Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Při stavbě krbu se nevyplatí šetřit, riziko požáru za to nestojí

Hasiči na základě případů z praxe varují: jen v jihomoravském kraji loni vzniklo 28 požárů rodinných domů způsobených podobnými nedostatky, jako jsou nekvalitní izolace nebo špatně vybudované odvody spalin.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

lukas prokopec

Efektivita plus

Lidi, máte přehled o svém topném systému? Hlavně o jeho efektivitě?

Našel jsem funkcionalitu, která slouží právě k této kontrole. Dokonce

Vám vyhodí, takové hodnoty, jako možná roční úspora a nebo i konkrétní

návrh na modernizaci. Zadáte pár jednoduchých hodnot a hned Vám to

vyskočí - koukněte na www.efektivitaplus.cz a - tak hodně štěstí :o)

0/0
2.5.2009 21:55

petacx

Kachlová kamna - a nízkonákladový dům

Kachlová kamna - a  nízkonákladový dům R^

www.google.cz/search?hl=cs&safe=off&rlz=1T4ADBF_enCZ254CZ255&q=Kachlov%C3%A1+kamna++333&lr=

0/0
24.1.2009 2:09

Svent

vložka + kámen

Máme vložku obestavěnou asi tunou kamene, je to trochu dražší, ale super. Kámen dává teplo ještě dlouho po vyhasnutí plamene. Jen to trochu vypadá jako kolumbárium :-). Vše včetně krytí odkouření je kulaté, dělala kamenická firma na zakázku.

0/0
23.1.2009 17:04

Martin Šubrt

Dotaz

Máme nový komín v novém domě i nový krb, vyvložkovaný. Navíc máme z okolí krbu rozvod tepla do horního patra domu. Potud vše v pořádku. Jenže  při zatopení se do rozvodu tepla dostávají splodiny.

Pátrali jsme, čím to je. Komín těsní, z něj nic  neuniká. A pak jsme na to přišli. Ten prostor v obložce komína, do něhož ústí ty předepsané mřížky a odkud se stahuje teplo pro vytápění patra, tak ten prostor je zároveň otevřen do místa nad dvířky krbu. prostě nad dvířky krbu je obložka zaoblená a je tam cca 5 cm široký otvor do prostoru obložení krbu. Jenže, když přikládáme, tenhle druhý komín začne automaticky nasávat zplodiny z krbu. Prý je to zcela v pořádku. Pochopitelně, když vyřeším podtlak ventilačním otevřením okna, není ten efekt tak silný, ale stejně.... Je otvor nad dvířky, který má tendenci se stát druhým komínem v pořádku? Neměl by být přívod vzduchu jen z mřížek na straně nebo nad dvířky nějak z boku? Krb stavěla profi firma...

0/0
23.1.2009 14:04

vazne.jo

Re: Dotaz

Již v první větě jste si vlastně odpověděla sama sobě. Samozřejmě, že se NESMÍ dostat splodiny do rozvodu tepla. Konstrukci nemohu na dálku posoudit ale někde bude docela nepřípustná závada. Trvejte na reklamaci a když se bude firma zdráhat, nechte si vypracovat znalecký posudek (vše předem písemně dopisem a dokladem o doručení sdělit firmě a upozornit je, že veškeré náklady, tedy posudek, právník, soud, vedlejší náklady atd půjdou na jejich účet, prokáže-li se závada)

Ostatně, spoldiny jmohou být velmi nebezpečné zdraví, navíc, máte-li děti, i když zatápíte správně skladovaným dřevem (2 léta), briketami či ekologickým palivem

0/0
23.1.2009 15:11

Martin Šubrt

Re: Dotaz

Mohl bych poslat fotku mars6@seznam.cz Krbaři nám řekli, že takto děaljí VŠECHNY krby a je to prý v absolutním pořádku....

0/0
23.1.2009 15:18

vazne.jo

Re: Dotaz

Nechápu, že vážíte na jedné straně to, jak se (pochopitelně) obhajuje firma a to, že dýcháte Vy a Vaše rodina splodiny. Bohužel Vám nemohu více pomoci, už vůbec ne na dálku.

Tedy naposledy, dýchejte splodiny a věřte firmě co říká..anebo - viz moje odpověď výše.

0/0
23.1.2009 15:31

Martin Šubrt

Re: Dotaz

Právě, že nevážíme. Už jsme měli na návštěvě i firmu jinou, která potvrdila, že je to správně... Takže nemůžeme najít nikoho, kdo by to zpochybnil, proto hledáme pomoc i jinde, právě proto, že si myslíme, že je zcela nemožné, aby to takto bylo v pořádku. A zároveň nás děsí, že na to třeba někdo nepřijde jako my.... 

0/0
23.1.2009 15:45

vazne.jo

Re: Dotaz

Nezbývá, než nezávislý znalec, eventuelně před tím hygienk s dotazem, může-li měřit spodiny...Splodiny v bytě jsou závažná závada a někde musí být konstrukční chyba.

0/0
23.1.2009 15:58

vazne.jo

Nechte si potvrdit písemně stavbu krbu dle norem kamnářem

Chtěl bych upozornit, že utěsnění se NESMÍ dělat s jakoukoliv minerální vlnou ale jen OHNIVZDORNOU !!! Žasnu, že nejen amatéři ale i profesinální fimy nacpou v některých případech (např. napojení na nerezový externí komín na konzoli, jako na té jedné fotce) "obyčejnou" tepelně-izolační minerální vlnu někde se zbytku těsnění stavby nebo hobymarktu.

