Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Do kompostu klidně házejte shnilá i nakažená jablka, on to ustojí

Jablka s moniliózou do kompostu nepatří, říkalo se vždycky. Pokud ale máte kompost správně vrstvený a prokládaný, bez obav je tam dát můžete. Uklidíte si zahradu a ještě získáte kvalitní hnojivo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

TarasBulba

Jo jo

Do kompostu můžete klidně i nas...

0/0
3.11.2009 10:42

habr

Jak pozoruji při vycházkách

do krajiny, tak mnoho lidí prosazuje a přímo realizuje jako nejlepší boj proti různým nemocí ovocných dřevin popadané ovoce, listí apod., odvézt "za plot" a tam to nechat osudu - přirozenému rozkladu bez procesů které probíhají v kompostu. A mnozí jsou tak "moudří", že si takový odpad odvážejí na stranu odkud jim převážně na zahradu fouká. Když pominu, že se jedná o černou skládku, tak tito mudrlanti si vlastně zakládají infikaci ovoce pro příští sezónu.

A jak pozoruji, pan Kopřiva stále bude prosazovat postřiky. Pokud postřik není na nějaké  přírodní bázi, tak bych si svoje ovoce nestříkl. Chemická jablka a další ovoce si koupím v marketech.

0/0
3.11.2009 7:49

vymrzovac

Re: Jak pozoruji při vycházkách

no, nevím teda, kde bydlíš, ale jablka bez postřiků dnes v podstatě nedopěstuješ. Taky jsem si zamlada myslel, že vše dokážu bez postřiků. Jenže ono toho ve vzduchu lítá tolik, že zahradu prostě neuchráníš. Někdy i když stříkáš, stejně ti to tam nalítá od souseda, kterej si to tam pěstuje......... Od květopasa po obaleče,přes padlí, plísně strupovitost, mšice atd.   Pokud nestříkáš má š jablek plnej kompost, ne sklep....Já stříkal ve skleníku i teď, protože se mi daly do kytek molice a mšice. Prostě si (svině) přelezly do tepla.;-)

0/0
3.11.2009 9:49

Vlado Z

Re: Jak pozoruji při vycházkách

Ono to může být na různých místech odlišné, my jabloně nestříkáme proti ničemu a bez problémů bohatě plodí. Květopas nám zabezpečuje jarní probírku, kterou by jsme na našich čtvrtkmenech jinak zvládali těžko, strupovitost je jen mírná a bereme ji jako kosmetickou vadu, která chuť ani trvanlivost neubírá. Mšice na čtvtkmenech a vyšších tvarech snad nikdo neřeší. Chce to jenom něco si nastudovat, stanovit si kompromis mezi možnostmi a přáními a dle svých priorit se rozhodnout. Tzv. bioprodukce není u jabloní rozhodně nijak extrémně těžká-ale je potřeba tomu přizpůsobit ostatní požadavky.

0/0
3.11.2009 13:02

Shumway

Re: Jak pozoruji při vycházkách

pokud neudělám aspoň jarní postřik, tak na Rubínu nemám ani jedno jablko, na Idaredu pár stupáčů tak leda pro králíky, když to na jaře podle termínů třikrát fouknu tak sklízím tři plné koše z každého stromu. neošetřím angrešt, sežere ho padlí, neošetřím včas švestky, zlikviduje je pilatka doslova do jedné

0/0
3.11.2009 14:43

vymrzovac

Re: Jak pozoruji při vycházkách

tak,tak...mě jde bez postřiků perfektně Florina, s Rubínem nemám problém, trochu problémy mám s Melodií, Goldeny a Starkinsony tak čtyři bedny ze stromu;-D   na druhé zahradě,kde nestříkám to nestojí za to! Od srnců přes zajíce po padlí, a nakonec kroupy   ;-( Švestky tragédie, broskve jednou za dva roky, meruny taky................hruška problém(sousedovy tůje...)    ve výsledku dnes nějakejch 15beden jablek ve skladu + 5litrů padesátky:-P

0/0
6.11.2009 10:57Najdete na iDNES.cz