Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Nakouknout do výroby dřevěných hraček můžete v Jizerských horách

Jak se obyčejný špalík mění v dřevěný vláček, korále nebo oblíbenou postavičku krtečka můžete vidět na prohlídkové trase výroby v areálu postaveném před více než sto lety. Tradiční výrobce dřevěných hraček Detoa Albrechtice totiž už na jaře otevřel svou výrobu turistům.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

wrah

Fotovoltaika

Ano, zrovna pro továrnu, která pracuje na jednu směnu, řekněme od sedmi do 15:30 nebo tak něco, tedy v době kdy je i v zimě den je fotovoltaika docela vhodná. Plus nějaký pomenší vyrovnávač pro případ že po obloze přejde mrak, plus nějaké rozumně naprogramované řízení, aby v případě, že nastane dokonale zataženo a produkce z solárních panelů bude minimální nenastala situace, kdy fabrika pojede napřed na solár a baterie a pak během vteřiny nepřejde ze 100% na dodávky ze sítě. Pokud je ten přechod rozložený řekněme na minutu či dvě, tak tím přenosová síť netrpí, Ale pokud začne jinak relativně malá vesnice brát 200 KW (netuším jaký je jejich odběr, jen odhaduji podle údaje o rozdílu ceny vytápění plynem a dřevoštěpkou) je to docela rána pro přenosovou soustavu. Tedy u takto relativně malého odběru spíš nehrozí globální blackout, ale jen někde vyletí pojistky. Ale představte si, že podobná situace nastane u velkého průmyslového areálu, který normálně dodává do sítě přebytek

0/0
23.6.2010 8:36

tmf

Re: Fotovoltaika

??? Jaký provoz na fotovoltaiku? Tu přeci prodají a koupí si elektřinu za normální cenu. Fotovoltaiku využívají snad jen expedice které ji nemají komu prodat.

0/0
23.6.2010 8:46

wrah

Re: Fotovoltaika

několik MW a najednou namísto toho začne třeba 20 MW spotřebovávat. Pak může snadno nastat přepětí, vypadne jedna nedůležitá větev přenosové soustavy, ale v důsledku se přetíží i vedlejší, kterou třeba zrovna teče 200 MW z Německa do Rakouska.. Též vyletí pojistky, automatické řízení se pokusí přesměrovat proud jinudy a než se kdo naděje tak může vzniknout průšvih jako v Americe, kde jim vypadla elektřina tuším v půlce USA a to až na několik dní. Ono holt se některé stykače nestihnou odpojit včas a skončí na škvarek, v horším případě je na škvarek i trafo za nimi, které zásobuje třeba desetitisícové město atd. Sice je troreticky snad každá trasa zálohovaná, ale pokud je víc poruch v jedné oblasti, tak problém trvá a trvá, doked se neopraví alespoň jedna celá větev vedení. Prostě FVE je šikovný zdroj proudu pro lokální potřebu. Dokonce nesmírně šikovný, ale jeho spojení s přenosovou sítí musí být rozumně vyřešeno, aby nepůsobil problémy.

0/0
23.6.2010 8:47

hansfraj

Re: Fotovoltaika

Větrné elektrárny a fotovoltaika mají bohužel nucený odkup. To vidím jako velké nebezpečí.

0/0
23.6.2010 12:24Najdete na iDNES.cz