Rovněž se pro větší bezpečnost doporučuje do vůstění kouřovodu volně stojících krbových kamen použít  DVOJITOU  zděř, jak je to např. v Německu běžné. Zde je jen těžce k sehnání, jak vypadá, je zrovna jedna na www.aukro.cz

Hodně lidí si neuvědomí, že škody, vznilé požárem nejsou hrazeny pojišťovnou, která expertízou zjistí, že nebyla použiti ohnivzdorné materiály a má poměrně lehkou páci - neb se to dá snadno zjistit. Nechte si proto od kamnáře potvrdit na papíru, že krb postavil podle norem, v případě požáru nese zodpovědnost pak on či jeho firma.

0/0
23.1.2009 11:15

(db)

Re: Nechte si potvrdit písemně stavbu krbu dle norem kamnářem

Něco jsem přehlédl? Oni už vyrábějí i hořlavou minerální vlnu? To je nějaká novinka? Pls hoďte odkaz.

0/0
23.1.2009 20:53

Muf Puf

Paní Klimešová

By měla krby jenom prodávat, ale v žádném případě radit s jejich stavbou!Ty bludy, co v článku radí, jsou v rozporu s normama a i sádroš jde na obezdívku použít, jenom musí být ohnivzdorný atd.:-/

0/0
23.1.2009 9:57

davidoff.s

Re: Paní Klimešová

To bych si dovolil oponovat, protože správně se to opravdu ze sádrokartonu nedělá. Neříkám, že se také nic nestane, ale prostě by se to mělo dělat z toho promasilu aj.

0/0
23.1.2009 10:37

MatějMatolín

Re: Paní Klimešová

Pravda je někde uprostřed. Já mám obezdívku částečně z tvárnic Brula (cca do výšky 1,5 m) a zbytek ke stropu je sádrokarton, minerální vlna a hliník. Vše od renomované zahraniční firmy. :-P

0/0
23.1.2009 11:06

vazne.jo

Re: Paní Klimešová

Dotaz - máte certifikát, že je to minerální ohnivzdorná vlna nebo je to žlutá běžná minerální vlna na tepelné těsnění krovů?

0/0
23.1.2009 11:26

MatějMatolín

Re: Paní Klimešová

Certifikát mám, vlna je spíš podobná nějakému fasádnímu Rockwoolu (zelené, kompaktní, tvar držící desky z jedné strany polepené jakousi poměrně silnou hliníkovou folií).

0/0
23.1.2009 11:36

vazne.jo

Re: Paní Klimešová

Obávám se, že právě tato vlna není ohnivzdorná pro tyto účely. Už vůbec ne s hliníkovou folií., která může být dokonce katalizátorem požáru.! Zkuste se informovat u výrobce.

0/0
23.1.2009 12:13

MatějMatolín

Re: Paní Klimešová

Tak se obávej. Tenhle materiál je podle popisu výrobce určen právě pro toto použití :-P

0/0
23.1.2009 12:22

vazne.jo

Re: Paní Klimešová

Ještě jednou - hliník a ohnivzdornost nejdou dohromady. Navíc hliník se používá jako parozábrana - co má co dělat parozábrana v obložení krbu? To jsou ovšem mé názory, jste-li, spkojen, je to v pořádku. Jistě jste měl odborníky.

0/0
23.1.2009 12:47

MatějMatolín

Re: Paní Klimešová

Asi jsem se špatně vyjádřil: vypadá to jako hliník ale nemusí to být 100% hliník. A k tomu strašení a dotazům á la brouk Pytlík, co má co dělat hliník v obložení krbu:

http://www.isover.cz/cz/izolace.aspx?id=5

0/0
23.1.2009 13:19

vazne.jo

Re: Paní Klimešová

Vždyť si stále protiřečíte...výše uvadídete, že máte certifikát, nyní nevíte zda máte vůbec hliník či ne a v jaké kvalitě (a co ten Váš certifikát?)...jak izover uvádí, mnozí budují izolaci falešně...Izover má sice hliník v určité kvalitě u čedičových izolací ale musí být správně zabudován aby nedosáhl povrch nebezpečných teplot....přesto je hliník v konstrukci krbu jako parozábrana absolutní nesmysl, spíše naopak, zbytečné nebezpečí a zbytečné náklady navíc.... Ještě jednou a nyní už naposled - když jste přesvědčen, že máte správný certifikovaný materiál, a  hlavně správně zabudovaný certifikovanou firmou na stavbu krbů, můžete klidně spát, nebezpečí nehrozí.

0/0
23.1.2009 15:27

vymrzovac

Re: Paní Klimešová

teda lidi,ještě že nestavím krby. pokud máte pochybnosti,zajděte si na hasičský záchranný sbor,ať vám posoudí projektovou dokumentaci.Tam byste se ovšem mohli dozvědět,že máte sice navrženy přepážky s určitým stupněm požární odolnosti,ale zároveň se dovíte,že tuto odolnost musíte doložit.Pokud to nemá certifikát,tak nemáte čím doložit,snad expertízou u docenta Reichla:-/....takže tam raději nelezte

0/0
30.1.2009 12:52

WIFI

ale odolejte

když já krb z hobby marketu za tak úžasnou cenu ;-D

0/0
23.1.2009 9:29Najdete na iDNES.cz