Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Děti chtějí na zahradě pomáhat. Tak je nechte, to se jim neztratí

aktualizováno 
Už v malých dětech můžete povzbudit sklon k zahradničení. Chtějí-li pomáhat na zahrádce, nechte je. Vyhraďte jim záhon, který si budou opečovávat samy. Ale vyberte jim rostliny, u nichž rychle uvidí výsledky svého snažení.

Vztah k zahradničení nejlépe probudíte už v dětství. | foto: Profimedia.cz

Pobyt venku je pro dětský temperament i zdraví to nejlepší. A nemusí zahradu využívat jen ke svým hrám, můžete je zapojit do některých prací tak, že budou dokonce prosit, aby mohly pokračovat.

Nové nářadí, nové hračky

Protože děti rády napodobují dospělé, můžete v nich snadno vzbudit chuť vám na zahradě pomáhat. Pořiďte jim malé nářadí – rýček, hrabičky, lopatku a konvičku (můžete zakoupit jako speciální sadu, včetně zahradní zástěry – viz článek o vybavení malého kutila a zahradníka) a dovolte jim na záhoncích pracovat. Větší děti ocení, vyhradíte-li jim vlastní kousek zahrady, na kterém si budou moci vypěstovat své květiny, zeleninu a ovoce.

Čtěte v MF DNES

Ve středu 1. června vychází v příloze DOMA DNES velký materiál o dětech na zahradě. Nejen o tom, jak je zapojit do zahradničení, ale i jak jim vybavit pískoviště, jaké jsou ideální houpačky nebo klouzačky. A soutěž o tři trampolíny a deset klouzaček.

Mimoto i články o ideálních žaluziích nebo rady pro majitele pejsků.

Pro tyto účely jsou nejvhodnější rostliny, které mají atraktivní výsledky v krátké době. Zvolte například rychle rostoucí letničky (slunečnice, lichořeřišnice, měsíček lékařský, afrikán, černucha), nenáročnou zeleninu (hrášek, bob obecný, fazole, cuketa, brambory, cibule, karotka, ředkvičky) a jakékoli drobné ovoce (jahody, maliny, rybíz, borůvky).

Ostatně ovocných keřů a stromů byste měli na zahradu vysadit víc, aby mělo dítě po celé léto co mlsat. Učte děti rozeznávat jednotlivé druhy rostlin a upozorněte je na ty jedovaté. Máte-li velmi malé děti, měli byste s pěstováním jedovek raději několik let počkat (například skočec má lákavé plody podobné malým kaštanům, ale pouhá tři semena jsou pro dítě smrtelná).

Sedm tipů pro bezpečnou zahradu

Abyste předešli možným zraněním svých potomků, přizpůsobte se jim. Přinášíme sedm zásad pro bezpečnou zahradu.

1) Ohraničte pozemek

Kvalitní plot je základ. Rozjařené dítě v zápalu hry snadno vyběhne na silnici. Totéž se týká i systému zavírání branky u domu. K běžnému zavírání přidejte západku, která bude ve výšce, na kterou dítě nedosáhne.

2) Zahradní technika

Elektrické a benzinové stoje i ostatní zahradní techniku ukládejte na bezpečné, uzaviratelné místo.

3) Neustálá ostražitost

Nástroje s ostrými hranami a bodci (rýče, hrábě, kosu, motyku) nikdy nenechávejte v zahradě opřené o strom, dítě o ně snadno zakopne a zraní se.

4) Pozor na loupaný rákos

Podpěry a mříže z ostrého loupaného rákosu a z drátěného pletiva nahraďte jiným materiálem. Odstraňte také špičaté větve a nebezpečné trny, především ty ve výšce očí dítěte.

5) Ostré konce

Špice (na plotě i jinde) raději zakryjte bezpečnostními kryty. Nebo raději zvolte takovou konstrukci, aby malé děti nebyly schopné na ni vyšplhat.

6) Vodní plochy

Bazény a jezírka oploťte. Překážky odstraňte, až když se dítě naučí pořádně plavat.

7) Vyhněte se jedovatým rostlinám

Pečlivě vybírejte, co budete do zahrady sázet. Jedovaté rostliny raději na několik let odstraňte. Větší děti seznamte s nebezpečím, které s sebou jedovaté rostliny nesou. Pro vaši orientaci: mezi jedovaté rostliny patří skočec, náprstník, konvalinky, lýkovec, oleandr, brslen, zimostáz, lýkovec, tis, vlčí bob, aron, durman, wisteria, podzimní ocún. Jedovaté nebo nejedlé plody má skočec, cesmína, rulík, břečťan, ptačí zob, tis, zimolez, lýkovec, aron, nezralý černý bez.

Autoři:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

VIDEO: Potřebovali se zbavit beranů, upekli je na kamenech v zemi

Vše potřebné je už připravené.

Šéfkuchař Vojtěch Kalášek rád zkouší neobvyklé věci, se kterými se v běžné praxi nesetkáte. Tentokrát se rozhodl...

Další z rubriky

Chtěli vlastní čaj, tak jezdí pečovat o kus čajové zahrady v Gruzii

Když pečujete o pronajaté čajové záhony v Gruzii, přijde se za vámi podívat...

Zahrady mají nejrůznější podoby. Mladý pár z Frýdku-Místku a Třince vycestoval mimo domov a pronajal si malou část...

Na webu najdete 10 tisíc míst, kde si můžete natrhat úrodu zdarma

Iniciativa Na ovoce pořádá řadu akcí se sběrem jablek a moštováním, ale i...

Speciální web ukazuje místa, kde je možné trhat ovoce, aniž by vás jeho majitel hnal. Interaktivní mapa zobrazí přes 10...

Rajčata na Moravě opět kosí makadlovka, škodí v zahradách i sklenících

Housenka makadlovky Tuta absoluta na listu rajčete

Pěstitelé rajčat na jižní a střední Moravě se opět potýkají s motýlem makadlovkou. Zatím nejde o kalamitní přemnožení,...

Najdete na iDNES.cz