Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Nemohl na nohy, a tak si místo schodů postavil výtah. Stálo ho to jen 12 tisíc

Čtenář Hobby.cz se pochlubil domácím výtahem, který by potěšil i Přemka Podlahu. Inspektory EU už asi ne, protože ochranné prvky mu chybí. Nicméně slouží svému účelu a svému konstruktérovi vyřešil problém, jak se dostat do nepřístupného podkroví.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Rosomak

Křečovitá argumentace

Hobby auto - např. sportovní speciál - na silnice nemůže.

Hobby elektroinstalace - ušetřím, když si ji natahám sám, ale zase koupím dráže komponenty a kabely. Ale mám z toho třeba dobrý pocit, že vím, kudy který kabel vede.

Hobby plynový kotel - udělám ho levněji, než ho koupím?

Ale u výtahu udáváte 95% navýšení ceny.

BTW, chápete vůbec pojem HOBBY?

0/0
13.10.2010 22:15

Corsini

Re: Křečovitá argumentace

Křeč je to, co jste vyplodil. Snažíte se oponovat, ale buď potvrdíte, co jsem napsal a nebo uhýbáte.

Problém toho zbastleného výtahu není cena, ale to, že to ten kutil udělal mizerně a nebezpečně a na tom by nic nezměnilo ani kdyby to bylo zadarmo.

0/0
13.10.2010 22:27

Nahlas se ti směju

Re: Křečovitá argumentace

R^

0/0
13.10.2010 22:53

Rosomak

Srovnávat nesrovnatelné

Ten výtah bude jezdit z přízemí do patra? Budou jím jezdit děti a návštěvy?

To je jako rozdíl mezi tím hobby a profi nářadím.

Ale hobby výtahy se nevyrábí. A profi jsou řádově dražší, stejně jako u nářadí.

0/0
13.10.2010 17:28

Corsini

Re: Srovnávat nesrovnatelné

Co je to hobby výtah? Nebo snad záte nějaké hobby auto, které může na silnice? Znáte snad nějakou hobby elektroinstalaci nebo hobby plynový kotel?

0/0
13.10.2010 20:58

Corsini

Ten článek by měl být smazán a autor by měl upozornit toho

kutila, že stavbou výtahu svépomocí porušil hned několik zákonů.

Zrušení schodiště a jeho nahrazení výtahem je natolik významný zásah do stavby, že podléhá ohlášení nebo stavebnímu povolení. A navíc výtahy, které jsou trvalou součástí staveb o nosnosti nad 100 kg a s výškou zdvihu nad 2 m jsou vyhrazeným zdvihacím zařízením z čehož vyplývá celá řada zákonem daných požadavků.

Když to vezmu do důsledku, tak z titulu mé úředně ověřené kvalifikace, bych měl toto zjištěné porušení zákona nahlásit příslušnému stavebnímu úřadu, protože pokud bych to neudělal, tak bych v případě jakéhokoliv problému mohl být i já obviněn z toho, že jsem nekonal a tím nezabránil ohrožení zdraví a života dalších osob.

Jelikož nevím, kdo a kde to zdvihadlo spáchal, vyzývám tímto autora článku (a cenzora, aby tuto zprávu autorovi předal), aby informoval příslušný stavební úřad o tomto díle. Kdyby ten kutil udržel jazyk za zuby a neměl potřebu se stát druhým Otisem, byl by to jenom jeho problém, ale takto...

0/0
13.10.2010 16:07

Nahlas se ti směju

Re: Ten článek by měl být smazán a autor by měl upozornit toho

Také si myslím, že je autor článku povinen tohle porušení zákona nahlásit.

Pokud by ten výtah někoho zranil nebo usmrtil, padá vina jednoznačně i na autora článku. To asi pisálkovi nedošlo.

