Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Zanesená studna kontaminuje vodu a může zničit i čerpadlo

Studna by se měla jednou za dva až tři roky vyčistit, anebo alespoň důkladně zkontrolovat. Kdo najde na dně velkou vrstvu kalů, riskuje, že nejenže pije kontaminovanou vodu, ale může si tak zničit i čerpadlo domácí vodárny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

vymrzovac

tak zrovna v tomto případě bych to tak nehrotil....

pořádné kalové čerpadlo na dno a proudem vody(trubka s tlakovou vodou až na dno) kal dole rozvířit a čerpadlo vám to vytáhne i s kalem. čerpadlem po dně posunovat. Kdysi jsme to dělali i tak, že jsme měli proud vody přiveden přímo pod kalovku, kam jsme kalovku ponořili, tak "vykousla" díru do dna

0/0
14.4.2009 10:56

apokalypsa

Nesmysl!

Studna se u nas nikdy necistila. Prarodice vodu ze studny pili cely zivot a nikdy nemeli zadny problem. Pred 10ti lety jsme si nechali udelat rozbor vody a naprosto v pohode. Balenou vodu nebo dokonce chlorovanou z vodovodu bych nikdy nepil, hrozne pachne a kdovi co je v tom za sajrajty. Zrejme to udelam jako moji predci, budu dal pit vodu ze studny a doziju se devadesati

To same plati u ovoce a zeleniny. Nejlepsi je ze zahradky, v obchode bych to radeji nikdy nekupoval :-)R^

0/0
13.4.2009 12:39

cunik_1

Re: Nesmysl!

máš recht...a nejen s vodou a ovocem

0/0
13.4.2009 19:42

SlusnyClovek

Re: Nesmysl!

Fakt je ten, že asi většina studní čištění nepotřebuje. Čištění navíc probíhá samovolně, tím že se odčerpává voda a přitéká voda nová. Jiná otázka je kvalita spodních vod, která na většině území je nevyhovující.

Čištění studny může pomoci, když se studna něčím zanešená (sama, přikrytá se nezanese) a má smysl, pokud je spodní voda kvalitní, tj. pitná chemicky i bakteriologicky. Takže mi to přijde jako něco hodně neobvyklého. Článek mi tímpádem vyznívá jak reklama pro dotyčné firmy.

0/0
13.4.2009 23:18

SlusnyClovek

Jiná rada - ne ovšem komerční, naopak

Začnu hlavní věcí. Většina podzemních vod ve studních je závadná. To platí pro lokality, netýká se jednotlivých studní. Tj. v obci je špatná spodní voda, např. díky kravínu či zvířectvu a hnoji, co mají lidé na zahradách. Vyčištění studny nepomůže, stejně jako když soused má trativod od septiku. Zlepší možná vodu, aby v ní šlo prát. Na zalévání maneší znečištění nevadí, na praní ano.

Voda ze studně tedy zpravidla není k pití. Vyčistit, např. na užitkovou vodu lze i amatérsky, např. vyčerpat vodu, očistit stěny apod. jak píše článek. K pití využívat vodu balenou. Aby se zaplatitlo čištění, nebo filtrace, tak nejkvalitnější balená voda bude daleko levnější.

Dále, většina lidí má obecní vodovod i studnu. Tady čistit nebo od profesionálů moc smysl nemá. Vodu z vodovodu na náročnějí užívání, na užitkovou, splachování WC, snad i mytí lze vodu ze studně. Pozor, pokud je kanalizace. Musí se hlásit užítí vlastního zdroje. Navíc snad musí být nyní povolení brát vodu z vlastní studny.

0/0
11.4.2009 0:27

kozlííííííík

Re: Jiná rada - ne ovšem komerční, naopak

Již patnáct let mám na zahradě studnu a s kvalitou vody jsem velmi spokojen. Není pravdou, že je většina vod kontaminována. Opravdu záleží na dané lokalitě...

Studnu si nechávám pravidelně kontrolovat,čistit a dezinfikovat jednou za rok a mohu potvrdit že je to jediný způsob jad zvýšit kvalitu vody. Nejde jen o to že do studny voda přitéká ale jde také o jakýsi rezervoár. Nádobí v kuchyni je také třeba mýt...!!!

Co se týká  předchozího názoru, tak jde nejspíš o prodejce balené vody a čeká že se mu zvýší obrat:-)

Balená voda je dosti drahá a když mám čistou studnu s kvalitní vodou, tak nevím proč jí kupovat.

Článek je velmi poučný...R^

0/0
11.4.2009 13:56

SlusnyClovek

Re: Jiná rada - ne ovšem komerční, naopak

Údaje o kontaminaci spodních vod jsem si nevymyslel, to je oficiální údaje, zahledejte na internetu s zjistíte totéž. Pokud jste v lokalitě s nezávadnou vodou, tak doporučuji stejně pravidelný rozbor vody. Což snad činíte, takže v pořádku. Jinak ve studni dokáže být voda čistá, čistí se mj. i přirozeně tím, že se odebírá voda.

