Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Drtiče a štěpkovače: kdo při koupi chce ušetřit, brzy hořce zapláče

Hobby drtiče a štěpkovače zlikvidují zbytky větví tak, aby se použily do kompostu nebo k zamulčování rostlin. Kdo by rád zpracovával dřevní odpad pro vytápění, musí sáhnout po strojích v cenách od třiceti tisíc korun výš.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Podrazza

Bosch AXT 2500 HP

Před 14 dny jsem do tohodle stroje cpal větve z jabloně i s listím a žádné zanášení frézy jak je uvedené v článku se nekonalo. Samozřejmě, že listí to nepomele na kousíčky (na to je lepší nožový) ale jen "pokrájí" pro mé potřeby však tenhle přístroj vyhovuje. Myslím že s drtiči tohoto výrobce neuděláte chybu :-)

0/0
4.11.2009 16:45

marek62

Re: Bosch AXT 2500 HP

Zrejme jsou u teto znacky perfekcionisti a jejich strojky budou kvalitni, je ale fakt, ze tomu odpovida i cena :-)

0/0
4.11.2009 17:40

vymrzovac

mám doma tu "bezejmenou značku"....

....z hypermarketu za čtyři litry s válcovou frézou do cca 35mm a veřejně tady prohlašuji, že na běžnou ovocnou zahradu do 10arů to úplně stačí. Kdo si ale myslí, že s těma štěpkama bude topit, je na omylu, protože ty štěpky neusuší.....;-)

0/0
4.11.2009 8:12

geroc

Re: mám doma tu "bezejmenou značku"....

Souhlas. Slouží už pátým rokem z Bauhausu a pro těch pár keřů na zahradě bohatě stačí. 

0/0
4.11.2009 9:18

Salada

Re: mám doma tu "bezejmenou značku"....

Já kdysi koupil válcovou frézu v Lidlu (tuším značka FloraBest). Zatím bez problémů. Stála pod 4000,-Kč. Myslím, že třeba od Bosche se moc lišit nebude. Motor má 2.5kW, ochrana před přetížením, automatická zpátečka....

Jinak ty štěpky jdou dobře sušit. Když jsem s tím dělal na mámině zahradě, byla toho pořádná hromada. Nasypal jsem to do těch plastových tkaných pytlů na brambory (takové ty bílé velké) a naskádal jsem to do celkem malé kůlny. Do půl roku to krásně vyschlo a pak jsme to spálili v kamnech.

0/0
4.11.2009 17:34

habr

K samo domo štěpkovači

bych přeci jenom pro jistotu postavil souseda co mi chodí v noci na okurky (tedy alespoň to říká manželka). Co kdyby se něco utrhlo a kdyby mne to praštilo, pojišťovny protože to není homologovaný stroj by mi dali dopis s informací, že nemám nárok na pojistné plnění.

Nicméně kdo by chtěl topit štěpky, tak ať si připraví stodolu na skladování. na zimu je potřeba nejeden m3 vyschlých štěpků.

A pro ty co hledají co vybrat, tak ještě existují štěpkovače, které kladívkovým zařízením /(otočné nože) štěpkují slabší větve a rotačními noži zas krouhají silnější větve na poměrně malé štepky. 

0/0
4.11.2009 0:16

marek62

Re: K samo domo štěpkovači

Habře, Vy jste teda noční pták :-), já bych to s tím nebezpečím neviděl zase až tak strašlivě, samozřejmě všichni výrobci mají největší hrůzu z toho, aby někdo dovnitř nestrčil ruku, proto ty roztodivně tvarované vstupy pro větve a různá šťouchátka na popostrkování drobných větviček, což asi samodomo přístroj nebude mít.. Na druhou stranu snaha o bezpečnost ze strany výrobců vede až k tomu, že je problém do drtiče nacpat trochu křivější větev - asi je to kompromis mezi bezpečností a uspořádáním vstupu a vnitřního prostoru. MB

0/0
4.11.2009 5:43

jan.banos

Re: K samo domo štěpkovači

Pokud ovládám stroj střízlivý a nemám obě ruku levé na druhou, tak se mně snad nemůže nic stát.

Jaké zabezpečení by pak musela mít klasická pila na řezání dřeva? Tam je nebezpečí úrazu mnohem větší a pojištovny s tím snad problém nemají.

0/0
4.11.2009 6:05

habr

Re: K samo domo štěpkovači

Pokud jde o klasickou cirkulárku, tak by měla mít horní a dolní kryt aby se ke kotouči nedostala ruka, noha apod. Noha - skutečně byly případy, kdy když si chlapi odkopávali polena pod pilou která nebyla vypnutá tak si nohu uřízli. Kryty se při řezání mají samy rozevřít. Je dobré aby na řezání polen byla i kolébka či jiné zařízení které umožní plynulé přitlačování polena ke kotouči aniž by se poleno křížilo a pilař by měl stát mimo kotouč celým tělem - tedy nechat poleno spadnou volně na zem. Ty potom odklízet jen když je vypnutá pila.

Pokud na štěpkovači budete dělat víc jak 3 hodiny, je úplně jedno jestli jste střízlivy a nejste levý. Hluk ze stroje který je nad 100 dB ovlivní vaši pozornost a navíc přistoupí únava a i spěch, že práce by mohla jít rychleji a přestává se dávat pozor. Kdo si to nepřizná může mít problém.  Píšete "snad nemůže stát". Přeji všem kutilům aby se nic nestalo, ale určité promile z nich to štěstí nemá 

0/0
4.11.2009 7:07

habr

Re: K samo domo štěpkovači

Výrobci musí navíc do návodu napsat, že štepkovač není vhodný na to a to, třeba na rozcupování tchýně, která neustále šmejdí po bytě snachy. Ale fakt je jeden, že takové ty štěpkovače  na zahrádku když se něco stane, tak "ukousnou" prst.  Ale nedávné případy, kdy byly těžce zraněny děti travní sekačkou  (kupovanou) hovoří o jisté nepozornosti nás rodičů. A přiznejme, že pokud  otec požádá svého třeba 12 letého synka aby mu šel pomoci při štěpkování a při všeobecné znalosti dovednosti našich kutilů kteří v záplavě radosti z hotového díla zapomínají na různé kryty rotačních součástí strojů, bezpečnostní vypínače apod.,  tak takové dítě i starší jinoch se z neznalosti může hloupě zranit. A o dovednosti našich tatíků a dědů kteří tvrdí "mne se nic nemůže stát" si můžeme psát hodiny.

0/0
4.11.2009 23:56Najdete na iDNES.cz