0/0
13.10.2010 16:11

poradna

Re: Ten článek by měl být smazán a autor by měl upozornit toho

Me se ten panuv vytah moc libi a fandim mu, aby jej dlouho radostne uzival navzdory titulum vasi uredne overene kvalifikace, kterou se ohanite vylozene hloupym a nadutym zpusobem. Fanatici jako vy jsou mozna za ubohym stavem remesel u nas, kdy vam profesionalni firma namontuje okna a dvere nakrivo, ale maji certifikat kvality. Vodari daji nevhodny material na mistni tlak vody, ale neporusili stavebni normy, protoze se ani nenamahali jej zmerit. Dlazby a obklady se rozmerove rozchazeji o kolik milimetru, ale dodavatel na vas vytahne nekolik norem, ktere vopradku splnuji. Tak bych mohl dlouho pokracovat, ale abych nebyl off topic tak vas ujistuju ze jednou na duchod si postavim presne stejny vytah do domu a vsem uredne kvalifikovanym se budu vesele smat. 

0/0
13.10.2010 17:07

Nahlas se ti směju

Re: Ten článek by měl být smazán a autor by měl upozornit toho

Jestli se ti stalo a ty sis nechal líbit, že "profesionalni firma namontuje okna a dvere nakrivo", že "Vodari daji nevhodny material na mistni tlak vody", že "Dlazby a obklady se rozmerove rozchazeji o kolik milimetru", pak je to jedině tvá hloupost a neschopnost.

0/0
13.10.2010 17:46

Corsini

Re: Ten článek by měl být smazán a autor by měl upozornit toho

Jenže tady jde o to, že ten výtah je ukázka příšerného šlendriánu. I "amatér" dokáže například "postavit" automobil s kterým může vyhrávat závody, ale zásadní rozdíl je v tom, že takový amatér se zajímá o to, co dělá a výsledek tomu odpovídá. Tenhle strejda očividně neví naprosto nic nejenom o bezpečnosti zdvíhacích zařízení, ale neví nic ani o statice, ani o konstrukcích a ani o stavbách - a výsledkem tak je nebezpečný zmetek.

Vaše bláboly očividně vychází i z toho, že máte pocit, že ohrožuje jenom sebe a ostatním do toho tak nic není. Jenže to by platilo, kdyby si například naordinoval jiné dávky svých léků. Ale u takového zařízení jsou ohroženi i příbuzní a známí toho bláznivého dědka a také lidé, kteří by byli z díky své profesi do domu vstoupit - například lékař nebo hasič.

0/0
13.10.2010 20:54

anesteziolog1

Re: Ten článek by měl být smazán a autor by měl upozornit toho

potažmo každý daňový poplatník, až si dědek zláme haksny a léčení půjde do statisíců...

0/0
14.10.2010 12:26

Klidne_me_smazte

No a co?

Sakra lidi, to jste važně už tak zblbnutý EU normama? My jako děti jsme  ovoce od silnice, cákali se v potoce a stavěli přehrady, lezli do cizích zahrad, vyráběli luky a meče ze dřeva a řezali se s tím hlava nehlava, na kole bez všech povinných ptákovin (kromě řachtadla v drátech - to bylo důležité) jezdili jak nás napadlo.... naši otcove a dědové to same v rámci kutilství...... a? přežili jsme to. A o normě EU 2008/7895 jsme nic netusili :-)

Tak má děda výtah.. a? Vy ostatní můžete zkusit prosadit, aby vám socani nabídli Výtahovné.... :-/

0/0
13.10.2010 12:17

Nahlas se ti směju

Re: No a co?

Já jsem to asi přehlédl - kdo v diskusi psal o tom, že děda nedodržel nějaké normy EU?

A jak souvisí popis života běžného kluka s článkem o totálně zfušovaném výtahu?.

.

Já velmi fandím lidové tvořivosti a moc rád bych si tady četl o promyšlených a dobře zrealizovaných (pozor, neznamená drahých a nutně podle norem) nápadech. Tohle je ale krystalický příklad toho, jak NEUDĚLAT domácí výtah.

0/0
13.10.2010 12:22

l.g

Re: No a co?

Úplně to nechápete. Ať si děda postaví co chce a zabije se na tom. To je fuk. Problém je v tom, že se o tom píše jako o následováníhodném příkladu kutilství. A to i přes to, že to je vlastně černá stavba, kterou by mu stavební úřad celkem snadno mohl přikázat odstranit. To, že hazarduje se životem je ještě navíc přitěžující okolnost. Tenhle článek spíš patří do černé kroniky, než sem.

