Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Milovníkům exotických rostlin hrozí postih za šíření invazních druhů

Pěstujete si naivně plot z křídlatky nebo obrovský bolševník na okrasu? Vystavujete se nejen nebezpečí, že vám tyto dominantní druhy zaplevelí pozemek, ale i postihu za šíření invazních rostlin. Ohrožujete nejen svoji zahradu, ale i široké okolí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
HH

hnusil

16. 11. 2009 16:27
IKEA

Hm, tak to ma zlicinska IKEA problem, za ty vysazene aleje akatu :)

0 0
možnosti
MK

Pedrosan

16. 11. 2009 9:48
Kdo ... ?

Nějak nechápu tuto větu :

Každou nově zjištěnou lokalitu, kde se vyskytují, je potřeba ihned

nahlásit  a zlikvidovat.

Kdo ji má nahlásit a kdo zlikvidovat ? U nás jsou stovky míst porostlých křídlatkou a netýkavkami ,většinou na březích řek nebo u silnic mezi příkopem a polem. Likvidace nikoho nezajímá a plochy se každý rok rozšiřují . Silničáři si každoročně posečou své příkopy , což není žádná likvidace , a na druhé straně příkopu křídlatky úspěšně rostou a kvetou . To všechno přímo ve městě , kde kolem jezdí tisíce lidí.

V okolí řek se nikdy nic nelikvidovalo .

0 0
možnosti
H

habr

16. 11. 2009 17:12
Re: Kdo ... ?

To je jednoduché. Nahlásit novou lokalitu invazní rostliny může každý. Likvidovat musí vlastník pozemku. pokud to neudělá on, udělá to obec na jeho náklady. Pokud se jedná o uvedený příklad, tak je třeba se podívat do katastrální mapy kdo je vlastníkem pozemku u silnice. Za příkopem to zpravidla není již správce silnic. Podél vodotečí je často vlastníkem břehů správce povodí.

Popravdě oni na to pečou, dělají mrtvého brouka a ministerstvo zemědělství vyhrožuje zemědělcům, že když nebudou likvidovat invazní rostliny seberou jim dotace, ale o správcích povodí, kteří mají nejvíce zamořené pozemky a spadají do jeho rezortu se nehovoří.

0 0
možnosti
+

+Granit+

15. 11. 2009 22:25
zajímavé

jak si všimli zlatobýlu, topinamburu či netýkavky, přitom si už z dětství vzpomínám, že že tyhle rostliny tvořily souvislé plochy, takže pokud se toho chtějí zbavit, tak už je asi pozdě, co se křídlatky týče, tak tu jsem zaznamenal ponejvíce u vodních toků, zajímavé bylo, že když na našem odboru životního prostředí před pár lety zjistili, že je to nežádoucí rostlina, tak je nenapadlo nic lepšího než vzít křovinořez a kolem těch potoků to párkrát pokosili, takže se jim podařilo zaplevelit břehy po celé délce toku ;-D;-D;-D

0 0
možnosti
H

habr

16. 11. 2009 0:12
Re: zajímavé

Netýkavka žláznatá - pamatuji se, že asi před 30 lety se o ní rvali zahrádkáři jako o novinku do zahrádek. Ale už se začaly objevovat okolo potoků a řek, nicméně byly to plošky, dnes se můžeme bavit o hektarových porostech. Topinambur je běžně pěstoval (sladká brambora) takže souvislý porost, zlatobýl se začal šířit krátce po vymření králíkářů, odstavění zemědělců a nástupu realitek.

Ale hlavně během těch desetiletí se teprve zjistilo a prokázalo, zda určité nepůvodní rostliny poškozují a původní druhové složení území.

Posečení křídlatky a ponechání na místě aby tam zaschla není příčinou (pokud zaschne) jejího šíření. Ty břehy se víc zaplevelily přirozenou cestou - kousky utržených kořenů, semeny a kořenovými oddenky.

0 0
možnosti
J

joensfredriksson

15. 11. 2009 22:17
bureaucratie

zas mají úředníci a ochranáři co dělat, u nás se prostě musí regulovat věechno - co takhle to nechat na samoregulaci - jako třeba automobilová doprava - v Athenách nebo Istanbulu nikdo nic nereguluje a zácpy tam nejsou o nic horší než v Londýně, kde se platí mýto...a tak je to se věim - vždyť je úplně jedno, jakej druh je původní, a kde je  navíc hranice původnosti, všechno sem přišlo odněkuď, nakonec i Češi...

0 0
možnosti
H

habr

15. 11. 2009 22:26
Re: bureaucratie

Kdyby to bylo tak jednoduché, tak by se asi na tu samoregulaci všichni vrhli a každý by se na nějaké likvidování bolševníku, a dalších organismů klidně vykašlal. Jenže v článku se píše jen o několika rostlinách, kdyby se zabrousilo do hmyzu apod., tak by to většina lidí nerozdýchala.

Jenže problém invazních druhů je celosvětový a v některých případech uměle dovlečený organismus působí nenávratné škody. Například kozy, kočky a další domestikovaná zvířata i na Galalpágách a jiných ostrovech, králík, liška, pec dingo v Austrálii, mnoho druhů ryb, které se třeba na trupech lodí dostaly do amerických řek apod. Invazní druhy jsou celosvětový problém a boj s nimi není výmysl českých úředníků a ochranářů, ale celého světa. 