Vodu ze studny jsem pil přes 20 let svého života, žádné čištění se neprovádělo. I studnařská firma - čištění provedla tak, že se voda ze studny vyčerpala, tím byla pak čistá.

Nyní mám vodu z vodovodu, s kontrolovanou kvalitou. Balenou vodu tudíž nekupuju, pouze na venkově, kde voda jak ze studny tak z vodovodu je bakteriologicky závadná.

0/0
12.4.2009 22:24

kesena

Re: Jiná rada - ne ovšem komerční, naopak

Vážený pane, to bychom mohli studny zasypat a kupovat si pouze balenou vodu, nebo brát vodu z vodovodu. V tomto státě je velké množství domácností s individuálním zásobováním vodou. To znamená, že je mnoho domácností, které jsou vysloveně závislé na vlastní studni. Kontrola stavu studny odbornou firmou, je zcela běžná a přirovnal bych jí ke kontrole stavu komínu kominíkem či technické kontrole stavu automobilu. Zanedbání těchto věcí, je  stejné hazardování se zdravím i když ne tak viditelné.

Další věcí je možné poškození čerpadla znečištěnou vodou,zanešení potrubí, poškození těsnění baterií atd. Částka za vyčištění, event. rekonstrukci je v tomto případě zcela zanedbatelná.

Když si studnu čistíte sám, rád bych Vás viděl při čištění té mé.

Buďte zdráv a přeji hodně zdraví při užívání balené vody...

Reportáž pana Burzy je velmi zajímavá a poučná.

0/0
11.4.2009 21:50

SlusnyClovek

Re: Jiná rada - ne ovšem komerční, naopak

Vážený pane, Váš příspěvek mi připadá jak od firmy, která se živí čištěním studní a podobnými pracemi. Ve většině obcí je vodovod, i když lidé mají study z dřívějška, které často užívají, např. k zalévání na zahradě. Pokud si někdo nenechá čistit studnu, to není hazard se zdravím. Problém je, že většina spodních vod je závadná, to je je oficiální údaj. To neplyne ze zanešení studny, ale z prosakování např. septiků, hnojišť, nedalekého kravína, nebo hnojeného pole. Hladina spodní vody bývá dosti vysoko. Tady se vyčistí sice nečistoty přímo ze studny, ale voda bude závadná dál. Kdo je odkázán na tuto vodu, tak ji může používat jako užitkovou. Než mít drahé filtrační zařízení, tak je jednodušší a levnější kupovat vodu balenou. Podobně pro různé filtry na vodu z vodovodu. Leckdy i obecní vodovo má závadnou vodu.

0/0
12.4.2009 22:18

kesena

Re: Jiná rada - ne ovšem komerční, naopak

Ne,nejsem majitelem žádné firmy. Jsem důchodce a Vaše názory mi připadají prapodivné. Pokud budu pít a užívat vodu ze zanešené a neudržované studny tak nehazarduji se zdravím? Opravdu jsou všude septiky,hnojiště,kravíny,hnojená pole?

Z Vašich reakcí je patrno,že jste dobrý teoretik a s praxí jste se nejspíš nesetkal.

0/0
13.4.2009 9:51

SlusnyClovek

Re: Jiná rada - ne ovšem komerční, naopak

Přečte si mé předchozí příspěvky. Nevím co myslíte tím teoretikem, ze studny jsem vodu pil. Jednu na venkově, kde měl soused jímku bez dna, v hloubce cca 2 metry. Hladina spodní vody cca 4 metry. Vzdálenost mezi studnou a septikem pár metrů. Léta jsme to pili. Nyní tam je vodovod, má vodu bakteriálně závadnou, přestože studny jsou v lese. V rodinném domě máme vrtanou studni přes 30 m, opět chutná voda, ale s vyšší hladinou radioaktivity, než je přípustné. Takže už nějakých 25-30 let na obou místech pijeme vodu z obecního vodovodu.

K čištění studny - ta na venkově je zcela čistá, jak v době, kdy se užívala, tak nyní kdy je neužívaná. Pro užitkouvou vodu by navíc čištění vůbec nemělo smysl. Studnu vrtanou ve skále nemůžu posoudit, tam vidět normálně není.

To, co je nafotkách, mi přijde jako neobvyklé. Nebo tak může vypadat voda po nějakém zkalení ode dna, nevím, normálně je voda čistá. Podobně bývají čisté i různé lesní studánky, čištění, leda když tam napadá listí.

0/0
13.4.2009 23:14

kesena

Re: Jiná rada - ne ovšem komerční, naopak

Ano,máte pravdu,studny nečistit...

0/0
14.4.2009 21:44Najdete na iDNES.cz