0/0
13.10.2010 14:57

nicnemam

Re: No a co?

Ty mas taky dost, ze?;-D;-D;-D

0/0
12.11.2010 17:36

Corsini

Re: No a co?

Ano, jako malí kluci jsme prováděli klukoviny, ale to, že se Vám ani mně nic vážného (odraná kolena nepočítám) nestalo, ještě neznamená, že mnohé z těch klukovin nebyly nebezpečné. Já znám ve svém okolí takové, kteří tu kliku neměli - jeden je dnes bez oka, další měl štěstí, že přežil úraz el. proudem pouze s rozsáhlými popáleninami.

0/0
13.10.2010 15:36

Mystic_CZ

trochu mě mrazí

když tu čtu ty opovrhovačné příspěvky dole. Dříve jsem byli národem kutilů a dnes mi to přijde, že si nikdo doma už nedokáže sám vyrobit a tak alespoň plive na ty co mají nápad. Můj otec sekal zahradu po domásku udělanou sekačkou, když byla mokrá tráva si trochu probíjela, ale šlo to s ní léta. Tohle odsuzování včeho co si člověk nekoupí je trapné. Co by mělo být v rubrice Hobby ?? reklamy na to, nebo ono ?? nebo návody, jak koupením toho a dáním do zásuvky se z nás stává kutil ?? Jestli se to z dědou zřítí nebo ne je jedno, je to totiž jeho věc, mě těší, že si uměl za pár korun poradit a pokud mu to tak stačí - neberte mu to. A to jestli se o tom dočtemě, nebo nedočteme, či zda nám případnou nehodu zprostředkují média bych také nechal stranou, vždyť jen tím dáváte najevo, jak na to lačně čekáte. Fuj.Rv

0/0
13.10.2010 10:44

Corsini

Re: trochu mě mrazí

Jenže toto není nápad, jak ze staré pračky udělat kompostér nebo z pneumatiky prolézačku pro vnoučata. Toto je prezentace svépomoví vyrobené gilotiny. Jsou určité hranice, za které by kutilství nemělo přelézat - a stavba výtahu je za touto hranicí. Podobně, jako výroba brokovnice nebo operace slepého střeva.

0/0
13.10.2010 10:56

Mystic_CZ

Re: trochu mě mrazí

na spoustě mást najdeš vrátky pochybné konstrukce, vzpomínám na jednu stavbu, kde jsem jako jinoch pomáhal - vrátek to mělo jen z motoru a lože. Ostatní bylo připevněno ke konstrukci lešení (vynechané místo) a lože jezdilo po smrkových odkorovaných kulatinách, žádné dorazy, brzdy a nic. Vozil se tím jak materiál, tak lidi. Stavba měla stavební povlení a nikoho by ani nenapadlo řešit se stavebníkem dělal to pro sebe, jestli je ten vrátek bezpečnej nebo ne. Je fak, ž esi na dopravnu na něm musel člověk zvyknout.  Děda ví do čeho jde, a jestli mu setne hlavu, bude moci vynadat jen sám sobě. Jak píše - když přijedou cizí, má to vypnuté. Navíc podobných zdvihadel co vedou jen na půdu, nebo do suterénu je po republice mrak, ale nikdo se o to nestará a taky by se daly psát obsáhlé články, jak nezajištěný materiál může vypadnout a někoho zranit. Myslím, že se dnes vše moc dramatizuje. Místo abychom žili, sledujem jestli ten plní to a ten druhý zase ono...

0/0
13.10.2010 11:02

Nahlas se ti směju

Re: trochu mě mrazí

Nejde vůbec o plnění nějakých norem. Jde o to, že tu máme článek o totálně zfušovaném "výtahu" místo toho, aby se tu psalo o dobře realizovaných nápadech, ze kterých si člověk může vzít inspiraci. Z tohodle si soudný člověk vezme jediné: takhle tedy ne!

