Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Dříve, než si zatopíte v krbu, postarejte se o komín

Komín v domě rozhoduje o tom, jak veliký krb si můžete pořídit. U nových staveb si vše dopředu spočítáte, u starých domů to bývá složitější. Ale i zde pro vás máme řešení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Pája Hav

..dobrá rada nad zlato...

 ...Hlavně je potřeba při stavbě komína dát na dobrou radu kominíků.Která se týká potřeby dodržení výšky komína,kde minimální kolmá  vzdálenost vyústění kouřovodu musí být 60 cm nad hřebenáč,eventuelně její dodržení v úhlu střechy.Čímž se zabrání vzniku větrného pytle,který by mohl znehodnotit funkčnost nového komína.

0/0
17.9.2008 0:14

Dick Winters

Délka komínu

Na funkci spotřebiče má rozhodující vliv účinná výška průduchu, která se počítá od sopouchu (zaústění kouřovodu do komínu) k ústí komínu.

Poměrně často se stává, že si lidé osadí do podkroví kamna a diví se, že jim špatně hoří, když komín celkově měří třeba deset metrů. Ale sopouch je třeba jenom 4 m pod ústím komínu a jenom tato účinná výška generuje komínový tah. To co je pod sopouchem je tzv. neúčinná výška a v ní komínový tah samozřejmě nevzniká.

Snad jsem to napsal srozumitelně.

0/0
16.9.2008 21:51

mirkka

Opatrnosti není nikdy dost....

.... aniž bych se chtěla dotknout jakéhokoli výrobce komínových systémů, nevzbuzuje ve mně moc důvěry komín, který si člověk "za chvíli sám složí a topí". Jsme určitě národ všeumělů, takže když si sám doma někdo napatlá dlaždičky v koupelně a ony opadají,  není to určitě důvod k radosti.... nicméně dá se to poměrně snadno napravit. Upřímně mě ovšem děsí představa dlouhodobého topení v takovém "raz-dva komíně". Podle článku to totiž vypadá, že není nic jednoduššího než postavit si svépomocí komín ------ sehnala bych si nejdřív veškerou dokumentaci a nejdřív konzultovala s hasiči. A samozřejmě neprůstřelnou pojistku na dům.....:-/

0/0
16.9.2008 13:51

Dick Winters

Komíny

Trochu bych to upřesnil

1. účinná výška komínu pro pevná paliva je minimálně 5m, pokud je nižší, musí být spalinová cesta doložena výpočtem

2. cena za frézování se pohybuje v rozmezí 1000-2000 podle tvrdosti komínového zdiva

3. u starých objektů mívají komíny rozměr 150x150 mm což odpovídá teoreticky průměru 170 mm

4. nerezové komíny jsou OK, ale pozor na minimální vzdálenost tohoto  komínu od hořlavých konstrukcí, která většinou nesmí být nižší než 100 mm (určuje výrobce komínu)

0/0
16.9.2008 8:45

Podrazza

Re: Komíny

Starý objekt je poměrně široký pojem. Na chalupě máme 150mm (60 let stará stavba), stejně jako komíny na většině stavení v okolí. Známý má chalupu starou o dost více než 100 let a má průměr komína tuším kolem 250 mm a při poklesu tlaku vzduchu občas problémy s tahem a nadměrným ochlazováním komína...

0/0
16.9.2008 11:18

Dick Winters

Re: Re: Komíny

U hodně starých objektů se většinou stavěly komíny tzv. průlezné se světlostí cca 450x450 mm. Součástí komínu často bývala pec na chleba a černá kuchyně.

Takový komín byl v objektu pouze jeden a vedly do něj kouřové kanálky ze všech místností. U průlezných komínů samozřejmě převažují nevýhody. Zdivo zabírá fůru místa, komín se provozem spotřebiče jen pomalu ohřívá a tím pádem málo táhne a více dehtuje, je u něho problematické čistění atd.

0/0
16.9.2008 11:45

Garion.

