Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Trávník poškodí mravenci, plevel i fena. A onemocnět může rzí i plísní

Ani trávník není ušetřen škůdců a chorob. Napadení poznáte většinou podle toho, že část plochy zhnědne nebo zežloutne. Jestli za to mohou podzemní larvy hmyzu nebo některé onemocnění trávníku, na to si musíte přijít vylučovací metodou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

faaic

Nejlepší trávník

je betonový.  A ještě lepěí je rybník.

0/0
3.5.2009 17:35

D.E.S.

ach jo ...

to je zase v diskusi lidí, kteří jsou líní trávník dvakrát týdně posekat, a tak raději řeknou že se jim to tak líbí ... 

A nelepší je ten mistr, co si stěžuje na život na vesnici, tak ten mě fakt pobavil .. Jo, není nad panelák ! Zřejmě se jedná o chalupáře :)

0/0
20.4.2009 12:28

habr

Re: ach jo ...

Proč líní dvakrát týdně posekat?  Mám pocit, že mnozí zde napsali, že rozkvetlá louka - tedy asi tak 3 krát ročně sečená trávník je plný života. Že jsou tam různí motýli, brouci, květy jak trav, tak bylin apod. Za posledních dvacet let co na venkov se dostaly sekačky na trávníky se výrazně snížila populace hmyzu vázaná na luční rostliny. ono do té doby ty králíkáři sečené pouzemky chatařů byly posledními enklávami původních luk. Venku mimo obec bylo vše přeoráno, přeseto. Jen na okraj - otakárka dnec častěji potkám v Praze než na venkově.

Za další byla položena otázka zda to s péči o trávníky až moc nepřeháníme, protože v našich klimatických podmínkách bez vysokých energetických vkladů neudržíme kvalitní trávník co do kvality trávníku  ve Velké Británíí.

A v neposlední řadě jak tu někdo píše - o víkendu v četných vesnicích je větší hluk než v týdnu. A bouřit se začínají usedlíci, protože ten randál dělá často nová naplavenina, která si myslí, že vesnice je buranov a oni jí zachrání.

0/0
20.4.2009 17:23

D.E.S.

Re: ach jo ...

to už jsi psal jinde, co tam máš dál ?

0/0
24.4.2009 20:54

Dayweek

Mravencí

Mravence na trávníku mám, i na záhonku.

Jsou tedy nebo nejsou škodliví? A jak se jich zbavit?

Ne že bych chtěl mít ten trávník dokonalý, takové sedmikrásky a pampelišky mají svou krásu, i když ji asi mí sousedi neoceňují ;-D

Díky za rady... :-)

0/0
20.4.2009 9:34

D.E.S.

Re: Mravencí

pokud pravidelně sekáš trávník, nemají šanci a vzdají to ... :)

0/0
20.4.2009 12:29

xs123

Jako v továrně

je u nás v neděli, když je hezky. Každej vytáhne nějakej děsivej stroj - sekačky, pily, vertikutátory, brusky, vrtačky, a celou neděli se rámusí a smradí. Každý na svojí parcele a pár metrech trávníku. Někteří vesničané na důkaz zámožnosti ještě nakoupí svým dětem motorky, čtyřkolky a sobě malotraktor, a jezdí s tím vším dokola po zahradách a cestách mezi domy. Tak blbej národ jsme. Už se těším, až zase bude zima a déšť. To je u nás klid.

0/0
20.4.2009 9:29

telmah

doporučení

Nesnáším dokonalé trávníky a těm, ktří se stresují tím, jestli jim náhodou nevyrost před domem lístek jitrocele nebo se nevyčůral třeba kos doporučují koupit si takový ten umělohmotný koberec vzhledu trávníku....

0/0
20.4.2009 8:36

WIFI

Re: doporučení

R^

0/0
20.4.2009 8:46

kůrovec

Re: doporučení

Máš recht! R^

0/0
20.4.2009 11:45

Orchis orfea

Vykaštete se na sterilní trávník

Mít dokonalý zelený trávník bez jediné kytičky je pro zakomplexované jedince,kteří,když nemohou ovládat prakticky nic na světě,tak potřebují dokonale ovládat alespoň svůj trávník..