0/0
13.10.2010 11:11

l.g

Re: trochu mě mrazí

Tyhle vaše keci jsou faj jen do okamžiku, kdy se něco stane. Kdejaká stavba jistě používá nevyhovující vrátek a dělníci se s ním vozí. Když se to ale utrhne a někdo se zabije, sakra záleží na tom, kdo kde porušil jaký předpis. Problém je v tom, že tomu zabitému to už nepomůže. A tohle je přesně ten samý případ. Ten člověk vůbec není schopen odhadnout rizika svého výtvoru.

Za komunizmu si všichni dělali sekačky na trávu z dětského kočárku a motoru od pračky. Fajn. Jenže víš kolik lidí mělo za sezónu díky takovým sekačkám useknutou nohu? Dnes jsou to jednotlivé případy rozmazané v médiích. Tehdy to bylo několik desítek lidí ročně.

0/0
13.10.2010 14:42

Nahlas se ti směju

Re: trochu mě mrazí

To, cos napsal, je jen demagogie.

Ano, NÁPAD měl děda dobrý, jeho REALIZACE je ale naprosto otřesná fušeřina. Já bych si rád v téhle rubrice početl o lidské vynalézavosti a šikovnosti. V tomhle případě je to názorný příklad toho, jak si výtah domů v žádném případě nevyrobit.

0/0
13.10.2010 11:08

Mystic_CZ

Re: trochu mě mrazí

Ale jen díky neúspěchům se člověk pohne dál... pokud toužíš o profesionalitě obrať se na výrobce výtahů. Pokud by pán postavil výtah z běžně používaných komponent asi už by to jaksi nebylo ono a byl by tu křik o skryté reklamě. Ale je to věc názoru. Já tu neřeším přímo tento příklad, ale málokdy se na těchto diskouzích člověk dočte nějako pochvalu nad snahou a pílí těch druhých, vždy ví každý lépe, že ten druhý to má dělat jinak. i z toho důvodu jen se pána alespoň tkahle zastal... divím se proč sem vůbec ti věčně nespokojení kritici chodí, mohou krsně vyžít z reklamních stránek svých vysněných výrobců.

0/0
13.10.2010 11:14

Nahlas se ti směju

Re: trochu mě mrazí

Opět čirá demagogie z tvé strany.

Já nepíšu o reklamě, ani o profesionalitě, ani o běžně používaných komponentách. To vše sis jaksi přimyslel. Nevím proč.

.

Čti pozorněji, psal jsem o něčem jiném.

0/0
13.10.2010 11:22

Mystic_CZ

Re: trochu mě mrazí

Demagogie je tvoje oblíbené slovo  - jen mi přijde že tím nazýváš vše, co není tvým nápadem. Jistě, provedení výtahu není profi...ale jestli to za ty prachy umíš líp, rád si to o tobě příště počtu.

0/0
13.10.2010 11:29

Nahlas se ti směju

Re: trochu mě mrazí

Naopak. Demagogii nesnáším, protože je to prostředek k zastírání argumentační nouze, jak názorně předvádíš ty, když tu píšeš o reklamě, profesionálním řešení atd., aniž by se to jakkoliv vztahovalo k mému textu.

"jestli to za ty prachy umíš líp" - opět zcela mimózní poznámka. Proč za stejné peníze? Když by si pán za cca 1000 Kč vyrobil primitivní jištění proti pádu plošiny a ohrádku plošiny, už by to kvůli té tisícikoruně navíc nebylo dostatečně kutilské?

0/0
13.10.2010 11:47

Mystic_CZ

Re: trochu mě mrazí

Ale houby... jen tu hodnotíme, co a za kolik dokázal udělat. Tobě se to nelíbí, máš strach, že se někdo z diskutujících pozitivně namotivuje a pak se na svém výrobku zraní. Já to spíš beru tak, že pán udělal dle svévo vědomí a svědomí (a asi i finančních prostředků) to nejlepší co ve svém věku dokázal. Časem to určitě zmodernizuje, nebo upraví, po přečtení diskuze je tu spousta užitečných a praktických připomínek k řešení. Ale kategoricky to odsuzovat, to ode mne nemůžeš chtít. a že jen nekřičím třemi holými větami... no už jsem takový. Krásný den.:-)

0/0
13.10.2010 13:28

Nahlas se ti směju

Re: trochu mě mrazí

"jen tu hodnotíme, co a za kolik dokázal udělat." - ano, a pro lidi s mozkem v hlavě je to odstrašující příklad.

