Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Malého kutila, zahradníka či kuchařku si musíte vychovat, začněte výbavou

Vánoce jsou ideální pro přelomové dárky. Sotva chodící capart klidně může dostat kolečko, aby se mohl učit pomáhat na zahradě, nebo nádobíčko, aby mohl pomáhat kuchtit. Využijte toho, že malé děti ještě chtějí dospělé napodobovat. Jen co trochu povyrostou, jako když jejich pomoc najdete.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Albína

pch.

0/0
14.12.2009 23:08

Albína

Re: pch.

chtěla jsem říct ;-D 

pch, tyhle plastové ošlkivosti bych dětem tedy opravdu pořídila. znám ty hnusné modro-růžové plastové kuchyňky, je to fuj. nejhezčí kuchyňku mají v ikea (http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/70129801) je dražší, ale dřevěná a krásná. zrovna tuhle jsme ji s přítelem obdivovali, hráli jsme si s ní asi dvacet minut:)))))) a mají tam i krásné nádobí, plechové pánvičky a porcelánové talířky. jako opravdové, jen pro skřítky. hned jak nám synoveček trochu odroste, pořídíme mu to.;-)

0/0
14.12.2009 23:11

Sharkee

Vážená redakce

kolik stojí takový PR článek na tyto výrobky?

BUde-li cena zajímává, možná si také nějaký článek koupíme.

Předem děkuji za nabídku

0/0
11.12.2009 15:42

Eckenstein

Nestydatá reklama

Tento článek je docela nestydatou reklamou a předvánočním útokem na peněženky rodičů malých dětí. Taková kuchyňka stojí klidně tisícovku, o nějakém traktůrku ani nemluvě. Nemyslím si, že by tento druh dárků významně podporoval manuální zručnost prcků. Pohrají si chvíli a konec. Je to jako vždycky o rodičovském vzoru.

0/0
9.12.2009 15:22

aji

Podněty a přiměřená samostatnost

Naše děti mají práci na zahradě a různé vyrábění jako hru, dovolila jsem jim doma hrabat ve velkém květináči v zimě ( byl podložený dekou), manžel z toho rostl, jezdím pravidělně k prarodičům, kde s nimi vše na zahradě děláme a děti to mají moc rády. Nejradši by měly funční malé nářadíčko (a to jsou holky), milují zatloukání hřebíčků a různé vyrábění, takže důležité je, aby to někde viděly a někdo to s nima dělal a ukazoval jim, jak se co na zahradě a u domu dělá a pak nebránit jim v přiměřené samostatnosti si samy vyrábět.

0/0
9.12.2009 13:40

iuosovo nevlastní druhé já

hmm

ty traktůrky jsou super

0/0
9.12.2009 12:42

webmysh_evo_II

A není lepší dát dítěti co podpoří

rozvoj jeho kreativity a schopnosti improvizovat, než dítě od začátku směřovat na kariéru domácí puťky či vidláka?:-)

0/0
9.12.2009 7:32

habr

Re: A není lepší dát dítěti co podpoří

Nevím jak to myslíš, i s nářadím se nechá lecos vymýšlet, i v kuchyni se dají dělat kouzla. Nakonec i není špatné umět i s mnoha tituly umět si sám uvařit či připevnit obraz na ze´d.

Mne víc vadí, že už od dětství dělíme děti na chlapečky - těm patří nářadí, a holčičky, ty patří do kuchyně. S ohledem na neschopnost dnešní mladé generace mužů, se domnívám, že holčičkám patří nářadí stejně jako kuchyně. Protože i v ní až budou dospělé potřebují čas od času něco opravit a i pokud je po ruce nějaký muž, tak si to stejně ta žena musí zajisti sma.