0 0
možnosti
ZA

azojaši

15. 11. 2009 17:56
nechápu

jak může někdo pěstovat bolševník na okrasu. vždyť je to šerednej plevel

0 0
možnosti
J

joensfredriksson

15. 11. 2009 22:17
Re: nechápu

no, hezký to neni, ale když se mu

to líbí...

0 0
možnosti
JH

Sub7

15. 11. 2009 11:38
černobílé vidění

Co je a co není původní druh? Ve světě, který se mění, dochází k přirozené migraci rostlinných i živočišných druhů, křížení a vzniku nových, zániku starých. Na jedné straně cítíme zánik starých jako určitou ztrátu, na druhé straně bychom měli být názorově konzistentní a nehodnotit události v našem dnešním krátkodobém horizontu jinak, než evoluci v dlouhém čase. Jestliže říkáme, že úspěšnost některých druhů v historii byla způsobena jejich schopností přizpůsobit se, pak uvedené a další invazní druhy mají tytéž předpoklady. Je to evoluce, o níž v jiném kontextu rádi hovoří titíž lidé, kteří druhým dechem její dnešní důsledky popírají jako apriorně špatné a nežádoucí. My to nedokážeme zvrátit, nanejvýš to můžeme s vynaložením nemalého úsilí a nemalých nákladů na malou chviličku nepatrně přibrzdit. Otázka je, jestli se tedy marně po donkichotovsku pokoušet vzdorovat nevyhnutelnému, nebo jestli se s tím naučit žít.

0 0
možnosti
JH

Sub7

15. 11. 2009 11:41
Re: černobílé vidění

V článku je zmíněno mimo jiné, že některé z těchto invazivních druhů dokáží vyprodukovat velké množství kvalitního humusu. Uvědomíme-li si, že půda je velmi významnou součástí biotopu, a jaké ztráty nám na ní způsobilo intenzivní zemědělské hospodaření posledních desetiletí, spojené s nevhodně provedenou meliorací, hnojením rušením mezí a remízků, pěstováním nevhodných plodin v nevhodných podmínkách a splachem půdy atd., pak musíme uznat, že rychlá obnova půdního fondu je v zásadě nemožná. A že jediná byť jen teoretická cesta vede právě k tomu nechat pozemky chudé na živiny zarůst nějakou rychle až agresivně rostoucí rostlinou (k čemuž jsou jakoby předurčeny invazivní a ruderální druhy), která dokáže vrstvu nového humusu vytvořit.

0 0
možnosti
RP

radim36

15. 11. 2009 8:49
Tyhle věci nejsou tak úplně jednoduché.

Současné rostliny označované jako invazivní není problém udržet nebo i zlikvidovat na udržovaných plochách, zahradách, polích, sekaných náspech. Jsou to totiž vesměs rostliny vysokého vzrůstu, takže nápadné a když se najde někdo, kdo je zlikviduje ve fázi růstu, výšky pár desítek centimetrů, skomírají a mizí. Na těchto plochách jsou invazivní rostliny právě ty maličké, co přežijí bez podstatné újmy třeba seknání sekačkou. 

Záleží i na jejich biotopech. Skutečný průšvih je křídlatka a bolševník. Křídlatka proto, že roste skoro všude, od polozastíněných listnatých lesů po úplně volné osluněné plochy průměrně a nadprůměrně vlhčí. A kde vyroste, tam skutečně všechno zahluší. Bolševník proto, že jeho semena se šíří daleko a že jeho biotop je velice rozšířený, všechny travní porosty kromě těch extrémně suchých a intenzívně sekaných.  A je fytotoxický, stačí projít kolem bolševníku a při velké smůle se chloupky či při zlomení větévky šťáva dostane na kůži a nechá tam několkaměsíční stopu.

0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

Venkovská zahrada, kde se moderní s respektem snoubí s kouzlem starých časů

16. dubna 2024

Zrekonstruujte starý dům na venkově ruku v ruce se starou zahradou tak, abyste zachovali jejich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Potěšte se kvetoucími keři. Vybírejte, který by se hodil na vaši zahradu

18. dubna 2024

Není nic krásnějšího, než se projít zahradou nebo parkem, ve kterých na jaře kvetou květiny a keře....

Jediné kuře a rázem máte s minimálními náklady oběd pro početnou rodinu

21. dubna 2024

Vyplatí se koupit kuře v celku a naporcovat si ho sami, protože celé kuře běžně získáte i za cenu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Oblíbený trik dvou druhů našich užovek? V ohrožení předvedou páchnoucí mrtvolu

20. dubna 2024

Žijí kolem nás, mnohdy o nich ani nevíme, přesto je příroda potřebuje a měli bychom za ně být rádi...

Žádná mřížka ani pánev. Steak lze připravit přímo na rozpálených uhlících

23. dubna 2024

V pořadu Česko na grilu na Primě se objevila neobvyklá výzva. Připravit hovězí steak přímo v ohni....

Umí člověka rozpohybovat i vytáhnout z deprese. Vepříci, koně, psi i delfíni

23. dubna 2024

Nejenže jsou lidem věrnými souputníky. Zástupci živočišné říše jim mohou i vylepšit fyzické a...

Podzámecká zahrada v Kroměříži je plná energie a inspirace. I za deště

22. dubna 2024  10:42

Nemůžete zabloudit. Na spodní straně náměstí proběhnete mezi domy k zámku s právě opravovanou...

Liška byla nejlepším přítelem člověka, dřív než domestikoval psy, tvrdí studie

22. dubna 2024

Lidé kdysi patrně chovali lišky jako domácí mazlíčky dávno předtím, než se na scéně objevili...