"Tobě se to nelíbí" - o líbivosti jsem nenapsal ani čárku, protože je to irelevantní

"pán udělal dle svévo vědomí a svědomí (a asi i finančních prostředků) to nejlepší co ve svém věku dokázal" - a přesto je to takový hyperpaskvil...

"Časem to určitě zmodernizuje" - zase jen tvé neopodstatněné plácnutí do vody.

" Ale kategoricky to odsuzovat, to ode mne nemůžeš chtít" - nic takového po tobě také nechci... Už jsi holt takový, že aniž bys měl jediný relevantní argument, musíš prostě psát i za cenu toho, že to jsou výmysly a nesmysly (o profesionálech, reklamě, běžně používaných komponentech a mnohé další...). Holt, děláš, co umíš... ;-D.

0/0
13.10.2010 15:35

Rosomak

Re: trochu mě mrazí

Klídek, to jsou lidi, co jen umí kecat a na klávesnici píší dvěma, někteří vyjímečně čtyřmi prsty.

Drtivá většina humanitně vzdělaná a pilník viděli naposled na základní škole.

Ve svém zaměstnání jsou tvůrci prapodivných vyhlášek a nařízení, které u jiných lidí vyvolávají úsměv - např. směrnice na používání deodorandů na záchodě, protože jsou zařazeny mezi výbušné látky atp.

Nikdy nedokáží pochopit, proč si některý člověk něco postaví sám, když si to může koupit, a když si to nemůže koupit, tak se s tím má smířit a koupit něco jiného.

0/0
13.10.2010 11:39

Nahlas se ti směju

Re: trochu mě mrazí

;-D;-D;-D

0/0
13.10.2010 11:47

l.g

Re: trochu mě mrazí

Jsi fak legrační. Lidi si vyráběli po domácu za komunistů všecko, co nebylo k dostání. Dnes to k dostání je a cena těch výrobků je mnohonásobně nižší, než kdyby do vlastnoruční výroby člověk investoval svůj čas a peníze za materiál. Navíc ten výrobek je kvalitnější. Proto se to už dávno nedělá.

Nezapomeň, že doma udělaný výrobek je vždy 1. prototyp. Výrobek kupovaný je výsledkem X zkoušek a prototypů na kterých se odstraňují a odlaďují chyby a testuje bezpečnost, takže dostáváte za své peníze věc, která funguje a není nebezpečná. Krom toho jí navrhují lidé, kteří věci rozumí a znají i všechna rizika.

Nic proti kutilství, ale doma si má člověk vyrábět jen to, co nedostane koupit. A u výrobků přímo ohrožujících váš život to platí dvojnásob.

0/0
13.10.2010 14:53

Nahlas se ti směju

Re: trochu mě mrazí

"doma si má člověk vyrábět jen to, co nedostane koupit" - no to je ale kravina, co...?

0/0
13.10.2010 15:45

Rosomak

Re: trochu mě mrazí

Tak si kupuj to, co je vyrobené v Číně. Pokud to není vyrobené v Číně, tak to rozdělej, najdeš na dílech nejčastěji made in China. Nevěříš? Např. sekačky od "Italského výrobce".

Výrobek je v dnešní době dělán na životnost záruční doby. Hobby nářadí vydrží občasné používání, po čtrnácti dnech používání jako profi nářadí zpravidla odejde.

Vše je podřízeno ceně. Výrobky se nenavrhují, výrobky se kopírují a bastlí u výrobce tak, aby fungovaly a nákupčí je koupili.

Např. sekačka z výlisku plechu má trojnásobnou cenu než plastová, což je nesmysl. U elektrických za 100W výkonu navíc se platí klidně tisícovka. Přitom statory se silně hřejí, jejich montáž je přímo do plastu. Ložiska jsou třecí, kuličková jsou luxus. Náhradní díl stojí polovinu výrobku.