Ušetřete svojí práci,peníze za chemii i nervy sousedů,kterým pod okny dvakrát týdně rachotíte smradlavou sekačkou,posečte jej jednou až dvakrát za sezónu a místo boje proti "hmyzím škůdcům" se raději potěšte rokvetlou plochou před domem a ukažte svým dětem čmeláky a motýly na vašem trávníku.

Honba za dokonalým zeleným trávníkem je naprostá zbytečnost a podobné články píší lidé za provize od firem vyrábějící naprosto zbytečné herbicidy,hnojiva a všeljaké nesmyslné "zkrášlovací" přístroje,kterými lze na tisíc způsobů zlikvidovat prakticky vše živé na zelených plochách mezi domy.

0/0
20.4.2009 8:17

habr

Re: Vykaštete se na sterilní trávník

úsměvné je, že mnozí "trávníkáři" své zelené koberce pěstují s pocitem, že tak si udržují zdravé prostředí. mnozí z nich utekli na sateletní čtvrti z města kvůli znečištěnému prostředí v centru měst. Ale při jejich dokonalosti používají benzínové sekačky které mají motory bez katalyzátorů a spalují v nich klasický bezolovnatý benzin. Protože zahrady mají osázené keřy, tak ten smrad ze zahrady se rychle neodplaví a často si na ní "velebí" i několik hodin. 

Smutné ale je, že pěkný luční porost se velmi špatně zakládá. Složení osiva alespoň ze 40 druhů trav a bylin je jednak poměrně nákladné a ne vždy se dobře sežene. U nás snad podobné osivo vyrábí v Markvarticích u Sobotky.

0/0
20.4.2009 8:57

Orchis orfea

Re: Vykaštete se na sterilní trávník

Souhlasím,smrad a pocit dokonalé zeleně a zdravého prostředí důvěrně znám od svých sousedů...

Jinak s tím dosevem kvetoucích rostlin to není moc problém,část nalétá sama z okolních luk a lze si dokoupi i přímo bylinné směsi.Zelená plocha před domem je pak mnohem zajímavější a poskytuje útočiště celé řadě zajímavých živočichů.

0/0
20.4.2009 9:09

habr

Re: Vykaštete se na sterilní trávník

Semena dolétnou, donesou je mravenci, ptáci a další havět, ale za podmínky, že někde v okolí jsou ještě původní louky. Jsou regiony, kde původní luční společenství prakticky neexistuje. Lze sice dokoupit různé sáčky se semeny "rozkvetlé louky", ale je třeba se podívat na zemi původu. Dneska si udělat sbírku motýlů na lákání děvčat do mládeneckého bytu je téměř nemožné. Pravda ale je, že dnešní dívky lze snadněji nalákat na sbírku DVD než na nějaké motýly.

0/0
20.4.2009 9:53

vymrzovac

...." pravidelné dosévání poškozených míst"......je o nervy

....raději vyreju a zasadím pár drnů z části zahrady,kde není trávník poškozen. Zde se i lépe zacelí. Řeším takto zejména místa vypálená od moči naší hafuňi   R^

0/0
20.4.2009 7:44

WIFI

?

tráva poroste všude, jen tak ji něco nepoškodí, maximálně jí ublíží koncentrovaný herbicid nebo dlouho položená folie, plachta. Jinak trus žížíval ani řidší trávník není neic, s čím by si příroda neporadila.

P.S.: Dokud budou lidi mít prachy na to aby hnojili, zalévalali trávníky, proto aby mohli ještě více sekat a řešit co pak s trávou, žádná finanční krize v čr není a nebude.

