Lovečtí psi, eventuálně buldoci, bulteriéři či staffordi ze Severní Ameriky by mohli o setkání s urzonem vyprávět. | foto: Profimedia.cz

Urzon zadupe, naježí se, otočí a nacouvá do protivníka. A to se brání

  • 22
"Bylo to devastující. Nedovedu si představit, jak intenzivní bolest museli zažít moji psi, když se jim stovky ostnů zapichovaly do těla," řekla Allison Nolesová, otřesená majitelka dvou urzonem zraněných psů z Blanchardu v Oklahomě.

Její tříletá fenka buldoka Bella Mae, která se do setkání s urzonem evidentně opřela opravdu naplno, měla poté v hlavě, tlapách i po celém těle uvíznutých více než 500 silnějších i slabších bodlin. S urzonem se setkala přímo na zahradě svých majitelů, na jejichž pozemek chodí v době sucha k rybníčku pít i volně žijící zvířata.

"Nepřekvapuje mě, že buldok se choval při střetnutí s urzonem zarputile. Toto plemeno totiž spolu s bulteriérem či staffordem patří k urzonem nejčastěji zraněným psím plemenům," vysvětlil Pavel Brandl, kurátor savců pražské zoo. "Jedno švihnutí ostnatým ocasem jim totiž nestačí k tomu, aby vyklidili pole. A ohrožený býložravec se prostě jen zcela standardním způsobem bránil."

Buldog z Oklahomy byl po setkání s urzonem k nepoznání. Veterinář mu následně v těle napočítal přes 500 ostnů.

Dikobraz ani urzon své ostny nevystřelují, je to pověra. Ale pokud vás na ně v rámci sebeobrany naberou, mohou se uvolnit a zůstat v kůži.

Podobně jako dikobraz má totiž urzon své ostny jen na obranu, v bodliny se mu během evoluce přeměnila srst na hřbetě a ocasu. "Pokud se urzon cítí ohrožen, začne podobně jako dikobraz dupat, naježí se, otočí a nacouvá do protivníka. Přitom se ostny mohou uvolnit a zůstat zapíchnuté v kůži protivníka.Takhle se zřejmě odehrálo i střetnutí se zarputilým buldokem, který se mu postavil do cesty," odhaduje zoolog.

Urzoní ostny jsou mnohem zákeřnější nez dikobrazí

Urzon je mírumilovný severoamerický hlodavec, na svoji obranu ovšem neváhá použít hodně nepříjemnou zbraň v podobě bodlin se zpětnými háčky.

Z vlastní zkušenosti také Pavel Brandl ví, jak "chutnají" ostny dikobraza i urzona zapíchnuté v kůži. "Urzon je mnohem horší. Dikobraz má totiž ostny hladké, takže se sice zlomí a mohou se zapíchnout, ale vyhnisají a z rány vypadnou. Zato urzoní ostny mají zpětné háčky, takže to nesmírně bolí a jen tak je nevytáhnete, nepříjemně v kůži drží. A propíchnou i koženou rukavici," popisuje. 

Navíc každý stah svalu urzoní osten jakoby vtahuje do tkáně. "Je například popsaný případ pumy, u které tyto urzoní ostny doputovaly skrz kůži a svaly až do vnitřních orgánů a puma posléze na tyto následky střetnutí s urzonem uhynula," konstatuje zoolog. Dikobrazi zase mají na svědomí spoustu zchromlých zvířat.

Hrozí samozřejmě i riziko infekce, ostny zvířat bývají špinavé. Ale pokud se je podaří vytahat, má mladá buldočice šance na vyléčení. Jak zaznamenal mimo jiné i portál BBC News, veterináři Leonardo Baezovi na klinice Animal Emergency Center v Oklahoma City se už podařilo část ostnů opatrně vytahat. Cesta k úplnému zotavení ale bude pro fenku ještě hodně dlouhá. 

Baez uvedl, že by si měli v této souvislosti dávat na svá zvířata a děti pozor všichni, kdo mají na zahradě zdroj vody. Urzon totiž sice neútočí, ale při ohrožení necouvne. Otočí se zády a do svého protivníka nacouvá. 

Tříletá fena buldoka z Blanchardu v Oklahomě narazila u rybníčku v zahradě své majitelky na zarputilého urzona.

Tříletá fena buldoka z Blanchardu v Oklahomě narazila u rybníčku v zahradě své majitelky na zarputilého urzona.