Uvedený výtah/vrátek je absolutně v pohodě. Nevím, jestli zde křičí výrobci/prodejci výtahů usvědčeni ÚHOS z kartelu cen výtahů, ale argumentace že při cestě nahoru jej přeštípne strop svědčí o nepochopení principů elemetární inteligence.

0/0
13.10.2010 16:36

Nahlas se ti směju

Re: trochu mě mrazí

"Hobby nářadí vydrží občasné používání, po čtrnácti dnech používání jako profi nářadí zpravidla odejde." - no, to je tedy šokující zjištění...;-D.

"Uvedený výtah/vrátek je absolutně v pohodě." - Ale jistě, že je. V domě mé matky se má zjara rekonstruovat výtah. Rozpočet něco přes 1 mil. Kč. Hned si vytisknu obrázky z tohoto článku a předložím je na členské schůzi jako alternativu s úsporou cca 900 tisíc Kč... Protože uvedený výtah je "absolutně v pohodě".

.

;-D;-D;-D;-D

0/0
13.10.2010 16:59

Corsini

Jsem zvědavý, kdy se v černé kronice objeví článek:

Důchodce zkolaboval v podkroví domu, museli jej vyprostit hasiči! Při pokusu lékaře poskytnout mu první pomoc, došlo ke zranění dalšího záchranáře svépomocným výtahem. Jelikož do podkroví nevedly schody, musel lékař čekat na příjezd HZS, aby muže snesli po žebříku do přízemí. Vzhledem ke zdržení, kdy se nemohl lékař k pacientovi dostat, bylo nutné mu amputovat dolní končetinu a stále se bojuje o jeho život v místní nemocnici. V případě, že se pacient uzdraví, čeká jej obvinění z obecného ohrožení - domácí výtah, jehož samovolné rozjetí způsobilo středně těžká zranění zasahujícímu záchranáři, byl postaven bez patřičných povolení a neoprávněnou osobou.

0/0
13.10.2010 8:34

l.g

Celkem se divím

že se tu takový článek vůbec objevuje. Velmi špatné někoho takového uvádět jako příklad. Nehledě na to, že stavba výtahu je úprava podléhající stavebnímu povolení. A tím by takto nebezpečné zařízení nemělo sebemenší šanci projít. Ten člověk normálně porušuje zákony a tady se mu redakce snad ještě obdivuje. 8-o

0/0
12.10.2010 23:16

Honza423

Trochu pochopení

Mějte trochu pochopení prosím. Odporuje to sice všem pravidlům bezpečnosti ale je to čistě věc toho člověka a on nese zodpovědnost. Osobně bych to viděl jako první verzi a myslím si že si ho časem vylepší až trochu naspoří. Ono tomu stačí relativně málo: brzdu, protizávaží, lepší uchycení lana, ovládání zevnitř, stěny z polykarbonátu a dveře z plastiku s čidlem, sádrošové stěny okolo a je v klidu.

0/0
12.10.2010 21:58

l.g

Re: Trochu pochopení

A až tohle všechno dodělá, tak zjistí, že komerčně vyráběný výtah vyjde levněji a je kvalitnější. ;-D

0/0
12.10.2010 23:18

;-)

Překvapuje mě ta míra kritiky

Vzhledem k tomu, že tím ten pán vozí jen sám sebe a manželku a je už ve věku, kdy se nemusí starat o děti, tak bych řekl, že je to čistě jeho věc. Adrenalinové sporty mají  spoustu příznivců ,ale výtah který někomu ubere utrpení je zavrženíhodná věc.  Nemyslím si, že je dobré ho tu dávat jako nějaký vzor, ale nijak ho nezavrhuji.

0/0
12.10.2010 21:11

josefl

Re: Překvapuje mě ta míra kritiky

R^

0/0
12.10.2010 21:43

xBaHnO

Katastrofa

Tohle je fakt katastrofa. Ne ze bych byl predpisovej fanatik, nekdy jde primourit oko, ale tohle je fakt vo zdravi a zivot.

1) Svary vypadaji jak moje rane pokusy. fuj.

2) Ty lanovy svorky jsou co? Kdyz nemam lisovaci kleste, naucim se zaplejtat. A dam tam ocnici.