0/0
20.4.2009 7:06

vymrzovac

Re: ?

tráva je sviňa, a jako taková roste fšude, kde ji nechceš, zatímco tam, kde ji chceš, tam se jí nedaří;-D     je to záležitost psychiky, stačí ji pouze nechtít všude a máš po starosti;-D

0/0
20.4.2009 7:46

WIFI

Re: ?

nevim jak u vás, ale u nás roste tráva všude, bez ohledu jestli ji tam chceš nebo nechceš. Neroste jen na vybetonované /vyasfaltované ploše, pokud nejsou praskliny............ :-)

0/0
20.4.2009 7:54

habr

Nevím jestli

v regionu téměř s vnitrokontinentálním klimatem to s trávníky moc nepřeháníme. Zejména jedinci kteří se snaží udržet bezplevelný a stále zelený trávník. Naše krajina je historicky zaplevelena (z pohledu trávníků), semínka dolétávají i z větší vzdálenosti než od souseda. Tak pracně založený trávník po  letech vypichování plevelů začne být pravidelně ošetřován chemií.

Bez závlahy se nikdy nemůžeme vyrovnat  trávníkům v přímořských státech našeho pásma.  Když  si uvědomíme, že mnozí trávníky zalévají pitnou vodou, často z podzemních stále vzácnějších zdrojů pitné vody, tak je třeba si položit otázku zda to není velký  luxus.

Rozčilovat se nad vypáleným trávníkem močí psa je hloupé, protože to je běžná záležitost a oboje spolu moc nejde (pokud psa nevodíme na jedno místečko) a  mechy jsou problémem nejen stínu, ale i kvality půdy trávníku.

Nicméně zelený trávník jistě potěší, ale v létě či dlouhých vedrech žlutý trávník není nic za co bychom se měli stydět. Znovu zazelená až naprší.

0/0
20.4.2009 0:34

WIFI

Re: Nevím jestli

pokud trávník nesečeš a neudržuješ tzv. na anglický způsob, tak při málokterým létě ti zežloutne. Původní druhy trav jsou totiž na léto zvyklé a obejdou se bez závlah.

0/0
20.4.2009 7:07

habr

Re: Nevím jestli

Většina trav po vykvetení zaschne a uloží se ke krátkodobému odpočinku. To je přirozené. Pokud ale trávu posečeme v období kvetení (senoseč), tak tráva "v touze" zakvést a vytvořit semena stále roste - tedy louka je zelená.  Problém ale je v tom, že původní luční společenství si nikdo ke svému objektu nezaseje, protože mu připadá málo atraktivní. Původní luční porosty skutečně jsou odolné našemu klimatu, jsou v něm zastoupené jak druhy snášející sucho, tak delší vlhké období a podle aktuálního ročního vývoje počasí převládají ty či ony druhy. Takže taková plocha lecos snese, i delší období sucha, protože v půdě je dostatek semen v semenné bance. 

Jenže lidi co si sejí okrasné trávníky nejsou schopni si kolikrát koupit ani české osivo vyšlechtěné pro trávníky v našich klimatických podmínkách, a sejí osivo z vyspělých trávnikářských zemí, kde jsou větší dešťové srážky. A tak zalébvají a zalévají - stávají se otroky svého zeleného koberce. 

0/0
20.4.2009 8:48

nejchytrejsi

Re: Nevím jestli

to myslim prehanis, kdyz se podivas na lepsi fotbalovej stadion, golfovy hriste, tak tam maj zelenou travu celej rok, hustou a pevnou jak bodliny jezka

0/0
20.4.2009 8:57

xs123

Re: Nevím jestli

Cheche. Už sis šáhnul na ježka? A je to těžká chemie - ten fotbalovej trávník.

0/0
20.4.2009 9:24

habr

Re: Nevím jestli

Jistě, že je tam trávní jak brčál. Ale za jakou cenu. Golfové trávníky jsou na základě neustálých zálivek, hnojení a herbicidů. To samé na hřišti (kvalitním). Je proto otázkou zda si do své zahrady cpát chemii, zda zalévat pitnou vodou a pod.

0/0
20.4.2009 9:57Najdete na iDNES.cz