Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

FOTOGALERIE: Živé i neživé ploty stokrát jinak. Nechte se inspirovat

Živý a především volně rostoucí živý plot výborně plní svoji funkci a citlivě zapadá do krajiny. Náklady na jeho založení přitom nejsou vysoké a je poměrně nenáročný na údržbu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

iuosovo nevlastní druhé já

hmm

my měli tis červený u základky, nikoho nenapadlo jíst ty červený bobulky... ale napadlo nás je rozmáčknout a to lepkavý lepit nepohodným osobám do vlasů ;-D;-D;-D

0/0
17.2.2009 11:48

sedliakd

Zavádějící informace?

Tis červený (Taxus baccata) obsahuje téměř ve všech částech rostliny jedovatý alkaloid taxin. Jedinou nejedovatou částí je červený dužnatý míšek, který obaluje rovněž jedovaté semeno, ale zejména ten, je velmi atraktivní pro děti.... Jeden exemplář tisu na zahradě mám... a protože mám i malé dítě, trávím pozdní léto otrháváním těchto bobulek... podruhé už bych si tis na zahradu neumístila, natož abych ohrožovala i jiné děti živým plotem z tisu. A věřte mi, malé dítě nacpe do pusy ve vteřině cokoliv - i mulčovací kůru.

0/0
14.2.2009 8:00

habr

Re: Zavádějící informace?

Dítě které spolkne plod - míšek tisu se semínkem by se otrávit nemělo. Semínko normálně projde trávicím traktem jako semínka od melounů, rybízů apod. Tedy za podmínky, že semínko nerozkousne.

Osobně pokud by to bylo jen trochu možné na tu chvíli než plody ptáci ozobou, bych tis a i další jedovatí či jinak pro dítě nebezpečné rostliny oplotil, či jinak znepřístupnil. To platí i pro zahradní jezírko, bazén, dílnu apod. Taková provizorní opatření bych snesl i za cenu  snížení estetické hodnoty zahrady a kritiky návštěvy.

Druhý a ten podstatný krok je od chvíle kdy dítě začne vnímat ho učit aby do pusy nestrčilo co nemá. Nejde jen o zahradu, ale dítě  bude pobíhat po parku v lese apod., kde není o různé zdravé neprospěšné plody nouze. Klasická smrtelná záměna jsou borůvky, rulík zlomocný, či vraní oko čtyřlisté. Sání nektaru z některých květů může být další smrtelná záležitost. Neblaze proslulý je v tomto štědřenec převisly - také zlatý déšť (ne zlatice, ta kvete brzy na jaře).

0/0
15.2.2009 1:23

Rosomak

Re: Zavádějící informace?

Nejvhodnější na zelený plot je údajně habr. Ale roste dlouho případně jsou sazenice dost drahé a šířka musí být minimálně metr.

Nějaké tipy ohledně rostlin, mistře zahradníku?

0/0
15.2.2009 16:56

habr

Re: Zavádějící informace?

Nešplhej Rosomáku. Moji bratříčci jsou celkem do plotu vhodní, ale na podzim zežloutneme a na jaře než nám začnou růst nové listy, tak ty staré teprve opadají. Proto nás lidi v plotech mají celkem rádi, protože ani v zimě nejsme jen kus křoví, a taky oproti barevně stálým jehličňanům  v průběhu roku měníme svojí vizáž. A navíc jsme domácí ve střední Evropě. 

Cena je relativní. Sazenici lze sehat do 80 cm i okolo 50,- Kč, 3 do metru = 150,- Kč a trochu počkat než povyrostem. Lze nás držet i v šíři 30 cm, ale na stříhání jsme trochu tvrdší. Pokud je šance, tak do živého plotu kupovat naše bratříčky co mají štíhlou postavu tedy  korunu (ale jsou dražší).

Jiné tipy: ptačí zob - Ligustrum ovalifolium (poloopadavý je myslím na titulním fotu), stálezelený buxus, a další. Výběr je velký, lze udělat živý plot i z popínavek. Záleží ale na stanovišti, na mikroklimatu a to od PC nelze posoudit. Třeba by konkrétně poradili na webu AEF  nebo by tam dali kontakt na zahradníky, zahradnické školy apod.

0/0
16.2.2009 14:00

Rosomak

Re: Zavádějící informace?

Když někdo umí, tak proč nepochválit?

Díky, velmi hutně a dobře popsáno. Proto jsem se ptal. Ještě někdo říká, zasadit a zastřihnout napolovinu. Jak je to správně?

Takže kupovat štíhlou korunu. To jsem ještě nečetl.

Buxus je fajn, ale roste hrozně pomalu. A větší je zase hodně drahý. 30-40 cm nejlevnější cca 350 Kč... A to je prosím starý šest let... 10 metrů plotu za 10.000 Kč...

0/0
16.2.2009 14:20

habr

Re: Zavádějící informace?

Pokud bych sázel živý plot, po celé jeho délce bych vyhloubil rýhu pro sazenice, dobře zeminu přihnojil a dodal humus. Sázet raději větší sazenice (dle peněz) s dobrým kořenovým balem či prokořeněných květináčích. Pravda je, že po výsadbě se sazenice pro živý plot sestříhnou asi na polovinu a potom každý rok se opatrně pouští nahoru aby stříhaný plot byl hustý od dola a ne jak je často vidět - dole nic na hoře účes pankáče.  Dole širší než nahoře. Proto nepospíchat s konečnou výškou. Štíhlé kultivary se do živého plotu kupují proto, že zpravidla přirozeně vytvářejí užší korunu, mají proto kratší boční přírůstky než klasické koruny. Ale kultivary jsou podstatně dražší, takže asi klasika. Cena živého plotu a zděného je otázkou Cena materiálu a čas se počítá. V článku se uvádí než vyroste živý plot použít nějaké dočasné oplocení, které se potom v plotu ztratí. Nejlevnější jsou drátěnky proti zvěři (plotím dříny). Myslím, že dočasně stačí 1 m vysoké pletivo. Poměrne rychle roste ptačí zob.

