačném případě budete mít po odpoledni sekání ruce jeden velký puchýř.

8. Dbejte na tvar skeletu, ne na design

Než koupíte, rozmyslete si, jakým způsobem a jak často budete sekat. Zvedněte si v obchodě skelet a podívejte se sekačce "pod sukně". Prostorný (objemný) a hladký skelet je ideální pro sekání vyšší trávy, dobře se s ním bude i mulčovat, lze ho snadno uzavřít mulčovací ucpávkou.

Skelet z litého hliníku

Skelet z litého hliníku

Výrazně tvarovaný skelet s přepážkou tvarující podvozek do šneku si říká o výhoz trávy do koše. Vzhledem k menšímu vnitřnímu prostoru si ale hůře poradí s vysokým porostem.

9. Centrální nastavení výšky sekání není pro každého

Prakticky každý z velkých výrobců nabízí sekačky s centrálem. Každý snaživý prodejce ho ale může nabízet jako komfort ovládání a přidanou hodnotu. Jenže někdy se může stát i nevýhodou a to vám připomenou jen někteří.

Centrální ovládání výšky zdvihu

Centrální ovládání výšky zdvihu

Indikace výšky sečení

Indikace výšky sečení

Kdokoliv počítá s tím, že občas bude muset vjet do vyšší trávy, měl by si nechat možnost nastavovat přední i zadní kola zvlášť. V okamžiku, kdy přední kola nastavíte na vyšší výšku sekání než zadní, budete trávu "nadsekávat", tedy přesekávat nadvakrát. Nůž napřed trávu přesekne nahoře, kde je řidší, na zvolenou výšku se pak stéblo přesekne vzadu.

Tento způsob je vhodný i proto, že vysoké stonky, které se jen ohnou, se doseknou v zadní části. Pokud byste měli sekání nastavené v rovině, zůstanou pod nožem a dál budou hyzdit plochu. To je typické pro suchá období, kdy tráva samotná téměř nepoporůstá, ale některé plevele se derou vzhůru.

10. Líbivá velká kolečka

Jsou fenoménem posledních let. V hodně nerovném drnovitém terénu mohou být podle některých názorů výhodou díky svému většímu poloměru. Kdo nedá jinak, měl by si ale ověřit, že jsou uložena v kuličkových ložiscích. V opačném případě mají větší tendenci vyviklat se kvůli větší páce od středu k obvodu.

Velká kolečka a uložení do ložiska

Někdy se používají i u sekaček, které mají přední náhon a které bývají určeny do svažitého terénu. U takových sekaček si vyzkoušejte, jakou sílu potřebujete ke stlačení madla směrem k zemi, jak je sekačka vyvážená. V okamžiku, kdy se naplní koš, by se mohla převažovat vzad a přední pohonná kolečka by ztrácela záběr.

Sekačka určená pro podobný provoz má osu usazení zadních kol posunutou dozadu tak, aby se počítalo se zatížením koše. Výrobce, který jen (kvůli módě) mechanicky nahradí malá kola za velká, podobného vyvážení celku nedosáhne.

Pošlete fotky zahrady a soutěžte o sekačku

Benzínová travní sekačka R 152 SVHPošlete fotky své zahrady, svého oblíbeného zahradního zákoutí nebo zahradní vychytávku, na niž jste pyšní, a můžete vyhrát sekačku Husqvarna R152 SVH, která nabízí nejen sběr, ale i mulčování nebo boční výhoz, tedy nejuniverzálnější řešení pro každou zahradu.

Autor:
Nejčtenější

Majitelka podniku přinutila Pohlreicha svézt se na místní bobové dráze.
Na Pražáka dobrý, pochválila Pohlreicha restauratérka s dvěma hvězdami

Majitelka brněnské restaurace, kterou navštívil Zdeněk Pohlreich v dalším díle pořadu Ano, šéfe!, se rozhodla vybudovat dietní fast food, ale stěžovala si, že...  celý článek

Ústecké komíny (ilustrační snímek).
Kominíci mají napilno, topná sezona letos začala dřív

Letošní topná sezona začala nemilosrdně už na začátku září, a to způsobilo řadě tuzemských domácností nečekané starosti. Většina z nich totiž nestihla objednat...  celý článek

Reportér Matěj Smlsal předvádí několik praktických triků s vejci.
VIDEO: Čerstvé, nebo zkažené? Triky, které vám pomohou při vaření vajec

Jako synonymum neschopnosti v kuchyni se říká: umí jenom uvařit vejce a čaj. Ale práce s vejci není až tak triviální, jak se zdá. Práci s vejci si totiž lze...  celý článek

Šikoku inu (shikoku inu) je od roku 1937 japonským národním pokladem.
Z japonských psích lovců prasat milovaní společníci i národní poklad

Japonci jsou přesvědčeni, že jimi vyšlechtěná psí plemena jsou naprosto výjimečná, což lze samozřejmě tvrdit například i u národních plemen českých. Nicméně...  celý článek

Další z rubriky

Sousedské vztahy bývají velice křehké, proto se vyplatí vycházet si se sousedy...
Hluk, zápach či nedovolený pobyt. Jak řešit prohřešky zvířat u sousedů

Ne každý majitel rodinného domku je nadšený zahrádkář a chovatel. Někomu může vadit zápach z chlívku, jinému létající peří, dalšímu hlasité projevy drůbeže....  celý článek

Čeští zemědělci už dnes pěstují celou řadu druhů salátů, trh si to vyžádal. Teď...
OBRAZEM: Kdybyste si salát měli sami vypěstovat, nevyhodíte ho

Zelenina patří mezi nejčastěji vyhazovaný druh potravin v evropských domácnostech. Iniciativa Zachraň jídlo se proto vydala po stopách té nejprodávanější,...  celý článek

Krychlové melouny jsou samozřejmě skladnější. Ale také výrazně dražší. V...
Tvarovaný meloun je spíš jen dekorace. Jako rarita víc vynáší

Těžko říci, jestli melouny tvarované během růstu do podoby krychlí, srdcí či pyramid ještě patří do krámků s ovocem a zeleninou. Japonci za ně zaplatí nemalé...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.