0/0
9.12.2009 7:55

webmysh_evo_II

Re: A není lepší dát dítěti co podpoří

No nevím, ale s nářadím, nebo minikastrólky se toho moc vymyslet nedá. Vlastně jen napodobovat dospělé. To mi moc kreativní nepřijde. A co asi bude preferovat dítě, které bylo od začátku vedeno k nějaké jednoduché, lehce definovatelné, mysl nezatěžující roli, už od mala? Těžko bude chtít objevovat, ptát se proč tak, a proč ne tak a posunovat se tak dál. Takové dítě asi skončí u pc či tv s cool nokií a v 18 vezme zpátky vrtačku do ruky, protože mu nic jiného nezbude. Ale je každého věc, kam své dítě nasměruje.;-)

0/0
9.12.2009 8:02

Jannynov

Re: A není lepší dát dítěti co podpoří

je vidět že nemáte děti. :-) Dvouletý je velice štastný když může u hry napodobovat tátu či mámu a když dokonce má nářadí nebo kastrolky podobné jako rodič. Když mu pak rodič jeden velký kastrol půjčí...jde o vrcholný zážitek. A --div se světe -- holky spíše inklinují přirozeně k holčičím hrám a kluci častěji k autům, stavbám nebo nářadí. Děti se chovají přirozeně a nejsou zblblé vymyšlenou genderovou tematikou....jako vy. Jednou to poznáte, jestli budete mít děti vlastní. :-)

0/0
9.12.2009 13:12

webmysh_evo_II

Re: A není lepší dát dítěti co podpoří

A k těm rolím ženy a muže. Je dobré, když v dospělosti umí chlap něco opravit a žena něco ukuchtit a oba umí i od toho druhého něco. Ale dost pochybuju, že se to naučí tím, že ve 2 letech budou nesoustavně do všeho šťourat plastovou vrtačkou nebo divoce míchat jakože něco v kastrůlku. Doba kdy se to začnou učit je až mnohem pozděj. Se skutečným nářadím a skutečným sporákem. A na to je nepřipraví plastová hračka, ale motivace rodičů.

0/0
9.12.2009 8:12

hbf

Re: A není lepší dát dítěti co podpoří

Dcera se mnou vaří od cca roku a půl. Zpočátku to bylo spíš k vzteku :-)

Ale teď (je jí 4,5) už opravdu pomůže, míchání, příprava, vykrajování cukroví, zdobení. Prostě paráda, která stojí za ten jeden rok, co jsem po ní musel všechno předělávat (na tajňačku, aby jí to nemrzelo) a uklízet (dokázala rozpatlat cokoliv kdekoliv).

Pokud jde o dětské nádobíčko - měla ho také, přínos té věci vidím jednak v tom, že si s ním může dělat co chce (což jsem s normálním nádobím nepřipouštěl), kdy chce (tedy když už jí třeba přestane bavit monotónní opravdové vaření) a kde chce (máme malou kuchyň a když je "frmol" tak jsem radši, když si hraje jinde. Smutné je, že se prakticky nedá koupit něco, co není totální křáp.

0/0
10.12.2009 11:02

Albína

Re: A není lepší dát dítěti co podpoří

a to byste se divil/a. přítel má synovce, který auta nechce ani vidět, a nejradši vaří. jsou mu dva a jak je šikovnej - dokocne vyžadoval vlastní utěrku - na zvedání pokliček.:) máma totiž zvedá horké pokličky utěrkou, tak přece on se o své nespálí:) a moooc dobře ví, kže když se mu v jeho hrnci vaří kostky, že poklička "dělá hop hop".:)))  když je dítě s mámou doma, chce být stejné jako ona - a´t už kluk, nebo holka.

0/0
14.12.2009 23:15

radimdrv

Re: A není lepší dát dítěti co podpoří

A můžete dát nějaký příklad hračky, která podpoří rozvoj kreativity a schopnosti improvizovat u 2letého dítěte?

0/0
9.12.2009 8:20

webmysh_evo_II

Re: A není lepší dát dítěti co podpoří

co třeba obyčejné pastelky nebo xylofon.;-)

0/0
9.12.2009 8:24

Jannynov

Re: A není lepší dát dítěti co podpoří

u xylofonu vám dvouletý vydrží asi tak pět minut. U pastelek to nebude jiné......jak říkám, až budete mít vlastní, tak pochopíte.......:-)

0/0
9.12.2009 13:13

webmysh_evo_II

Re: A není lepší dát dítěti co podpoří

Mám dvouletou dceru, vědmo.:-P

0/0
9.12.2009 14:22

habr

Re: A není lepší dát dítěti co podpoří

Xylofon není špatná hračka, jen je dobré přiložit nějaká sluchátka pro nervozní dospěláky. Ale vůbec se tu v této části diskuse nezmínil o četných stavebnicích (vhodných k věku dětí), plastelin, vymalovánek apod. Už jenom stačí několik trav, listí a mohou děti něco tvořit. jak malé, tak ty starší. V nabídce na našem trhu jsou i hračky kterými si děti mohou dozdobit svoje šaty, tašky apod.