0/0
17.2.2009 0:38

habr

Re: Zavádějící informace?

Ještě bych dodal. Mám raději volně rostoucí živé ploty sesázené podle doby nakvétání, ozdobnosti plodů i podzimního zbarvení listí či zimního habitu keřů. Lze i směrem do zahrady udělat předsadby nižších keřů.  Ale to už je otázka dobrého zahradníka, který dokáže plot sestavit. V takovém plotu bych se vyhnul rostlinám dovezených ze zahraničních školek a choulostivých na naše zimy. Raději české školky.

Pro volně rostoucí plot je potřeba místo, ne každý ho ale má. Ale takový plot je celoročně proměnlivý a vždy se oko někde více poteší, kousek si odnese i nos a další smysly.

Pokud zůstanou plody, na zimu mají potravu ptáci, na květech najdeme často motýly.

Ošetřování jednou za 5 - 10 let zmladit - podle zdravotního stavu keře. Je lepší zmladit během dvou let. Jeden rok půl keře, druhý druhou polovinu. Mezitím nám ta první polovina keře vyhnala jednoroční výhony, takže plot i přes řez plní svojí funkci.

U opravy domu vydržíme lešení, tak u keřů zmlazení bychom měli také "přežít".

0/0
17.2.2009 0:52

Rosomak

Re: Zavádějící informace?

Myslím, že byl vážně hezký a dobrý článek od Vás na téma habrový plot.

Pár fotek plotů, pár příkladů jak sázet... Nebo také popis jednotlivých kultivarů a jejich určení.

To mi připomíná otázku štíhlých kultivarů, které jsou nejvhodnější do plotů.

Který to je z těch cca 36 druhů?

Jako nejvhodnější se mi jeví Carpinus betulus 'Cucullata' , 'Columnaris', 'Fastigiata' 'Quercifolia', nebo jejich kombinace (např. v každé řadě jiný kultivar)?

0/0
17.2.2009 8:36

habr

Re: Zavádějící informace?

Osobně živý stříhaný plot bych dělal pouze z jednoho kultivaru. Který kultivar? Víc bych se soustředil na ...  'Cucullata' , ... 'Columnaris', ... 'Fastigiata'  http://dendro.mojzisek.cz . Tam je  vidět jejich habitus a i základní popis. nebo jestli si dokážete sehnat knihu Praktická dendrologie (dva díly - K.Hieke někde jsem jí viděl na internetovém bazaru).

Ale mám myšlenku. Pokud jezdíte čas od času do Prahy, tak si udělejte půl dne volna (raději celý) a zajeďte do Dendrologické zahrday v Průhonicích. Ne do zámeckého parku, zahrada je na druhé strane za "kruháčem" k hypermaketovému hnízdu. Jestli jste tam nebyl, tak tam najdete příklady stříhaných  i volně rostoucích živých plotů z různých dřevin. A procházka je to skutečně příjemná, prakticky na celý den a za měsíc znovu a znovu. A je tam i sekce popínavek. Třeba živý plot z břečťanu je zajímavý (myslím, že je jeden i mezi fotkami www.aefcz.org. - nápadník).

0/0
17.2.2009 21:03

Rosomak

Re: Zavádějící informace?

Díky do dendro chodím cca 3 x do roka, abych viděl rozdíly podle ročního období (bohužel, otevírá až první středu v dubnu).

Ten Habrový plot (a samozřejmě jiné) mají krásný, ale příliš mohutný pro běžné použití. Popínavé ploty mají po levé straně vedle dálnice, více ve fotogalerii zde:

http://www.dendrologickazahrada.cz/index.php?content=24

Bohužel procházku hodně ruší dálnice, v Průhonickém parku je procházka o cca 40 dB klidnější. Krásné ploty mají také v Kroměříži (Květná + Podzámecká zahrada) či v Lednici (zámecký park), pokud pojedete kolem. Ale to určitě znáte.

0/0
18.2.2009 13:23

Rosomak

Re: Zavádějící informace?

Ještě dodatek. Díky za potvrzení těch typů habrů, na těch stránkách je vyhledávač, kde co je.  Takže zde Vámi doporučené Columnaris, Fastigiata, jen na Cucullata se budu muset podívat někde jinde. Skoro tu mají všechny.

Z toho odkazu ještě vypadají zajímavě Habr východní -

CARPINUS orientalis Calcarea a Grandifolia, ale stejně si myslím, že české budou asi nejlepší.

0/0
18.2.2009 14:04

habr

Re: Zavádějící informace?

Když v Průhonicích zakládali dendrolku, tak byli rádi, že jim tehdejší moci páni dali několik desítek ha na park z plochy která byla z větší části pro výrobu chleba, mléka a řízků (bůčku).  Že dálnice bude dělat problémy očekávali. Zejména úlet imisí z provozu dálnice. A do revoluce se tam víc chodilo na objednané exkurze.

 Dnes je vše trochu jinak, dálnice má několikanásobný provoz včetně rychlostního průjezdu (spad z dálnice do větší vzdálenosti ) a také otevření zahrady pro širokou veřejnost. Stojí se tam dojít podívat několikrát ročně. Stále je tam co nalézat a objevovat. Osobně jsem tam nebyl víc jak 10 let, a jinam také nestíhám jezdit.

Tak ať Vám živý plot dělá radost. A pokud mohu - dal bych skutečně přednost našim habrům než těm východním.

0/0
18.2.2009 22:49Najdete na iDNES.cz