Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Plzeň zažila drtivý nájezd žravých housenek. Dělají si hnízda z pavučin

Housenky předivky zhoubné "očesaly" listí na dvacetimetrovém pruhu brslenů při Karlovarské třídě v Plzni. Už zdálky jsou vidět holé keře s hustými závoji pavučin, ze kterých si zanedlouho budou motýlí housenky vytvářet hnízda.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

bosorrka

schází

Schází mi zde informace o přirozeném nepříteli housenek.

0/0
3.6.2010 22:43

habr

Re: schází

Přirozených nepřátel v takovém množství a ještě v krytu pavučin moc nebude. Sem tam nějaký pěvec, který dokáže pavučinou proniknout a zobnout,  či hmyzožravec co potom sebere kuklu ze země. Síla housenek je právě v jejich množství a pavučinách.

Ale stejně jako obaleči - v rozumném množství mnoho neškodí - pokud nebude takový žír každý rok, dřeviny se vzpamatují i když rok holožíru jim na vitalitě nepřídá.

0/0
4.6.2010 0:31

Diskutovat na iDmůžete neomezeně

Re: schází

ptáci by je sežrali ještě před tím, i v motýlím stádiu

ale ono jich v té betonové džungli moc nebude, holubi to nežerou, jiní nemají kde hnízdit, zbytek vyhladí kočky a větší ptáky vyžene člověk (asi má toho svýho moc malýho)

0/0
4.6.2010 1:55

bosorrka

Re: schází

V betonové džungli je nyní méně ptactva zejména díky nástupu masívního zateplování paneláků, aniž by se při postupu zohledňovaly hnízdící ptáci v mezerách mezi panely. To nemluvím o ničení hnízd chráněných rorýsů. Obchází se přitom zákon. Pak se ale nerovnováha v přírodě obrací proti nám. Pomohlo by preventivní řešení před zahájením stavby, což by měl ošetřit místní stavební odbor. Tam ale občas také zavírají obě oči, byť jsou již plošně informováni... Proto je lepší, když si to každý ohlídá sám.[>-]

0/0
4.6.2010 9:11

Diskutovat na iDmůžete neomezeně

Re: schází

samozřejmě ptáci, ale v tom betonu jich moc nebude, ze strak navíc maji lidi fóbii (to se daří myslivecké lobby vymývat mozky lidí její "škodlivostí")

i tak se moc přemnožit nemůžou, prostě jim dojde potrava

0/0
4.6.2010 1:45

habr

Re: schází

Straky a sojky, včetně vran jsou skutečně v přemnožení celkem škodlivými ptáky. Dokáží zlikvidovat hnízda pěvců, i malé zajičky apod. Takže jejich přemnožení (ve městech po holubech nejběžnější viditelné ptáci) není pro přírodu pozitivní. I ochrana přírody se k přemnožení těchto ptáků nedívá moc s velkou radostí, protože ví, že tito ptáci dokáží výrazně potlačit jiné a často z hlediska biodiverzity cennější ptačí druhy (včetně dalších obratlovců).

0/0
4.6.2010 8:37

shythead1

drtivý nájezd ha ha ha

Tak nevím, spíše drtivý článek než nájezd housenek. Možná by slušelo dát prostor odborníkům, když už tedy píší o odborných tématech. Jinak ty stále dokola katastrofické zprávy se ze vzduchu vaří dost těžko co? ;-D

0/0
3.6.2010 13:27

USA forever

Tak nemáte sázet takovouhle monokulturu,

kdyby v tom křoví bylo aspoň 5 druhů křovin, vypadá to úplně jinka :-P

0/0
3.6.2010 13:09

harkonnen

Je ta housenka jedlá?

Pokud ano, byla by to delikatesa - smažená s trochou olivového oleje a česnekem, určitě stejně chutné jako krevety :-)

0/0
3.6.2010 13:04

Desmodrom II

To jsou věci

Housenky dělají pavučiny ?

0/0
3.6.2010 12:47

Copr

Re: To jsou věci

To je maskovaci rasistický článek. Housenky se teď říká některým spoluo....

0/0
3.6.2010 13:00

politicky nekorektni asocial

Re: To jsou věci

Tys ve škole asi moc pozor nedával, viď?

0/0
3.6.2010 15:01

politicky nekorektni asocial

Re: To jsou věci

Nebo jenom slovíčkaříš?

0/0
3.6.2010 15:03

xs123

Kdyby šlo o to něco pokácet

tak to by byli rychlí dost. Hlavně pokud by šlo o pokácení pěkných stromů se silnými kmeny a kvalitním dřevem. Ale postřik - to je městským úředníkům jaksi jedno. Vloni jsem měla jedno hnízdo na mladé hrušce, ani jsem nevěděla, jak se to jmenuje, tak jsme to stříkli a bylo.není to nějak nebezpečný škůdce, taková sviluška nebo třeba strupovitost jsou mnohem úpornější škůdci a nemoci.