A v neposlední řadě. Je jedno jakou hračku, ale jak dáme dítěti šanci si s ní hrát, či jak ho naučíme si s ní hrát. Potom i starý kýbl může být královská koruna.

0/0
9.12.2009 23:29

pepa01

Re: A není lepší dát dítěti co podpoří

to je nesmysl

nářadí taky může podpořit kreativitu a improvizaci a navíc se potom líp uživí, než s těmi pastelkami

každopádně by se dítě samo mělo rozhodnout, co ho baví

to už jsme tak zdegenerovaní, že si někdo myslí, že nářadí je k ničemu?

0/0
9.12.2009 9:36

webmysh_evo_II

Re: A není lepší dát dítěti co podpoří

To už jsme tak zdegenerovaní, že nečteme celé vlákno a pak plácáme blbiny? Opravdu nevím, jak může ve 2 letech plastová vrtačka pozitivně ovlivňovat kreativitu. Taky nevím, jak taková hračka může pozitivně ovlivnit manuální zručnost a tím i předpoklad pro budoucí uplatnění v řemeslnictví. O tom se přece rozhoduje až v pozdějším věku, kdy se začnou projevovat vrozené vlohy dítěte. Bohužel s nekreativní hračkou svůj talent dusí, ať už měl vlohy na truhláře či logopeda. Takže nakonec z takového dítěte nějaký řemeslník (tedy spíše fachman) bude. Ale nikterak kvalitní. Je to jako s jídlem, když potomka nakrmíte sladkostma, už do něj nic zdravého nenacpete. A v dospělosti se taková indispozice projeví.;-) Je pravda, že dítě by se mělo rozhodnout samo, ale je to pořád jen dítě, takže menší nasměrování není na škodu.

0/0
9.12.2009 10:58

Jannynov

Re: A není lepší dát dítěti co podpoří

tu kreativitu ovlivní tím že dítě vtáhne do hry "na tátu"....v tomo věku je hra na někoho pro dítě velmi přitažlivá a přirozená, učí se jí.... má vyloženě potřebu napodobovat.......:-)

0/0
9.12.2009 13:15

webmysh_evo_II

Re: A není lepší dát dítěti co podpoří

Opět se ptám: Co je kreativního na tom, že dítě něco/někoho opakuje??? Vím, že děti se "opičí". Důležité ale je osobnost rozvíjet, ne zůstat u kopírování dospělých.;-) Něco jiného je skutečná práce (tedy spíše hra) na zahradě a něco jiného je plastová vrtačka, plastové šroubky a plastové latě s předem vytvořenými dírami do kterých se jen šťourá tím plastovým nářadím a dělá se, že se něco dělá. To dítě nepřinutí k tomu přemýšlet jak to správně vyvrtat, podržet, natočit atd. To je jak omalovánky. Samozřejmě neříkám, že dítě má vzít normální vrtačku a kladivo, proto mluvím o kreativních hračkách. V pokročilém věku (4-6 let) se pak samo rozhodne, chce-li držet smyčec, kladivo, raketu nebo tužku.;-) Můj názor. Upřednostňujete li plastové nářadí, prosím.

0/0
9.12.2009 14:33

habr

Re: A není lepší dát dítěti co podpoří

Některé děti mají i 15 let, občas i 8 apod. Pokud se budemem bavit o těch malinkých do 4 let, tak co vím, tak se hlavně po nás "opičí" a je na nás jak s nimi při tom opičení pracujeme. Řekl bych, že ale své děti podceňujeme, myslíme si, že když jim přineseme nějaký kus plastu vytaveného do nějakého tvaru, tak jim uděláme radost. Mám pocit, že kolikrát lepší je kus lepidla, pár hoblina podobných materiálů  ... a potom trpělivost při odtrhávání přilepeného dítěte od podlahy

0/0
9.12.2009 23:35Najdete na iDNES.cz