Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Moderní okna umějí sama větrat, proti obyčejným jsou ale dražší

Problémy s plísněmi si často způsobují sami obyvatelé bytu. Za každou cenu chtějí ušetřit a nekupují okna, která automaticky zajišťují dostatečný přísun čerstvého vzduchu. A když pak šetří i na topení a dostatečně intenzivně nevětrají, nemohou se divit, že nastanou potíže.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Čumba

Zkušenost

Stačí si koupit kvalitní okna a nemusíte podobné problémy řešit.

My si před 2 lety na doporučení od známých koupili okna od firmy Vyštejn (má stránky http://www.eurookna-interierove-dvere.cz/) a pokud vím, tak prodává jak česká tak rakouská okna a je schopný Vám vysvětlit rozdíly a doporučit to nejlepší pro vás atd.

S okny, která jsme si nakonec vybrali jsme naprosto spokojení. V létě v bytě není horko, v zimě zima a po plísni ani památka....

Ony ty velké firmy jsou možná superlevné a mají reklamu všude, ale to bohužel nic nevypovídá o kvalitě (obvykle dodávají levné šmejdy a berou na montáže jakékoliv  trdlo, protože šikovných montážníků je dnes jak šafránu... prostě nějak na tu reklamu a provoz velké firmy ušetřit musí, že)

0/0
8.3.2010 16:15

dehtak

na co okna s vetranim

staci stara netesnici okna, ty taky vetraji

0/0
5.3.2010 22:10

SYETEY-KOTZOUR

nepodléhejte reklamám

....s plastovými okny se prostě musíte naučit často větrat. To je celé. Byt vám za pár minut nevystydne ani v zimě a vzduch stačí vyměnit 1x před spaním a 1x ráno.

P.S.: před lety praxe ve firmě na výrobu těchto oken - tak vím o čem mluvím. Mám stejné okna jako sousedi. U nás sucho a pohoda, u nich plíseň. Tak si to přeberte. :-)

0/0
1.3.2010 16:14

saille

Něco na tom bude

Čím víc to okolo sebe poslouchám, tím víc se kloním k názoru, že při výměně svých oken sáhnu raději po renomované značce a moderní technologii a nebudu řešit 2-3% rozdíly v cenách výrobců. Televizi si také nepořídí člověk technologicky 10 let zastaralou, ale raději investuje trochu více do modernější technologie. Navíc, okna si pořizujeme jednou maximálně dvakrát za život, že?

Například známí loni touhle dobou řešili problém velké vlhkosti v přizemním bytě a výměna oken, která "samy větrají" jim ten problém dost zlepšila. Původně tam měli 10 let stará obyčejná plastová okna bez "samo-větrání" a plíseň řešili neustále. Varováním je pro mně postup tchána, který pořídil brutálně levná plastová okna, která se mu nyní po dvou letech kroutí. Ve finále to bude muset měnit znovu, protože jsou i tepelně horší než ta stará, takže hrdost na to, co při nákupu ušetřil nebyla na místě.  

Nu ještě, že jsme nespěchali, tak snad nám letošní výměna oken klapne k naší spokojenosti.

0/0
25.2.2010 10:03

Pšenda

Re: Něco na tom bude

2-3% tak nabidky ktere prisly me se pohybovali v rozpeti 60-100kKc

0/0
25.2.2010 14:36

saille

Re: Něco na tom bude

Obávala bych se, že ty nabídky k 60 tisícům jsou právě o "brutálně" levných oknech, která se mému tchánovi ve finále nevyplatila.

0/0
25.2.2010 17:25

Andee in Red Book

Re: Něco na tom bude

Chce to tlačit na dodavatele. Konkrétně Vekra šla s cenou na úroveň noname konkurence, když jsem jim ukázal jejich nabídku ;-)

0/0
25.2.2010 19:25

ellienka

Vlhkost

My máme doma kovová okna s vnitřním dřevěným rámem.. V bytě je vlhkost do 40%, i když máme cca 5 akvárií (4 bez víka) po 60 litrech. Odpar za týden cca 5 llitrů..

0/0
25.2.2010 7:41

Soami

Nepřesnost

"komplikovaná" cesta pro větrací vzduch přece vůbec nesouvisí s nějakou úsporou tepla. Buď okno větrá nebo ne. Když větrá, tak je třeba ztráty nahradit. To, že je cesta "komplikovaná", může zabránit pocitu studeného průvanu. Leda by mělo okno vestavěnou rekuperační jednotku...

0/0
25.2.2010 7:36

Mablung

Re: Nepřesnost

Co je základem rekuperační jednotky? Ano, je to tepelný výměník kde odcházející teplý vzduch předává teplo přicházejícímu studenému :-)

Tady u tohoto okna se tedy jedná o rekuperaci. Je ovšem otázkou výkonnost, což by bylo dobré před nákupem zjistit, aby se nepodlehlo marketingovým kecům u zařízení s fakticky třeba 5% účinností ...

0/0
25.2.2010 11:13

Reeve

Re: Nepřesnost

Jenže ten teplý vzduch odchází úplně jinou cestou, než přichází studený, takže nestihne teplo nikam předat. Jediná "výhoda" je zpomalené proudění, takže subjektivní pocit "studeného" profukování je nižší.

0/0
25.2.2010 12:22

Mr. Skin

Re: Nepřesnost

To je samozřejmé, u rekuperace se vzduch nemísí, ale odcházející starý vzduch ohřeje výměník, a nový se v tom výměníku trochu ohřeje, ale nikde se nepotkají a tím pádem se nemohou mísit.

0/0
27.2.2010 20:24

ivabublan

Mam okna s vetranim

a MAM PLISNE a zimu !! ;-€ ;-€ 

Tohle jiz nechci nikdy vice !! ;-O

0/0
25.2.2010 7:04

oId fashioned Vince III..

Re: Mam okna s vetranim

možná by stačilo občas zatopit;-)

0/0
25.2.2010 7:39

pilinazlenina

Re: Mam okna s vetranim

naopak. Dokud jsem netopil (v pokoji bylo cca 10st) tak vše ok.

Ale jakmile se začne topit, teplý vzduch pojme daleko více vody a ta potom začne kondenzovat na stěnách, rámech a okně.

Nejsmutnější je, že když máte otevřenou mikroventilaci, začne plesnivět i ta škvíra mezi oknem a rámem. Rv

0/0
25.2.2010 8:50

Soami

Re: Mam okna s vetranim

"teplý vzduch pojme daleko více vody " To je snad účel - kde je asi ta vlhkost u studeného vzduchu? To, že vlhkost kondenzuje na oknech nebo stěnách, souvisí s teplotou toho okna nebo stěny (rosný bod). Takže máte tepelné mosty, resp. mizerně udělanou izolaci (pokud vůbec). I u nového okna s u=1,2W/m2K se musí dodržet správný postup - vypěnění, venkovní zateplení špalety atd. Pokud to zedník odfklákne, můžete mít 3sklo a stejně se vám bude rosit.

0/0
25.2.2010 9:54Najdete na iDNES.cz