Se psem bude možná u veterináře častěji než se sebou u lidského doktora.

Se psem bude možná u veterináře častěji než se sebou u lidského doktora. | foto: TÉMA, Profimedia.cz

Deset nejčastějších nemocí psů: spojivky, zuby, artróza i žaludek

  • 8
Ve čtyřech a půl milionech českých domácností žijí podle odhadů asi dva miliony psů a jeden milion koček. Nemocných domácích mazlíčků rychle přibývá a s tím strmě rostou i náklady na jejich léčbu. Obzvláště u psů.

Téma nemocí domácích mazlíčků je věčné. Ne nadarmo se radí při koupi štěňátka hodně podrobně zkoumat zdravotní stav rodičů. Podívejte se na nejčastější zdravotní potíže u pejsků, se kterými se v průběhu jejich života nejčastěji můžete setkat.

1. Zánět hltanu a hrtanu

Atlas bolesti v nejnovějším čísle týdeníku TÉMA

Nejčastější příčinou je nachlazení, kdy pes promokne nebo třeba uřícený vypije ledovou vodu. Zvíře kašle, mění se jeho hlas a může v důsledku zahlenění i zvracet. 

Teplota může, ale nemusí být zvýšená. Chybou je nasadit lidské léky. Naopak zvíře by měl vidět veterinář, aby vyloučil další problémy, například infekční onemocnění plic.

2. Zánět spojivek

U psů se vyskytuje docela často. Může být způsoben infekcí, ale i vnějším podrážděním oka, například drobným poraněním nebo prachem. Nemoc se projevuje hnisavým výtokem z očí. Řešením je podání antibiotických kapek nebo mastí.

3. Zubní kámen

Vyskytuje se zejména u malých plemen i u mladých psů. Znamená zažloutlý až nahnědlý povlak na zubech, který může působit zánět dásní a v pokročilém stadiu i vypadávání zubů. Na místě je pravidelné odstraňování zubního kamene v ordinaci, ať už mechanicky, nebo ultrazvukem. Důležité je psovi podávat také tvrdou potravu.

4. Artróza

Jde o vleklé a bolestivé onemocnění kloubů, které zvířeti znemožňuje pohyb. Častěji se vyskytuje u zvířat s nadváhou nebo vrozenými sklony. Léčí se podáváním léků zlepšující pohyblivost kloubů. Někdy je nutné zvolit operační výměnu kloubů.

5. Zánět análních žlázek

Pokud je přirozené vyměšování narušeno, dojde k jejich zduření, což psa urputně svědí, a proto tahá zadek po zemi a olizuje si kořen ocasu. Nutné je mechanické vyprázdnění žlázek v ordinaci nebo v psím salonu. Léčba zánětu pak patří pouze do rukou lékaře.

6. Zánět kůže

Příčin může být celá řada, proto je vhodné sledovat vývoj onemocnění. Mohou se objevit strupy, vřídky i lupy, vše doprovázené svěděním. Pes si může postiženou srst lízat nebo vykusovat. Léčba spočívá v desinfekčních koupelích, případně aplikaci přípravku s kortikoidy nebo antibiotiky.

7. Začervení škrkavkami

Škrkavky jsou jedny z nejběžnějších parazitů. Mohou se přenést i na člověka, zejména dětí, které si hrají na zemi a olizují znečištěné prsty. Dospělé zvíře je nutné 2x až 4x ročně odčervovat, a to i přesto, že je pes zdravý a nemá žádné příznaky.

8. Otočení žaludku

Dochází k němu náhle u velkých plemen. Dojde ke zvětšení břicha, zvíře rychle dýchá a má zrychlený tep, snaží se zvracet, ale nezvrací. Nezbytný je okamžitý převoz k veterináři a chirurgický zákrok. Pokud nedojde k zásahu včas, zvíře umírá.

9. Katar žaludku a střev

Obvykle vzniká z nevhodné stravy, při polknutí různých předmětů nebo při infekci. Projevuje se nechutenstvím, žízní, zvracením, zvýšenou teplotou a bolestmi v oblasti břicha. Může se střídat zácpa a průjem. Nezbytná je hladovka a následná dieta.

10. Zablešení

Blechy se snadno šíří při vzájemném kontaktu s jinými psy. Napadené zvíře se drbe, může mít na kůži začervenalé ranky, je neklidné a v jeho srsti jsou vidět drobné černé tečky, což je bleší trus. Nezbytné je průběžné používání antiparazitik, ať už v podobě obojku, spreje nebo pipet. Nutná je i desinfekce prostředí, včetně pelíšků a dek.

Atlas bolesti psů najdete v pátečním vydání týdeníku TÉMA.


Témata: Péče o psa