Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Mistrovství ČR ve stromolezení: směs adrenalinu a lásky ke stromům

Pohybovat se v koruně stromu suverénně jako Tarzan a přitom mu neublížit. To je zhruba základní filozofie naprosto seriózní disciplíny zvané stromolezení. Má svoje mistrovství Evropy i světa, kam se mohou probojovat ti nejlepší z nedělního mistrovství ČR v Lomnici nad Popelkou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

iuos

hmm

co ty lana?

0/0
22.8.2009 13:58

habr

Re: hmm

Ta lana jsou statická a ne dynamická. Pokud se ptáš jaká to jsou lana. Ale pokud se ptáš proč stromolezci používají lana tak si dej studený hadr na hlavu a vzpamatuj se. Řádně zavěšená dvě lana na jednoho pracovníka na jednom stromu jsou základní bezpečnostní povinností. Bez nic lze tak vyléz na zákrsek ovocného stromu.

0/0
22.8.2009 22:08

iuos

hmm

díky za informaci, ale stále mi přijde lezení s lanem takové... divné.... jako kluci jsme lezli po stromech jak opičáci a lana jsme nepotřebovali... kdyby to bylo s jištěním, pak bych asi nemluvil o adrenalinu... ale je to jen můj názor.... ostatně teď bych asi nikam nevylezl ;-D;-D;-D

0/0
22.8.2009 22:16

habr

Re: hmm

Popravdě lézt po stromech a pracovat na nich je rozdíl ohromně velký. Na práci jsou potřeba obě ruce, často se pracovník musí dostat až na okraj koruny, jindy visí v sedáku mimo větve, protože by se k uřezávané jinak nedostal. Jinými slovy žádná procházka, ale hodně namáhavá a riziková práce. Když si vzpomenu co jsem kdysi odkácel okolo baráků bez lan, jen zapřený do větví, tak mi dneska mrazí na zádech protože jsem měl hodně štěstí. Ale dneska ať tam lezou ti lehčí, kteří dokáží celý den tahat ruční pilu (motorovou to nen zrovna vždy nejrychlejší). Ale malá drobnost - ne každý kdo tuto práci vykonává jí skutečně umí. V našich městech a vesnicích i krajině najdeme stovky zničených stromů rádoby znalci řezu dřevin. Naštěstí inspekce životního prostředí za takové řezy dává citelné pokuty. Ale to je na jinou diskusi.

0/0
23.8.2009 22:35

iuos

hmm

ale jo, to je mi jasný, že při práci musí mít volný ruce a musí být jištěný, jen mi to přišlo takový legrační v souvislosti se závody ;-)

a zcela určitě je to pěkná dřina (a taky frajeřina - i když, kdo tohle ocení, když spousta lidí po stromech nelezla) :-)

já si pamatuju, jak jsme skákali ze střech garáží, a nechápu, že jsem nikdy neměl nic zlomenýho ;-D;-D dneska bych sotva vylezl nahoru, natož abych dolů slezl jinak, než se křečovitě spouštěl z okraje

0/0
24.8.2009 10:43

rh2

Re: hmm

To je pouze reakce na, jinak zajisté skvělou, autorku, či spíše její k příměr k "...Pohybovat se v koruně stromu suverénně jako Tarzan...".Tarzanů jsem viděl hodně, ale používal akorát liány Spidermane. Takže se buď budeme bavit o "stromolezcích" (jejichž umění a odvahu mimochodem obdivuji) nebo o Tarzanovi. Podobné neinteligentní příměry vyvolávají podobné reakce. Smiř se s tím.

0/0
23.8.2009 11:05Najdete na iDNES.cz