0/0
3.6.2010 12:45

habr

Re: Kdyby šlo o to něco pokácet

Popravdě proč stříkat, když jedno hnízdo jde sebrat?

A k těm pěkným stromům - neumím si představit, že by v Plzni káceli pěkné stromy se silnými kmeny a zdravým dřevem. V uliční zeleni takové určitě nejsou, v parcích co má silný kmen je také už zevnitř nahnilé. Pokud ale máš fotky takových zdravých stromů - tak je dej do placu. Jinak blafuješ.

Nebavím se o alejích podél silnic, kde hospodaří správy silnic. To je jiná kapitola.

0/0
4.6.2010 0:26

Diskutovat na iDmůžete neomezeně

Re: Kdyby šlo o to něco pokácet

to je vidět běžně, pokácenej stom skoro zdravej a pár metrů opodál úplně prohnilej bez povšimnutí

0/0
4.6.2010 1:39

habr

Re: Kdyby šlo o to něco pokácet

Pokud se ti to nelíbí, příslušný úřad ti musí předložit zprávu proč byla dřevina pokácena. odvolej se na zákon o právo na informace, či na zákon o informace o životním prostředí. Na každé stránce úřadu je minimálně jeden z těchto zákonů citován. Tam by si se měl doszvědět proč ten a ten strom byl kácen. Nicméně zdravé dřevo na pařezu neznamená, že strom byl provozně bezpečný. Nezřídka v koruně stromů jsem nebezpečné větve které hrozí rozlomením koruny.

Za další máš šanci se všech správních řízení ohledNě kácení dřevin zúčastnit. Přesně stanovené podmínky najdeš v zákoně o ochraně přírody v paragrafu účast veřejosti (myslím §70 z.č.114/1991 Sb.).Dnes ale právo umožňuje kácení do 80 cm obvodu bez povolení i právnickým osobám vlastnících pozemek, či se souhlasem majitele.

Takže zanech planých řečí a snaž se

0/0
4.6.2010 8:33

xs123

Re: Kdyby šlo o to něco pokácet

Jo - a co z toho mám, že mi úředníci napíšou, proč to pokáceli. Ten strom tam už znovu nedají. Jednou jsem jim napsala "pochvalu", jak jsou super, že mají pravdu, že nejlepší, co může být, je beton a silnice, a že by zeleň neměla převyšovat tři metry.Pár úředníkům jsem hnula žlučí a tím to skončilo. Jim to je stejně jedno - nejradši mají televizi a obchoďáky a aby měli kde parkovat a když jim vítr rozbije barák a mají alergii z prachu, který všude lítá, tak jsou do pojišťovny a k lékaři. Poněvadž je ani nenapadne, že by jim v "zalesněném " městě mělo být líp.

0/0
11.6.2010 10:47

xs123

Re: Kdyby šlo o to něco pokácet

Letos zrovna ve vedlejší ulici spadl ze střechy sníh, chlap se potom rozčiloval, že mu to poškodilo auto za dva miliony. Samozřejně tam před pár lety skáceli stromy a te´d tam jsou takové ty sazeničky, co město všude sází, aby měli spříznění zahradníci kšeft.  No - a ten sníh, který by jinak na zem ani nedopadl anebo po troškách, řachne rovnou na to auto. Když jsou lidi blbí, tak jim holt není pomocia musí platit. Chudáci stromy a my, kteří je máme rádi. Bohužel jsme v menšině.

0/0
11.6.2010 10:51

xs123

Re: Kdyby šlo o to něco pokácet

Pravda, stříkat jsem to nemusela, ale měla jsem postřik po ruce a ty housenky byly odporné. Jinak v Plzni třeba předloni skáceli na borech nádherné stromy v ulici E. Beneše, aby lidi měli kde parkovat. Byly to stromy , zasazené na počest legionářů v době, kdy se tam stavěly domy - ty jsou stejně staré jako byly ty stromy(kolem r. 1930), a platí se tam 30tis. Kč za metr čtvereční. Stromy by se totiž měly udržovat podobně jako domy - ořezat (odborně) staré uschlé větve, ošetřit dutiny a podobně.Jenže stromy nikdo neošetřuje, rovnou je pokácejí. Domy se udržují, i když jsou v horším a nebezpečnějším stavu než ty stromy(Padající sníh letos zranil a zabil několik lidí, ale nikdo nenapíše - zbourat domy).

0/0
11.6.2010 10:41Najdete na iDNES.cz