3) Bezpecnostni prvky - minimalne kontaktni bezpecnostni vypinac na hranu ty diry. Mozno se inspirovat na paternosteru.

4) Nejakej druh brzdy pro pripad pretrzeni lana. A dalo by se pokracovat... Myslenka dobra, provedeni hrozny.

0/0
12.10.2010 17:04

keděd

Re: Katastrofa

ano, je to jako cirkulárka bez stolu, nebo "kolíbky". Taky řeže, ale je to bezpečné?

0/0
12.10.2010 19:46

josefl

Re: Katastrofa

No, k tomu to má daleko. Mnohem nebezpečnější než ten výtah, je jízda v noci na neosvětleném kole.

0/0
12.10.2010 21:45

username

ehm

všichni ti co tu kritizují ty možné různé krizové scénáře které mohou nastat by si měli nejdřív stejné krizové scénáře aplikovat na situaci, kdy tam má dotyčný žebřík, tj. původní řešení, plus k nim přidat krizové scénáře platné pro žebřík. Jasně že se na tom může zabít, imho ale zhruba stejně jak na tom žebříku a navíc ho nebudou bolet nohy.

0/0
12.10.2010 17:01

Rosomak

já bych tam nedával vrátek

ale hydrauliku. Uvažoval jsem o tom jestli to není výhodnější než schody do sklepa, ale vzhledem k četnosti využití a nutnosti 1,5 m šachty pod výtahem jsem se do toho nepustil. Rozpočet jsem měl myslím kolem 50.000 Kč bez šachty (a bez práce), schody byly za 40.000 Kč. Ale ušetřil bych cca 4 m2 vnitřní plochy...

Díky použití hydrauliky odpadá spousta bezpečnostních rizik zde zmiňovaných, tj. výtah vždy sjede dolů při výpadku proudu nebo zůstane stát. Také není nebezpečí utržení vrátku nebo přetržení lana.

problém je také kabina - jak design, tak dveře. Nejjednodušeji mi vyšla konstrukce se skleněnými půlenými dveřmi otevíranými dovnitř.

0/0
12.10.2010 16:32

josefl

Re: já bych tam nedával vrátek

Lze použít hydraulický válec s dojezdem a škrtícím ventilem pro případ prasknutí hadice. Z hlediska bezpečnosti nedávat olej, ale nehořlavou kapalinu. Válec postačí buď sklápěcí, ale lepší by byl zasouvací tak třídílný, nebo stojící vedle a vysouvající kladku s válečkovým řetězem. Celou hydrauliku odhaduji cca 30 tisíc.

0/0
12.10.2010 21:42

Rosomak

Re: já bych tam nedával vrátek

Měl jsem napočítaný teleskopický pětidílný, aby nemusela být hluboká spodní šachta. Zdvih 2,6 m.

Hadice tam nebyla žádná, hydraulické čerpadlo bylo přímo napojené na válec.

Ten řetěz je další součást, vyosení klade nároky na celou konstrukci a údržbu, při běžné teleskopické hydraulice stačí vodící účka kabiny po obou stranách. Jinak olej stačí použít transformátorový nehořlavý, nebo hydraulický nehořlavý, např. ze Slovnaftu MOL Pirohyd DU 46.

0/0
12.10.2010 21:53

arnie_rimmer

a tak se pan Šustr

z Hronova nad Doubravou zamyslel, a spočítal že normální konev má 117 otvorů v tom kropítku - a že je to škoda. A udělal do něj pouze 13 otvorů. Už to funguje na té konvi, konev šetří vodou ;-)

0/0
12.10.2010 16:22

biker.lm

Re: a tak se pan Šustr

A nebo třeba paní Emílie Bezoušková z Veselého Žďáru neviděla díl, ve kterém jsme doporučovali zahradkářům přišít kapsy na kolena pracovních kalhot a vkládat tam molitan. Práce na kolenou se tak výrazně usnadní ;-)

0/0
13.10.2010 9:11

fren440

Darwin

Kandidát na Darwinovu cenu

0/0
12.10.2010 15:01Najdete na iDNES.cz