Diskuze

VIDEOTEST: Vytápění skleníku pomocí PET lahví – sluneční energie v praxi

Podle některých návodů lze v přechodné roční době vytápět skleník tak, že se dovnitř naskládá "baterie" PET lahví naplněných vodou. Během teplého dne se voda ohřeje a v noci se teplo uvolňuje a "vyhání semínka" z půdy ven. Teoreticky se zdá, že je vše v pořádku. Funguje ale tento recept i v praxi? Podle našeho testu ne.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

starej pardal

16. 4. 2009 21:27
doufam

ze pod pojmem vytapeni a pet lahve si autor nepredstavuje pet flasky vycpany pilinama napusteny vyjetym olejem nacpany do kamen RvRv

ja vim, moh bych si precist ten clanek, ale vazne nemam silu

0 0
možnosti

Oldis_rab

15. 4. 2009 19:40
co cekat od idnes

ze to snad budou pocitat nez to zkutecne vyzkousi? aby predem zjistili jak to je? ne, proc by oni pocitali, navic neumej :D

0 0
možnosti

username

15. 4. 2009 18:27
jak vytápím bazén

Nejdřív popíšu jak vytápím bazén - vezmu x desítek metrů tmavé hadice, stočím do plochého klubíčka, které položím někam, kam svítí sluníčko (typicky normálně na trávu, ale třeba známý si tím pokryl střechu, u které chtěl zároveň snížit ohřívání) - oba konce strčím na dno bazénu, na jeden dám slabé čerpadlo (protože oba konce jsou ve stejné výšce a jsou to spojené nádoby, tak nepotřebuji prakticky žádný výkon). Studená voda je nasávána do hadice, kde je ohřívána sluníčkem a vrácena zpět jako teplá do bazénu, bude stoupat vzhůrů, studená klesá dolu a je nabírána ...

U toho skleníku vidím problém to, že se využívá vnitřního tepla pro ohřev vody - tím pádem sice stoupne teplota v noci, ale klesne přes den. Navíc do průhledné vody se bude ukládat teplo jen z okolí, nikoliv přímým ohřevem. A zase tmavá voda bude zabraňovat ohřevu skleníku. Takže opět bych využil externího ohřívače hadicí a dovnitř dal někam sud s vodou (třeba pod chodníček ve skleníku aby nezabíral místo).

0 0
možnosti

dívenka prostá

15. 4. 2009 23:29
Re: jak vytápím bazén

doufamže ,nesi atomoví fizik jak ja* Svět bi pašel v pizdu*8-o

0 0
možnosti

gagaryn

15. 4. 2009 14:45
***

Ve skleníku stačí pěstovat mrkev a je tam teplo pořád. Protože mrkev je biomasa a ta dává teplo.

0 0
možnosti

Parouback

15. 4. 2009 16:05
Re: ***

;-D

0 0
možnosti

holoubci

15. 4. 2009 14:29
takhle asi ne

Tepelná ztráta skleníku z obyčejných skel 4*3*2,2m při noční venkovní teplotě 0°C a vnitřní požadované teplotě 15°C je cca 300 W. Pokud budu uvažovat zjednodušeně, řekněme, že dotápět bude potřeba cca od 24h do 9h (celkem 9 hodin). Pokud by byl průběh lineární dělalo by to 2,7 kWh (ve skutečnosti to bude méně protože těch 300 W bude potřeba při největším rozdílu teplot). Pokud bych chtěl mít dostatečně velkou "baterii", ve které je naakumulováno 2,7 kWh při rozdílu teplot v této baterii 15°C (předpokládáme, že přes den by dosáhla 30°C a v noci by zchladla na 15°C) musel by být objem cca 150 litrů, takže vaše balení minerálek asi nebude to pravé ořechové. Vůbec neřeším otázku, zda a jak se to teplo stihne naakumulovat, pravděpodobně by se teplota v "baterii" zvedla jen o pár stupňů. Prostě to takhle (s pár petkama) fungovat nebude, musela by být nějaká lepší tepelně izolační skla, akumulace by musela být efektivní. Můj názor.

0 0
možnosti

Kazimator

15. 4. 2009 13:11
nedouk

Nečekám na Hobby.idnes. nějakou velkou úroveň ale tohle je snad výsměch ne?

Co třeba použít středoškolskou fyziku a trochu selského rozumu?

Naznačím:

Vezmeme si ideální případ kdy se voda v lahvích ohřeje až na teplotu vzduchu ve skleníku (třeba by to tou tuší pomohlo, ale i tak nevím nevím),  tj 40 stupňů. Ráno chcete mít ve skleníku víc než 7 stupňu tj. delta t je 33. To dosadíme do Q= m c dt (m jsem spočítal 72, c je 4200 pro vodu) a vypadne že nám lahve vydají max. necelých 10 MJ. A co teď s tím? Buď si spočítat ztráty skleníku atd. což je poněkud složité, nebo použít příměr kterému budou snad všichni rozumět- spalné teplo třeba dřeva (to je okolo 15MJ/kg).

A co z toho? Je to si chtěli vytopit skleník jedním polínkem. (Všem které přílišné zjednodušení urazilo se omlouvám, ale učel to myslim plní)

0 0
možnosti

Chrobak SACEK

15. 4. 2009 11:16
???

Proboha to snad nemyslíte vážně?? 8-o8-o

Je přeci naprosto jednoduché spočítat akumulaci pár litrů vody a její působení na okolní prostředí. Odhadem tipuji že by množství teplé vody muselo být v poměru se vzduchem min 1:1 a by to mělo nějaký význam.

... a poznámka dětí kteří ještě základní fyzikou neprošli... "vždyť ta "studená" voda musí zase ráno ten skleník ochlazovat..." ;-D

0 0
možnosti

Radek0075

15. 4. 2009 10:34
A to jste na ten pokus použili

ten dřevěnej skleník (nebo spíš foliovník) co je na obrázku?8-o   Já mám zase problém z radiátorem. Je horkej, fajroval od listopadu do března a přesto jsme měli doma zimu. Ale je fakt že jsem měl po celou dobu dokořán okno. Myslíte že by to mohlo bejt tim???:-P

0 0
možnosti

cassul

15. 4. 2009 9:51
Musí to fungovat - fyzika

Teplo se naakumuluje do vody, protože voda má větší měrnou tepelnou kapacitu, než vzduch, viz http://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9Brn%C3%A1_tepeln%C3%A1_kapacita. Jiná věc je, jaké jsou úniky a ztráty ze skleníku, jestli se voda stihla ohřát a podobné problémy s praktickou realizací, nicméně z fyzikálního hlediska je to bez debat.

Mám zkušenost s akváriem, v poměrně malém pokoji mám 400 litrové akvárium, vyhřáté na cca 25C a je to velmi, velmi poznat, jak udržuje stálou teplotu v místnosti. Vodu ohřívá elektrické vytápěcí těleso, ovládané termostatem, ale když se voda jednou ohřeje na stabilní teplotu, už téměř vůbec nespíná, voda si svou teplotu udrží velmi dlouho.

0 0
možnosti

dívenka prostá

15. 4. 2009 11:16
Re: Musí to fungovat - fyzika

komiku;-D

0 0
možnosti

zemj

15. 4. 2009 9:47
Fajn video...

... ale narovinu, na konci jsem čekal ...

"Jak dopadl pokus ráno? ... někdo mi ukradl všechny minerálky ..." ;-D

0 0
možnosti