Re: Re: Re: Komíny

Ano, takové komíny měly smysl, když se topilo uhlím, kde se dosahovalo podstatně vyšších teplot spalin a komín se dostatečně zahřál. Pro dnešní spotřebiče je nutno i tento průlezák vyvložkovat komínovou vložkou odpovídají průměru hrdla spotřebiče, jinak vás to vykouří.

0/0
16.9.2008 20:10

mirkka

Re: Komíny

"....150x150 mm což odpovídá teoreticky průměru 170 mm......" - to je skutečně pouze teoreticky...... Prodávám už několik let kamna, ale u těch Vám není tato teorie mnoho platná. U komína musíte brát v úvahu vždy ten menší rozměr ( i u obdélníkového průduchu, např. 13x17cm), neboť kouř stoupá v pomyslné spirále..... Jestliže si podle své teorie připojíte kamna k malému komínovému průduchu, budete mít doma víc kouře a pachu než tepla...... možná až na dny, kdy budou pro topení absolutně ideální klimatické podmínky.....

0/0
16.9.2008 13:36

Dick Winters

Re: Re: Komíny

Píšu teoreticky, samozřejmě se tím neřídím (bylo to uvedeno pouze pro porovnání plochy průduchu).

Samozřejmě máte pravdu, nejlépe táhne průduch kruhový, nejhůře táhne čtverec a obdélník (díky vyšším tlakovým ztrátám v rozích průduchu).

0/0
16.9.2008 18:26

Garion.

Re: Komíny

Taky bych to upřesnil, poručíku:

1. souhlas.

2. neznám kominíka, který by jen frézoval. Vždy při frézování dojde k narušení vyzdívky komína a vložkování je nutnost. Ta cena v článku je podle mě podhodnocena. Na těch 3000,- se začíná, spíš počítejte více.

3. čtvercovému průřezu 15x15 odpovídá tahem kulatej pr. 15cm. Ty rohy nelze počítat, proudí jimi ochlazené spaliny zpět. Jak psali přede mnou - kouř stoupá po spirále. Navíc zděný čtvercák má více než dvojnásobnou tepelnou ztrátu než současné 3-složkové stavebnice.

4. Víceméně souhlas, ale musíte si dávat pozor, čím topíte. Pokud budete topit sami a víte, že budete přikládat jen suché palivové dřevo, pak OK. Pokud tam budete topit kdeco, může se povrch vnitřní nerezové vložky narušit. Takže pokud chcete pořádnej komín, tak jedině s kvalitní keramickou vložkou. Tam už by měla být jistota, že ás ten komín přežije.

0/0
16.9.2008 20:05

Dick Winters

Re: Re: Komíny

2. Patrně byla myšlena cena kompletní, pak určitě ano. Frézovaný komín se samozřejmě bez vložky provozovat nesmí, je porušen článek 6.2.1.2  ČSN 73 4201 (minimální tloušťka stěny jednovrstvého komínu)

3. Tu trojku beru zpět, blbě jsem se vyjádřil. Píše se, že nejčastější je průměr 150 mm, ale nejčastější je čtverec 150x150 mm.

4. Spalování suchého paliva je samozřejmě ten nejzákladnější předpoklad pro úspěšné provozování spotřebiče na pevná paliva. S tím plně souhlasím.

Ale minimální vzdálenost komínu od spalných konstrukcí prostě musí být bezpodmínečně dodržena.

0/0
16.9.2008 21:20

channah

Kde se shání odborníci???

Poradí mi někdo, kde sehnat toho správného odborníka, když nebydlím v Praze, ale na malé vesnici? Nepodařilo se mi totiž sehnat ani obyčejného kominíka, tak jsme koupili štětku a komín čistíme svépomocí.:-/

0/0
16.9.2008 7:35

Garion.

Re: Kde se shání odborníci???

Zeptejte se starousedlíků. Není to tak dávno, co komíníci chodili automaticky sami a ještě vám nechali pěknej roční kalendář. Jinak můžete vznést dotaz na kominickej cech, kde by vám měli poradit nejbližšího kominíka. Anebo co třeba google?

0/0
16.9.2008 20:08Najdete na iDNES.cz